Pokročilé zemědělské technologie pomáhají při aktuálních žních

Žně jsou vrcholem sezóny a zemědělci musí rychle sklidit úrodu, o kterou se celý rok starají. Pracovníků je v zemědělství dlouhodobě nedostatek, a tak v ČR letošní sklizeň zachraňují moderní technologie. „V celém procesu zemědělské rostlinné výroby stále více pomáhají pokročilé zemědělské stroje a technologie. Nyní v období žní jsou pak klíčové, protože je třeba sklidit úrodu během několika dní. Moderní zemědělské stroje disponují čidly, obrazovými modely a technologiemi, které dokáží monitorovat s velkou přesností úrodu na konkrétním prostoru zemědělské půdy,“ říká Jakub Hurta ze společnosti Agromex.

Moderní sklízecí stroje pomáhají k rychlejší a efektivní sklizni, zemědělce také v reálném čase informují o situaci vývoje sklizně a to, jak co se týče množství, tak i kvality sklízených plodin. Zemědělci pak mohou přizpůsobit práce co nejlépe situaci a dobře plánovat i následné procesy. 

Sklizeci Mlaticka Fendt Ideal 9t Agromex 4

Příkladem nové technologie je platforma MyMex, která integruje senzory a technologie, což umožňuje zemědělcům sledovat a řídit jak svou zemědělskou techniku (traktory, kombajny, mlátičky), tak stav sklizně. To znamená kompletní přehled a kontrolu na jednom místě. „Pomáhají také pokročilé zemědělské stroje, například sklízecí mlátičky Fendt IDEAL využívají navigaci a RTK signál, při nastavení souvraťového managmentu jsou schopny automatického otočení, najetí do nové linie a spuštění agregací. V případě, že je více strojů na jednom pozemku, mohou stroje sdílet svoji polohu a provádět práci společně na centimetry přesně, když každý z nich má například jiný záběr pracovní lišty. Ze strojů lze také odeslat výnosové mapy k vyhodnocení a vytvoření aplikačních map pro další aplikace hnojiv, postřiků a osiva,“ říká Patrik Kalenda ze společnosti Agromex.

1 Main Fendt Ideal 2 C No Credit 2

Moderní traktory a další zemědělské stroje jsou vybaveny nejen pokročilým hardwarem, ale také inteligentními softwarovými řešeními, která umožňují propojení stroje s pracovištěm obsluhy a kanceláří. Díky těmto řešením zemědělci dokážou například lépe plánovat svou práci. Moderní kombajny disponují různými vychytávkami, ve velkých vedrech tyto klimatizované stroje zpříjemňují pracovní podmínky a mají ve výbavě třeba i ledničku. Podle čerstvé analýzy ÚZEI (Ústavu zemědělské ekonomiky a informací) již 30 % českých zemědělských subjektů využívá alespoň nějakou technologii precizního zemědělství.