Unikátní bateriové úložiště

E.ON dokončil bateriové úložiště v budově vodní elektrárny ve Vranově nad Dyjí

Budování unikátního bateriového úložiště v budově vodní elektrárny ze 30. let 20. století ve Vranově nad Dyji dokončila energetická společnost E.ON. Stavba je teprve druhým úložištěm, které firma vybudovala, mimořádné je zejména jeho umístění uvnitř zděné budovy. Obvykle bývají tato úložiště v kontejnerech. Dokončené úložiště představili zástupci energetické firmy a společnosti Siemens, která baterie dodala.

Úložiště je součástí takzvaného agregačního bloku firmy E.ON, který v současné době tvoří 69 výrobních zdrojů energie, 44 z nich vlastní E.ON, zbylé jeho externí partneři. Agregační blok, tvořící v podstatě virtuální elektrárnu, poskytuje služby výkonové rovnováhy, které pomáhají zajišťovat stabilitu v síti za situace, kdy roste množství elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů v závislosti na počasí.

„Jejich (obnovitelných zdrojů) nevýhodou je nestabilita a horší řiditelnost. Elektřinu nelze vždy vyrábět v momentě, kdy je potřeba, ale můžete ji vyrábět až ve chvíli, kdy svítí slunce a fouká vítr. Zároveň je ale potřeba myslet na to, že je nutné udržovat stabilitu v distribuční síti. Flexibilita je jedním z klíčových prvků, a i proto musíme investovat do staveb, jako je bateriové úložiště na Vranově,“ uvedl Jan Zápotočný, jednatel společnosti E.ON Energy Solutions.

Úložiště na Vranově je teprve druhé v portfoliu firmy E.ON. Akumulátor má výkon 2,5 MW a využitelnou kapacitu 2,5 MWh. Baterie tak disponuje stejný množstvím energie jako 50 plně nabitých elektromobilů s kapacitou baterie 50 kWh. Do pěti sekund se může zapojit do služeb výkonové rovnováhy.

Protože jsou baterie ve Vranově uložené v historicky cenné budově, bylo zapotřebí přizpůsobit řešení elektrárně na míru. „Aby bylo minimalizováno riziko vzniku požáru, chrání bateriové články a místnost, ve které jsou umístěny, plynový hasicí systém, který jako hasivo využívá čistý dusík. Tento plyn patří mezi přírodní plyny a nemá žádný negativní dopad na životní prostředí. Hasicí systém slouží k uhašení případného požáru zjištěného automatickými hlásiči požáru ještě ve stadiu jeho vzniku a je ve své podstatě unikátní,“ uvedl Tomáš Hüner, ředitel Siemens Smart Infrastructure Česká republika, která dodala E.ON úložiště na míru.

Řízení akumulátoru je plně digitalizované a je řízeno z centrálního dispečinku E.ON v Brně. Energetická společnost plánuje budovat další bateriová úložiště, v současnosti vybírá místa, kam je umístí. Agregační blok E.ON loni dosahoval výkonu 75 MW a v budoucnu má ještě růst.

Zdroj: ČTK