Zájem podniků o bezhotovostní platby roste

Více než 40 % podnikatelů a firem přijímá online platby kartou přes platební bránu, 3 z 10 umožňují platbu prostřednictvím elektronické peněženky, jako jsou např. Apple Pay nebo Google Pay. Výše průměrné transakce se pohybuje okolo 660 Kč.

Z průzkumu Asociace malých a středních podniků vyplývá, že platbu přes online platební bránu nabízí 43 % dotázaných podniků, především ty výrobní s vyšším obratem (více než 11 milionů korun). Prostřednictvím platebního tlačítka lze zaplatit u 39 % obchodníků a elektronickou peněženku přijímá 31 % z nich. Naopak platbu v Bitcoinech je možné využít pouze u 2 % obchodníků.

„Počet drobných obchodníků přijímajících platební karty sice ještě nedosáhl úrovně západní Evropy nebo Skandinávie, ale tuto možnost vnímají čím dál tím více jako samozřejmost. Ti, kteří bezhotovostní platby zavedli, ve většině případů zaznamenali nárůst tržeb o 12-18 %,” říká Tomáš Němčík, který v Raiffeisenbank vede segment podnikatelů a malých firem.

Hlavní výhodu bezhotovostních plateb vidí obchodníci především v rychlosti (39 %), odpadající starosti o hotovost (28 %) a jednoduchosti procesu (11 %). Z pohledu přijímaných plateb stále dominují bankovní převody (86 %) a hotovostní platby (78 %), ale přes platební terminály přijímá platby už 46 % podniků. Zvyšovat počet podniků či obchodních míst, která přijímají bezhotovostní platby, se snaží iniciativa Česko platí kartou.