Ocenění TOP Estate & Business zná své vítěze

Vítězové ocenění TOP EB, foto Jan Branč

V barokních prostorách Clam-Gallasova paláce byly ve středu 20. března předány ceny časopisu Estate & Business z vydavatelství A 11 v rámci soutěže TOP EB. Naše gratulace míří k těmto oceněným projektům a osobnostem.

Text: Jana Chuchvalcová

Foto: Jan Branč, archiv redakce

Top Eb

🏅 V kategorii Navrhovaný projekt s významným přínosem pro město nebo krajinu se vítězem stala Nová zbrojovka v Brně-Židenicích (CPI Property Group; Kuba & Pilař architekti).

1. Nová Zbrojovka V Brně Židenicích

Nová Zbrojovka v Brně-Židenicích

Nová Zbrojovka je jedním z nejvýznamnějších developerských projektů CPI Property Group a také největší proměnou širšího centra Brna v novodobé historii města. Během příštích 15 let tak vznikne v brněnských Židenicích, pouhých 15 minut od centra Brna, moderní, udržitelná, propojená a živá městská čtvrť. Ta přinese byty, kanceláře a možnosti rekreace. Projekt, který vzniká v areálu bývalé továrny na výrobu zbraní, si zakládá na architektonické diverzitě a kvalitní architektuře. Na projektu spolupracuje několik architektonických studií, autorem Masterplanu, který definuje podobu budoucí čtvrti, je kancelář Kuba & Pilař architekti.

Janbranc.com 4857

Cenu převzal Miroslav Pekník, ředitel brněnského developmentu společnosti CPI PG, předávajícím byl Tomáš Veselý z Magistrát hlavního města Prahy (vpravo).

🏅 V kategorii Realizovaný projekt s největší kulturní přidanou hodnotou se vítězem staly Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích (Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových; Lukáš Smetana, ZETTE ateliér architekta Zdenka Balíka, Petr Všetečka, Jan Šépka, Marek Přikryl, Martin Prokše, Josef Pleskot, Ladislav Lábus a Petr Všetečka).

2. Winternitzovy Automatické Mlýny V Pardubicích

Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích

Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích, se loni po tříleté rekonstrukci otevřely veřejnosti. Historický komplex budov prošel transformací na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových, kteří k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Na proměně se podílel samotný Lukáš Smetana, který přizval ZETTE ateliér architekta Zdenka Balíka, Petra Všetečku, Jana Šépku, Marka Přikryla, Martina Prokše, Josefa Pleskota a Ladislava Lábuse.

Vznikly zde veřejné prostory vstupního parku, vnitřního náměstí (piazzetty) a multifunkční objekt sila, kde je i pobočka Turistického informačního centra Pardubice. Bývalá hlavní mlýnská budova je nově sídlem krajské sbírkotvorné Gočárovy galerie, v severní části areálu rekonstrukcí objektu bývalého skladu balené mouky vznikla moderní budova inovativního vzdělávacího centra s názvem Sféra a pardubická městská galerie současného umění GAMPA.

Janbranc.com 4904

Cenu převzali manželé Smetanovi za Nadaci Automatické mlýny manželů Smetanových, předávajícím byla Veronika Rybníkář Hanáková, ředitelka marketingu společnosti Hanák nábytek (vpravo).

🏅 V kategorii Realizovaný projekt udržitelné a inovativní architektury se vítězem stala Administrativní budova Kloboucké lesní (Kloboucká lesní; Mjölk architekti).

3. Administrativní Budova Kloboucké Lesní

Administrativní budova Kloboucké lesní

Společnost Kloboucká lesní se svými aktivitami snaží ukázat potenciál udržitelného stavění v souladu s ekologickým myšlením a nejmodernějšími technologiemi. Její sídlo má tyto ideje reprezentovat. Dům navrhli Mjölk architekti jako schránku tvořenou konstrukcí, prostory uvnitř jsou přestavitelné a jsou zde vytvořeny rezervy pro nečekaný rozvoj. Ekologie, jednoduchost a střídmost v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi – to vše vsazeno do prostředí přírodních prvků, zeleně a vody.

Konstrukce je vyrobena pouze z materiálu, který vzniká přímo na místě – na lince Kloboucké lesní, necelých 100 metrů od místa stavby. Je to nejprostší a nejstarší stavební materiál – dřevo. Způsob zpracování dřeva je však ryze současný. Použity jsou profily BSH – vlajková loď produktů firmy. Z nich je složena rámová konstrukce tradičního tvaru, která se mnohokrát zopakuje a tvoří dlouhou elegantní hmotu celé stavby.

