Výrobky z 3D tiskárny brzy najdete ve vašem autě, jejich nabídka rychle poroste

3D tisk je jedním z nejzajímavějších vynálezů posledních let. Jeho výhodou je možnost vyrobit poměrně levně i velmi komplikované tvary. Zároveň je lze tvořit i z materiálů, se kterými se v běžné praxi těžko pracuje. 3D tisk tak nachází uplatnění při výrobě různých prototypů a v malosériové výrobě. Obrovský potenciál má například ve zdravotnictví, kde slouží k vytváření různých zdravotnických pomůcek, implantátů, a dokonce i umělých kloubů. Velký zájem vzbuzuje i u velkých výrobních firem, zejména pak v automobilovém průmyslu. Celá auta se zatím sériově netisknou, i když první úspěšné pokusy už proběhly, nicméně některé díly, které za svůj vznik vděčí 3D tiskárně, už brzy budete běžně vídat ve vašem voze.

Peugeot 308 SW

Příkladem je nový Peugeot 308. V tomto autě výtvory 3D tiskárny rozeznáte na první pohled. Jedná se například o poličku na brýle, držák na nápoje či prostor pro uložení telefonu a jiných drobností. Tyto předměty jsou vyrobeny z nového pružného polymeru a jsou vytištěny na 3D tiskárně pomocí nové technologie HP Multi Jet Fusion. Tyto inovativní produkty jsou příjemné na dotek, lehké, pevné a uživatelsky přívětivé. Dokonale umocňují pohodu v interiéru. Je to poprvé, kdy byla technologie 3D tisku použita na příslušenství pro automobily, což je inovace, která je velkým příslibem pro celý automobilový průmysl.

Nabídku doplňků vytvářených pomocí 3D tisku vývojáři značky Peugeot definovali na základě podrobné analýzy způsobu, jakým zákazníci využívají úložné přihrádky ve voze. Různé držáky, ať už na nápoje či na jiné předměty, jsou často používány, hodně namáhány a brzy se tak opotřebovávají. Majitel vozu proto ocení, že je může kdykoli během návštěvy servisu vyměnit. Koncesionáři značky je budou nabízet ve svých značkových buticích a e-shopech. Zákazník může volit mezi černou a mátově zelenou barvou.

Pozornost zasluhuje také materiál, ze kterého Peugeot tyto doplňky vyrobil. Jedná se o termoplastickýpolyuretan. Tento polymer je pružný, poddajný a odolný. Výrobní proces je přitom velmi krátký a kvalita provedení vysoká.Je ideální pro produkci dílů, které jsou určeny k absorpci nárazů a vyžadují vysokou pružnost. Tento polymer umožňuje vyrábět díly s vysokou kvalitou povrchu a nadstandardní úrovní detailů.

3D tisk je v automobilovém průmyslu stále v rané fázi. Tato technologie se má sériově využívat nejen při výrobě doplňků, ale také u dalších technických dílů budoucích modelů Peugeot. Výhody 3D tisku nabízejí nekonečné možnosti, což skupina Stellantis, jíž je Peugeot součástí, velmi dobře ví. Proto si nechala svoji novou technologii a materiál patentovat a plánuje různé využití pro všechny své koncernové značky.