Nejenom o tomto tématu jsme si povídali s Romanem Valihrachem, CEO a spoluzakladatelem společnosti Coinmate. Řeč byla také o tom, zda s námi kryptoměny opravdu budou i na konci roku 2023, jaký vývoj je čeká, zda do nich investovat, nebo ne, anebo zda očekávat výraznější nástup nových investičních nástrojů na bázi krypto/blockchainu či nějaké nové technologie.
Málokterá oblast financí prochází tak turbulentním vývojem jako kryptoměny. Budou s námi ještě na konci roku 2023? Ve stejné podobě?
Kryptoměny jen tak nikam nezmizí. O jejich budoucí podobě lze ale těžko nyní mluvit. Jsou totiž zatím stále mladé, velmi mladé. Rád přirovnávám jejich vývoj k boomu internetu před pár desítkami let, křivka jeho adopce je totiž naprosto shodná s tou u kryptoměn. Velkým turbulencím a změnám na trhu se proto nevyhneme. Část silných projektů projde zkouškou času, uspěje a změní svět. Mnoho jiných ale budoucnost nenajde a skončí v propadlišti dějin.
Vzniknou nějaké nové druhy?
Nové kryptoměny vznikají dennodenně, často to jsou ale jen kopie něčeho již existujícího. Určitě však vznikají nové zajímavé projekty, především aplikace na tzv. druhé vrstvě, které využívají již existující blockchainy. Pokud čekáte, že přijde druhý bitcoin, tak to vás zklamu, ale nemyslím si to. Další ethereum možná ano, nicméně trh smart contract blockchainů už je celkem rozebraný. Další konkurent by proto musel být o hodně lepší než stávající řešení, aby se vůbec mohl prosadit.
Hrozí podobné excesy jako pád burzy FTX? Nebo dochází k pročištění oboru, a tím pádem k pozitivnímu vývoji?
Otřesy minulého roku byly tak velké, že si troufnu tvrdit, že ne. Mám za to, že vše podstatné, co mohlo spadnout, už spadlo. Správně pak říkáte, že jde o očistný proces, za který jsem svým způsobem dokonce rád. Burzám, které postupují podle zákona a například neobchodují s klientskými vklady, se nic takového stát nemůže. Zůstáváme tedy v klidu a věříme, že se trh už pomalu odráží ode dna.
Investiční výhled – vyplatí se do nich investovat nyní, nebo čekat, zda vůbec? Prodat to, co mám?
Stále říkám, že není na co čekat. Pokud uvažujete o kryptoměnách jako o rizikovějším aktivu s investičním horizontem tří až pěti let, tak teď je určitě dobrá doba začít pravidelně nakupovat.
A pokud už chcete něco prodávat, nedělejte to hlavně v panice a pod tlakem emocí. Takové obchody se nikdy nevyplácí. Takzvané FOMO, tedy strach z toho, že vám něco uteče, totiž dokáže divy. Může se tak stát, že nakoupíte za draho, když novinové titulky jásají. Na prodeji potom proděláte, protože se pod tlakem médií hlásajících, že kryptoměnám je konec, raději všeho zbavíte.
Na kryptoměnovém trhu ovšem platí jedno pravidlo – „time in the market“ je více než „timingthe market“. To znamená, že když se budete snažit trefit ten správný čas, pravděpodobně to nedopadne dobře. Na druhou stranu, pokud vaše strategie zahrnuje pravidelné a dlouhodobé investování, pak se pravděpodobnost znásobení investice řádově zvyšuje. Hlavně proto, že tímto způsobem průměrujete nákupní ceny.
Které kryptoměny mají potenciál?
Potenciál jich má hodně, ale z hlediska poměru rizika a výnosu bych se teď držel dvou hlavních. Bitcoinu a etherea. Ve srovnání s tradičním světem stále skrývají potenciál pohádkového zhodnocení, ale riziko u nich není tak velké jako jinde. Pokud chcete zariskovat více, pro několik konkurentů etherea na trhu určitě zůstane nějaké místo, jen je třeba vybrat ty správné.
Další zajímavé příležitosti vznikají v DeFi (decentralizované finance). Momentálně v krypto komunitě například trenduje #Realyield. Tím jsou označovány projekty nabízející pravidelný výnos podobný dividendě, který není jen převlečenou inflací z tisknutí nových tokenů.
Jak se nyní chovají investoři, kteří na kryptoměny vsadili? Například Salvador?
Většina investorů, co jednou kryptoměny opravdu pochopí, se té myšlenky již nechce vzdát. Ti, co jim věří nejvíce, přikupují. Ti, co méně, se zuby nehty drží. Je samozřejmě řada těch, co nakoupila bitcoin za 50 000 USD a prodala za 16 000 ve strachu, že cena bitcoinu spadne na nulu. Těch je mi líto, ale za poslední rok se v technologii bitcoinu nic zásadního nezměnilo. Pokud nechápou, proč bitcoin na nulu s obrovskou pravděpodobností nepůjde, neměli ho vůbec kupovat. Salvador není typický příklad investora, ale když padla tato zmínka, musím říct, že se chová příkladně. Ačkoli jeho prezidenta za nákup bitcoinu kritizovali, tak se stále drží svého plánu. Naopak, před pár měsíci ještě další bitcoiny přikoupil. Salvadorská vláda také ve školách spustila vzdělávací kampaň o kryptoměnách.
Nastanou nějaké změny ve státní regulaci kryptoměn, především u nás?
Regulace se blíží a já věřím, že v konečném důsledku kryptoměnový trh posune dál. Skončí doba kovbojů, kteří na dnešním kryptoměnovém divokém západě často hazardují s cizími penězi. Věříme, že regulace typu MiCA otevře kryptoměnový trh institucím a konzervativnějším investorům. Státem regulované aktivum totiž budou moci oficiálně začít nakupovat i banky a finanční instituce.
Banky a jiné tradiční instituce se přestanou strachovat o to, že majitelé burz podvedou své klienty a zmizí s jejich penězi do Karibiku. Také bude jasnější to, jak se ke kryptoměnám chovat z hlediska práva. Dodnes spousta institucí kryptoměny odmítá z důvodu legislativní nejasnosti a rizika s tím spojeného. To se, doufám, brzy začne měnit.
Dá se očekávat výraznější nástup nových investičních nástrojů na bázi krypto/blockchainu či nějaké nové technologie?
Dennodenně vznikají nové pokusy o zefektivnění finančních trhů. Tokenizují se nemovitosti, vznikají decentralizované burzy, kde můžete zcela bez registrace obchodovat 24/7. Existují projekty podobné ETF fondům, které kopírují cenový vývoj koše různých kryptoaktiv. Vznikají i projekty slibující výnosy podobné dluhopisům. Ne všechny uspějí, ale ve spoustě z nich určitě spatřuji potenciál a vidinu slibné budoucnosti.