Janbranc.com 4940

Cenu převzal Vojtěch Dorňák, jednatel společnosti Kloboucká lesní (vlevo), a architekt Jan Vondrák ze společnosti Mjölk (druhý zleva). Předávajícími byli Lukáš Masár a Jan Valenčík ze společnosti Valen&Masár.

🏅 V kategorii Realizovaný projekt s největším přínosem pro rezidenta se stal Lihovar Smíchov (Trigema; Back’n’Arch – Marcel Soural, David Černý)

4. Lihovar Smíchov

Lihovar Smíchov

Lihovar developerské společnosti Trigema je prvním projektem nové oblasti Smíchov Riverside, lemující levý břeh Vltavy. Lihovar, za jehož architektonickým návrhem stojí ateliér založený Marcelem Souralem a Davidem Černým Back’n’Arch, navazuje na industriální historii Smíchova, který se s příchodem průmyslové revoluce stal domovem továren, cukrovarů a strojírenských podniků, čímž si získal přezdívku „pražský Manchester“. Tvarově tak projekt připomíná původní lihovar, jehož zachovalé části – komín Erektus a varna dominují celému areálu.

První etapa projektu s industriálním charakterem se nyní dokončuje. Nabídne nadstandardně zařízené a plně vybavené nájemní byty. Pohodlí obyvatel zajistí kvalitní technologie i služby. Projekt nabízí bydlení u vody přímo v srdci velkoměsta, odkud je to zároveň pár kroků do zelených parků Císařské louky, na Děvín a Dívčí hrady nebo do Prokopského údolí. Přes nový Dvorecký most se bude možné pěšky nebo na kole vydat přes řeku dál do Podolí, Žlutých lázní a na Vyšehrad.

Janbranc.com 4987

Cenu převzal Marcel Soural, majitel společnosti Trigema, od Jiřího Stopky, majitele společnosti Stopka (vpravo).

🏅 V kategorii Výjimečná architektura projektu se vítězem stalo Vinařství Obelisk (ALCA GROUP; AiD team).

5. Vinařství Obelisk

Vinařství Obelisk

Na zeleném horizontu, s jedinečným výhledem na Valtice a Pálavu, na místě bývalé roty pohraniční stráže vyrostlo Vinařství Obelisk společnosti Alca Group. Návrh vinařství čerpá ze stejných tradic a vzorů, jakými se inspirovali tvůrci romantických objektů zasazených ve volné krajině Lednicko-valtického areálu. Zde je to inspirace antickým chrámkem, transformovaná do téměř abstraktní podoby desky podepřené třemi řadami sloupů – takto vytvořený pavilon stojící na pevném soklu jemně doplňuje zelený horizont s vinicemi.

Objekt je rozčleněn na dvě základní zóny – zpracovatelský provoz vinařství v suterénních podlažích a reprezentační a společenské prostory v horním podlaží s prodejnou, sálem a degustační místností. Ty architekti z AiD team uchopili jako pavilon či budoár – prostor se specifickým výrazem i atmosférou. Barokní a novorenesanční zámecké stropy byly inspirací pro soudobé výtvarné dílo – stropní a nástěnnou intarzii reflektující vlivy okolní poetické krajiny s vinicemi a Obory Obelisk. Přírodní materiály v podobě kamene, betonu a dubového dřeva jsou doplněny sklem, ocelí a cortenem.

Janbranc.com 5047

Cenu převzal Filip Lutzký, enolog společnosti Vinařství Obelisk (druhý zleva), z rukou majitelů společnosti EXX Jindřicha Lukavského (vlevo) a Davida Hladkého (vpravo).

🏅 V kategorii Architektonický počin roku se vítězem stal Hydropolis, osvětové centrum vody v Praze na Vinohradech (Veolia Pražská vodohospodářská společnost; Vít Máslo, Krištof Kintera)

6. Hydropolis, Osvětové Centrum Vody V Praze Na Vinohradech

Hydropolis, osvětové centrum vody v Praze na Vinohradech

Přední český architekt Vít Máslo spolupracuje s výtvarníkem Krištofem Kinterou na projektu osvětového centra vody Hydropolis na Vinohradech, za nímž stojí společnosti PVS, PVK, Veolia a MHMP. Vznikne v něm unikátní vodárenské osvětové centrum, přibližující veřejnosti, co vše předchází takové samozřejmosti, jako je vytékající pitná voda z kohoutku u každého z nás.

