Uživatelský zážitek na prvním místě

Zdroj: Shutterstock

Začátek roku se tradičně nese ve jménu představování nových technologií a inovací. V oblasti chytrých telefonů se dnes výrobci namísto hardwarových parametrů předhání ve funkcích, které lidem zpříjemňují jejich užívání. Právě spolehlivé softwarové funkce se stávají hlavními lákadly nových modelů.

Pryč jsou doby, kdy se výrobci předháněli v tom, kdo svým zákazníkům nabídne větší displej s vyšším rozlišením nebo fotoaparát s více megapixely. Navíc se funkce a technologie, které bývaly doménou pouze těch nejdražších přístrojů, jako je bezdrátové nabíjení, odolnost proti prachu a vodě či rychlé nabíjení, běžně objevují i v levnějších zařízeních. Nejvíce se dnes uživatele zajímají věci, jako je kvalita pořízených fotek a možnosti jejich úpravy, plynulost celého systému či jeho provázanost s dalšími produkty v jeden funkční ekosystém

Stále větší roli také budou hrát funkce založené na umělé inteligenci. Funkce, které AI využívají, přitom lidé najdou nejen v těch nejdražších, ale i v dostupnějších telefonech. Významnou novinkou, kterou zatím primárně nabízí pouze nově představené vlajkové lodi předních výrobců, je, že díky hardwarové výbavě přímo určené pro AI dokážou část těchto funkcí uživatelům poskytovat lokálně, bez připojení k internetu.

Lze také očekávat, že u nových zařízení bude pokračovat trend prodlužování podpory velkých aktualizací systému, který může pomoci omezit množství elektroodpadu. Velkým lákadlem nových vrcholových modelů chytrých telefonů tak je výrazně prodloužená podpora velkých aktualizací operačního systému. Ta se v případě nových generací telefonů řady Google Pixel 8 a Samsung Galaxy S24 vyšplhala až na sedm let.