Podnikatelka Jaroslava Šnejdarová: Zákazníky jsme museli naučit, že kvalita odpovídá ceně

Láska hory přenáší. A když se zamilujete natolik, že z toho vznikne vaše živobytí, láska vydrží na celý život. Pomyslnou horu přenesla před patnácti lety Jaroslava Šnejdarová, když začala Čechům nabízet gurmánské skvosty z jejího milovaného Španělska. Začátky byly těžké, dnes ale obchod a e-shop eDelikatesy zná každý, kdo ví, co je dobré jídlo.

Jak jste objevila svoji lásku ke Španělsku?

Na vysoké škole jsem měla možnost strávit rok na univerzitě v Madridu, a to mě v pozitivním slova smyslu poznamenalo. Je to jiné, než když jen vyjedete do Španělska na dovolenou a týden strávíte v hotelu. Najednou musíte řešit i běžné věci, žijete tam normální život, komunikujete v jejich jazyce, narážíte na kulturní bariéry. A po nějakém čase zjistíte, že ty plusy převažují nad mínusy, schopnost dorozumět se s místními a najít společná témata se zvyšuje, a že je vám v tom vlastně dobře.

Kdy vznikl nápad dovážet španělské dobroty do Čech?

Když Sabores před více než 15 lety začínal, nebylo na českém trhu z kvalitních španělských delikates skoro nic k dostání. Začínali jsme postupně, nejprve velkoobchodem do restaurací, specializovaných obchodů, poté nás začalo kontaktovat čím dál více zákazníků ohledně jednotlivých objednávek a my jsme založili edelikatesy.cz, aby bylo objednání a nabídka pro zákazníky jednodušší. Pak následovalo otevření kamenné prodejny, která se neustále zlepšuje.

Jak vybíráte, co budete v obchůdku nabízet? Máte nějaké oblíbené produkty či výrobce?

Zaměřujeme se na prémiové značky té nejvyšší kvality s nejlepšími referencemi. Vybíráme podle několika kritérií. Za prvé nám musí produkt chutnat. Neprodáváme nic, co bychom sami nechtěli jíst. Je pro nás velmi důležitý původ a způsob zpracování potravin. Spolupracujeme především s menšími až středně velkými firmami a všechny dodavatele známe osobně. Další kritérium například u vína, je hodnocení od Roberta Parkera, Wine Spectator anebo dalších hodnotitelů. Celkově nás baví dobrá gastronomie, takže když jsme v nějaké Michelinské restauraci, hned okukujeme i vinný lístek.

Jaké španělské dobroty nesmí chybět u Vás doma?

Dvakrát až třikrát do roka nesmí chybět kýta jamonu Joselito, kterou milujeme všichni a snad nikdy se nám nepřejí. Jinak v podstatě denně konzumujeme produkty, které prodáváme. Ať už se jedná o sýry, marmelády, med, sušené fíky, skvělé čaje… ten výčet by mohl být celý e-shop edelikatesy. (smích)

Jaké byly začátky podnikání? Setkali jste se s pozitivními ohlasy?

Zpočátku jsme v Čechách trochu převyšovali cenou jiné specializované prodejny, zákazníci nebyli zvyklí vybírat kvalitní potraviny a produkty, takže naším úkolem bylo zákazníky učit, že sice cena je trochu vyšší, ale kvalita té ceně odpovídá.

Máte děti a také část roku trávíte v zahraničí, jak se Vám daří to vše vybalancovat?

Je pravda, že si někdy připadám jako matka, učitelka, uklízečka, manažerka v jednom, ale to je myslím občas úděl všech pracujících maminek. Čím jsou děti samostatnější, tím je pro mě jednodušší najít si čas i pro sebe, zalézt si s dobrou knížkou, zajít si na lekci jógy, do sauny nebo jen tak relaxovat na procházku. Navíc už i oni jsou skvělými plnohodnotnými parťáky pro spoustu aktivit.