TotalService

Referentským autem roku 2022 je Peugeot 308 SW

Vítězství v anketě Flotilové auto roku 2022 v kategorii Referentské auto je pro každou automobilku velmi žádanou a prestižní záležitostí. Referentských vozů totiž v Česku jezdí opravdu hodně a firmy každý rok nakoupí tisíce dalších.

Co je vlastně referentské auto? Je to každé vozidlo, které má firma v majetku a neřídí ho profesionální řidič. Jedná se tedy o služební vozy, vozy obchodních zástupců, manažerů, … zkrátka jsou to ta auta, která každý den míjíte na cestách do práce a z práce, pokud se tedy nejedná o vozy zakoupené soukromými osobami. Vozů v osobním vlastnictví je ale podstatně méně. Dvě třetiny automobilů v České republice jsou totiž pořizovány firmami. Referentská auta ale potkáváte i o víkendu třeba v nákupním centru, protože se často se mohou používat (a také se velmi často používají) i pro soukromé účely.

V letošním roce vybojoval vítězství v této klíčové kategorii model Peugeot 308 SW. Na slavnostním vyhlášení výsledků, které proběhlo 21. listopadu 2022 v galerii SmetanaQ v Praze, přebral trofej pro model Peugeot 308 SW nový ředitel B2B prodejů pro značku Peugeot Lukáš Hošek. Peugeotu se letos v anketě Flotilové auto roku dařilo i v kategorii Užitkové auto, kde získal druhé místo elektrický Peugeot e-Partner.  O obou oceněních rozhodla odborná veřejnost, která měla možnost hlasovat na webových stránkách www.e-flotila.cz. V anketě Flotila roku značka Peugeot boduje každoročně. V loňském roce například získala prvenství v kategorii Ekologické vozy s modelem Peugeot e-208, v roce 2020 zvítězila v kategorii Užitkové vozy s modelem Peugeot Partner.

Pro Peugeot 308, který se od ledna letošního roku prodává na českém trhu, to ale není první ocenění. Získal i další, zejména pak prestižní evropské ceny, jako jsou German Car of The Year 2022 nebo francouzská významnou cenu Argus Trophy 2022, přičemž v obou těchto anketách bodoval v rámci své kategorie. Absolutní vítězství si připsal v soutěži Women’s Word Car of The Year 2022, což je anketa, jejíž důležitost rok od roku roste. A konečně i atraktivní design vozu 308 posbíral cenné body, a to v nejvýznamnější soutěži hodnotící design, Red Dot Award 2022. O další ocenění Peugeot 308 v současné době ještě bojuje. Kvalifikoval se totiž spolu s dalšími pěti konkurenty do finále prestižní mezinárodní soutěže Autobest 2023. Tato trofej, kterou uděluje 31 nezávislých evropských odborných novinářů, oceňuje nejlepší nákup automobilu – „Best Buy Car of Europe“ – pro rok 2023.

Získaná ocenění pravděpodobně přispěla i k prodejnímu úspěchu modelu Peugeot 308. Během svého prvního prodejního roku se tak tento model pevně usadil v první trojici prodejů evropských kompaktních vozů segmentu C. A další trumfy má ještě v rukávu. V příštím roce se totiž rozšíří jeho nabídka motorizací. K benzínovým, dieselovým a plug-in hybridním pohonům, které jsou v současné době k dispozici, přibude v roce 2023 i plně elektrická verze s dojezdem až 400 kilometrů.