Praha jako lokální premiant

Zůstává mezi nejžádanějšími kongresovými destinacemi světa

Podle aktuálních dat si česká metropole loni polepšila nejen co do počtu konaných kongresů a konferencí, ale i z hlediska počtu delegátů, kteří na tyto akce přicestovali. V roce 2023 se v Praze uskutečnilo téměř 5000 odborných akcí, kterých se zúčastnilo téměř 700 tisíc osob. V mezinárodním srovnání si tak Praha zajistila 6. místo v žebříčku nejžádanějších kongresových destinací světa. Předčila i města jako Madrid, Soul, Londýn, Berlín nebo Tokio.

Foto: Shutterstock

Kongresový průmysl Prahy je na vzestupu

Kongresový průmysl v hlavním městě si po vynucené pandemické pauze udržuje svou rostoucí tendenci. Loni se v Praze podle agregovaných dat Prague Convention Bureau a Českého statistického úřadu konalo 4889 kongresů a konferencí, na které zavítalo 691 103 delegátů, což představuje meziroční nárůst o 25 %, respektive 12 %. Stále se však ještě nepodařilo překonat rekordní rok 2019.

„Z hlediska počtu delegátů jsme na téměř 97 % výkonu roku 2019, ale z hlediska počtu akcí jsme pouze na 82 %,“ říká Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau, organizace, která oficiálně zastřešuje pražský kongresový průmysl.

Tato data jen potvrzují trend posledních let, kdy se koná méně kongresů a konferencí, ale s daleko vyšší účastí delegátů. Statistiky ukazují, že se meziročně navýšil počet akcí, kterých se účastní 500 a více delegátů. Zároveň se prodlužuje i průměrná délka trvání akce, především díky skokovému nárůstu počtu setkání, která trvají čtyři a více dní, a poklesu v segmentu kratších, především dvoudenních akcí.

Návrat zahraničních akcí a zisk bonitních návštěvníků

Praha si ve svých strategických dokumentech zaměřených na cestovní ruch stanovila cílení na bonitní klientelu, a to i prostřednictvím kongresových delegátů. Získávání kultivované klientely se daří i díky návratu zahraničních odborných akcí do Prahy. Dle dat Prague Convention Bureau meziročně vzrostl počet zahraničních kongresů a konferencí v Praze o 54 %, a podařilo se tak opět vyrovnat poměr zahraničních (49,3 %) a lokálních akcí (50,7 %).

„Nejvíce akcí k nám tradičně míří z evropského kontinentu (88,5 %). Nicméně pokud se zaměříme na jednotlivé země, tak v roce 2023 se na první příčku zdrojových zemí vrátily po čtyřech letech Spojené státy americké, které následovala Velká Británie, Německo, Francie a Belgie,“ upřesňuje Roman Muška. Mezi nejčastější témata, která do Prahy přijíždějí delegáti diskutovat, dlouhodobě patří lékařské vědy, ekonomie, finance a obchod a IT a technologie.

Lokálně Praha potvrdila svou pozici premianta, na mezinárodní scéně ji předehnal Singapur

Praha je v rámci České republiky dlouhodobě první volbou nejen zahraničních organizátorů akcí. V roce 2023 do české metropole zamířilo podle dat ČSÚ 35,5 % všech akcí konaných na území republiky. S odstupem pak následoval Jihomoravský kraj (18,9 %), Olomoucký kraj (8,3 %) a Středočeský kraj (7,4 %).

V mezinárodní konkurenci si Praha stále drží svou pozici mezi nejžádanějšími kongresovými destinacemi světa. V žebříčku, který každoročně sestavuje Mezinárodní kongresová asociace ICCA (International Congress and Convention Association) na základě počtu asociačních kongresů s mezinárodní rotací a účastí více než 50 delegátů, se Praha letos globálně umístila na šestém místě, v Evropě pak obhájila pátou příčku. Ačkoli se v české metropoli konalo meziročně o 4 % asociačních akcí splňujících kritéria ICCA více, ze světové TOP5 sesadila Prahu asijská kongresová velmoc Singapur, která se oproti roku 2022 ze 13. pozice vyšplhala až na druhé místo.

Cestovní ruch a stejně tak i kongresový průmysl se kvůli déle trvajícím pandemických omezením začal v Asii oproti zbytku světa rozbíhat později. Nyní již vidíme návrat asijských destinací v plné síle, kdy top 15 kongresových destinací doplňují Soul (10.), Tokio (13.) a Bangkok (15.).

„Za nárůst počtu asociačních kongresů vděčíme především společnému úsilí všech zainteresovaných subjektů v uplynulých letech. Od samotného procesu kandidatury po následnou realizaci velkých asociačních kongresů uplyne totiž ve většině případů několik let. Abychom se však udrželi na špici mezi kongresovými destinacemi i do budoucna, je zapotřebí kongresový průmysl nadále rozvíjet a investovat do něho. Kromě asociačních kongresů, na které se dlouhodobě zaměřujeme a které jsou systematicky podporovány formou různých pobídek ze strany hlavního města Prahy, nesmíme opomíjet ani segment korporátních konferencí a incentivních akcí, které vykazují v destinacích vysoké útraty, a zapadají tak do cílení hlavního města na bonitní klientelu,“ komentuje Roman Muška.

Jaký bude rok 2024?

Od roku 2022 můžeme na základě dat sledovat oživení kongresového průmyslu nejen v Praze, ale i v ostatních světových destinacích. Jejich počet se navíc podle nedávného reportu „ICCA 60 Years Report“ za posledních 60 let více než zdesetinásobil a konkurence, které Praha čelí, je tak obrovská.

Report též předpokládá, že globálně se v roce 2023 počet akcí vrátí na 90 % roku 2019 a počet delegátů dokonce na 95 %, což se české metropoli povedlo splnit jen částečně. V roce 2024 by pak měl podle odhadů kongresový průmysl překonat čísla roku 2019, a to o 37 % z hlediska počtu delegátů a o 1 % co do počtu akcí.