Z dosud uzavřeného areálu vznikne nový veřejný prostor s celou řadou herních a vodních prvků, přístupný široké veřejnosti. V jednom z podzemních vodojemů bude vytvořena unikátní expozice současných moderních technologií úpravy a čištění vody. Hydropolis nabídne mimo jiné veřejný prostor „vodní park“, vzdělávací a výzkumné centrum, multimediální informační centrum, unikátní expoziční prostory – vodojem a věž nebo nové vyhlídkové místo.

🏅 V kategorii Nikdy nerealizovaný architektonický návrh projektu se vítězem stal Architektonicko-urbanistický koncept rekonstrukce stanice metra C Kačerov (Aulík Fišer architekti).

7. Architektonicko Urbanistický Koncept Rekonstrukce Stanice Metra C Kačerov

Architektonicko-urbanistický koncept rekonstrukce stanice Metra C Kačerov

Architektonicko-urbanistický koncept rekonstrukce stanice metra C Kačerov, integrované do souboru multifunkčních objektů s občanskou vybaveností a posilujících městské prostředí lokality, zpracovali architekti ateliéru AFARCH v roce 2021 na úrovni studie. Ta se neuskutečnila z důvodu nedohody na smluvních vztazích s klientem.

Navržená struktura budov je posazena na společné platformě nad stanicí metra v úrovni okolní bytové zástavby a do budoucna umožňuje prostřednictvím pěší lávky její propojení s velkým transformačním územím Garáží Kačerov, „ostrovem“ mezi železnicí, severojižní magistrálou a jižní spojkou. Čtyři menší, ale propojené objemy budov s různými funkcemi, vytvářejí specifickou blokovou figuru a členitou střešní krajinu, která zprostředkuje větší integraci nového bloku do existující zástavby v této části města. Součástí rekonstrukce stanice a vytvoření bezbariérových přístupů je přímé propojení vestibulu metra s nástupišti autobusů v ulici Michelské, obytným parterem ulice Budějovické a Sedlčanské a příprava na pěší lávku přes železnici.

Janbranc.com 5156

Cenu převzal David Zalabák ze společnosti Aulík Fišer Architekti z rukou Miloslava Kolaříka, spolumajitele společnosti Decoland.

🏅 V kategorii Osobnost roku magazínu Estate & Business se vítězem stal Petr Kolář, architekt a spolumajitel architektonického studia ADR.

8. Petr Kolář, Architekt A Spolumajitel Architektonického Studia Adr

Petr Kolář, Architekt a spolumajitel architektonického studia ADR

Architekt Petr Kolář založil studio ADR v roce 1992 s Alešem Lapkou. Jeho stavby stojí asi ve 30 zemích. Mezi ty nejznámější patří část rezidenčního komplexu Waltrovka v Praze, škola Open Gate, Český olympijský dům v Londýně 2012 nebo luxusní resort Velaa na Maledivách.

Vyhledávaný architektonický ateliér ADR se zaměřuje na projekty staveb a rekonstrukcí. Dále pak na projekty interiérů, kde úzce spolupracuje s výtvarnými umělci. Realizuje stavby nejenom v České republice, ale i v zahraničí. Za více než 25 let své existence si architekti vytvořili vlastní rukopis, za kterým stojí kreativní práce všech členů téměř čtyřicetičlenného týmu. Během posledních let byli odměněni řadou významných cen.

Janbranc.com 5231

Osobností roku se stal Petr Kolář (uprostřed), cenu mu předali Petr Paksi (vlevo) a Petr Paksi mladší (vpravo) ze společnosti JAP FUTURE.

Speciální poděkování patří Leonu Jakimičovi a společnosti LASVIT.

Slavnostním večerem provedl architekt Jan Holna.

GRATULUJEME VŠEM VÍTĚZŮM!

Janbranc.com 4549

Vítězové jednotlivých kategorií získali cenu věnovanou společností Lasvit a jejím majitelem Leonem Jakimičem.

Janbranc.com 5006

Jan Dočekal, umělecký ředitel galerie Kvalitář

Janbranc.com 4797

Moderátor večera architekt Jan Holna, partner a jednatel DAM architekti

Janbranc.com 4825

Michaela Výtisková, publisherka časopisu Estate & Business

Partnery ocenění jsou společnosti: HANÁK NÁBYTEK, KVALITÁŘ, Decoland, EXX HOLDING, Volvo Car Czech Republic, 2mkz, Valen&Masár, VOIX Audio & Cinema , HOME-RENT, JAP FUTURE, Pepper Field by EU Land a Nadace Špuntíci.

Děkujeme partnerům i celému týmu kolem časopisu Estate & Business ❤️ ❤️ ❤️

Loga Top Eb