Většina populace neví, co znamená deepfake

Většina Čechů neví, co znamená pojem deepfake. Deepfake je zdánlivě reálný, umělou inteligencí vytvořený obraz, zvuk nebo video, které se nezakládají na pravdě. Populace má i poměrně nízké povědomí o tom, jak fungují jazykové modely založené na umělé inteligenci, jako je ChatGPT.

Vyplývá to z průzkumu, který pro Středoevropskou observatoř digitálních médií (CEDMO) při Univerzitě Karlově udělala agentura Median. Zúčastnilo se ho přes 3000 lidí starších 16 let.

Na otázku, co je deepfake, správně odpověděly dvě pětiny respondentů. Polovina zvolila odpověď nevím a necelá desetina odpověděla špatně. Současně více než třetina lidí, 35 procent, uvedla, že se s deepfake obsahem v posledních měsících setkala.

„V odpovědích respondentů se statisticky významně častěji objevovala správná varianta u mužů oproti ženám,“ uvedl datový analytik CEDMO Lukáš Kutil. Doplnil, že vyšší znalosti měli vysokoškolsky vzdělaní lidé, studenti a také OSVČ a podle regionu pak obyvatelé Prahy a středních Čech. „Z hlediska politických preferencí jsou to nejčastěji voliči koalic PirSTAN, ale také Trikolory, Svobodných a Soukromníků, což je zajímavé, protože se jedná o voliče dvou koalic, jejichž voličská základna se typicky nepřekrývá,“ uvedl Kutil.

Výzkumníci se lidí ptali také na to, jak fungují jazykové modely, jako je ChatGPT. Ty vytvoří odpověď na základě dříve naučených slovních vzorců a vztahů z textů stažených z internetu. Necelá třetina respondentů odpověděla správně, polovina nevěděla a zhruba pětina vybrala z nabídky nesprávnou odpověď.

Většina české společnosti nástroje umělé inteligence nevyužívá, v průzkumu to uvedly tři čtvrtiny lidí. Jednou či vícekrát denně je používá jen jedno procento dotázaných. Pět procent uvedlo, že je využívá několikrát do týdne. Více s těmito nástroji pracuje mladší generace.

Asi třetina dotázaných zaznamenala v lednu falešné video s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN), které se šířilo na sociálních sítích a v kterém urážel občany Karviné. Za autentické jej považovalo 17 procent respondentů.

Zhruba tři pětiny lidí se obávají toho, že politici a politické strany začnou ve velkém využívat nepravdivá videa generovaná prostřednictvím umělé inteligence k očernění svých politických konkurentů. Více než tři čtvrtiny z nich se také domnívají, že lidé přestanou věřit reálným videím a přibližně stejné procento souhlasí s tvrzením, že provozovatelé sociálních sítí a internetu by měli nepravdivá videa generovaná umělou inteligencí mazat.

Podle odborníků je zatím podíl dezinformací vytvořených umělou inteligencí v celkovém počtu nepravdivých zpráv ve veřejném prostoru relativně nízký. „Ve stejném období, kdy na sociálních sítích kolovalo falešné video s ministrem vnitra Rakušanem, byla deepfake technika využita pouze u čtyř procent nepravdivých zpráv z bezmála patnácti set, které jsme spolu s dalšími 34 partnerskými factcheckingovými organizacemi sítě EDMO v průběhu ledna ověřovali,“ uvedl Petr Gongal z platformy Demagog.cz, která denně ověřuje výroky politiků v médiích i pravdivost hojně sdíleného obsahu na sociálních sítích v Česku.

V Evropě se v lednu šířila hlavně deepfake videa s údajnými záběry protestujících zemědělců či hořící Eiffelovy věže. CEDMO uvádí ověřené dezinformace na svém webu.

Zdroj: ČTK