Vědci rozbalili mumii zlatého chlapce

Zdroj: Facebook

Za pomoci výpočetní tomografie vědci rozbalili mumii zlatého chlapce – Tutanchamona z lidu. Mumie je stará dva a půl tisíce let. Přístroj v těle chlapce našel zlaté amulety, které mu měly zajistit magickou ochranu.

Moderní počítačová technika umožňuje vědcům podívat se do mumie i bez toho, že by ji rozmotávali a poškodili. Tak to bylo i s mumií zlatého chlapce, kdy vědcům pomohla radiologie a tomografie. Chlapec, jehož mumie byla předmětem zkoumání, pocházela ze 3. století př.n.l. Vědci dosud o tomto chlapci nevěděli téměř nic. Počítačová tomografie prošla všemi vrstvami plátna, do nichž je chlapcovo tělo staletí zabalené. Egyptologové tak odhalili spoustu detailů, včetně 49 amuletů a talismanů umístěných jak vně, tak i uvnitř jeho těla.

Tutanchamon z lidu

Protože jeho tělo bylo mumifikováno, musel chlapec pocházet z vlivné a bohaté rodiny. A podobně jako slavný Tutanchamon zemřel mladý. Tutanchamonovi zemřel ve věku 19 let. Zlatý chlapec byl ještě o 4 nebo 5 let mladší. Bohatství rodiny dokazuje nejen způsob mumifikace, ale také jeho pozlacená obličejová maska. Díky ní se tomuto artefaktu mezi egyptology přezdívá „mumie zlatého chlapce“. Pod vrstvami plátna našli vědci 49 amuletů 21 různých tvarů. Třicet z nich bylo vyrobeno ze zlata. Vědce zaujalo i to, jak byly rozmístěné – vypadá to, že byly přiložené na předem vybraná místa. Například talisman ve tvaru zlatého jazyka se našel v ústech mumie, zřejmě proto, aby v posmrtném životě mohl dál používat dar řeči. Obecně měly tyto amulety podle autorů výzkumu za cíl „chránit tělo a dodat mu vitalitu v posmrtném životě“. Vědcům se ale nepodařilo přes použití špičkového vybavení přijít na to hlavní, co chtěli zjistit, tedy příčinu jeho smrti. Na povrchu těla, v kostech ani jinde nebyla jediná stopa po zranění ani nemoci. Jenže při mumifikaci se z těla odstraňují vnitřní orgány, tudíž choroba se mohla skrývat právě v nich.