TotalService

Očekávání a realita: Je software na míru dražší než krabicové řešení?

Kvalitní zakázkový software je jako oblek na míru pro vaši firmu – perfektně vám padne, odpovídá situaci a dobře vypadá. Díky tomu se cítíte lépe a máte lepší výsledky. Musí ale stát spoustu peněz, nebo ne?

Většina firem si myslí, že si software na míru nemůže dovolit, nebo je ani nenapadne, že by jejich starý nevyhovující produkt mohla nahradit zakázková aplikace. Panují obavy ze změn, a tak se lidé raději trápí s řešením, které neodpovídá jejich potřebám a je buď zastaralé, nebo se mění nezávisle na tom, co si firma přeje.

Krabicovým produktům to ani nelze vyčítat – jsou navrhovány tak, aby pokryly širokou škálu potřeb, daly se všude použít a prodávaly se jak na běžícím pásu. Jenomže opět platí, že software se podobá oblečení pro firmu. Opravdu chcete unisex XXL oblek ze supermarketu, ve kterém vám nebude dobře a cena nutných úprav nakonec převýší ten zakázkový? I když to na první pohled není vidět, vlastní software vám dlouhodobě šetří peníze. Jak je to možné, když cenovka známého produktu je nižší než vývoj na míru?

Tady jsou 4 hlavní důvody:

●            Platíte pouze za funkce, které opravdu potřebujete

●            Práce je rychlá a intuitivní, což vede k vyšší efektivitě a zisku

●            Změny a budoucí úpravy jsou snazší a méně nákladné

●            Software nad určitou částku je už majetek, který lze odečíst z daní

Velkou roli hraje také nezávislost, protože zdrojový kód je u zakázkového softwaru váš, máte vše pod kontrolou a můžete provádět změny dle potřeby, aniž byste byli vydáni na milost a nemilost třetí strany. Ano, i software na míru má svého dodavatele, ale je snadné ho v případě zájmu vyměnit a nahradit jinou firmou. Když se vám něco nelíbí u krabicového řešení, máte většinou smůlu.

Třešničkou na dortu je unikátní grafika vlastní aplikace, která dovede zlepšit uživatelský zážitek a motivovat vaše zaměstnance, aby si nový software osvojili, byli díky němu efektivnější a práce s ním je bavila. Tím posilujete i svou firemní značku a její vnímání, zejména pokud aplikaci využívají další partneři. Kolikrát jste si už při práci, nákupu nebo obchodním kontaktu s jinou firmou řekli: “Hmm, ti teda vědí, jak v tom chodit. Těším se na další spolupráci.” Nebo naopak: “Uf, tak tohle už nechci nikdy znovu zažít. Jak se vůbec můžou udržet na trhu?”

Výhody zakázkových aplikací potvrzují zkušenosti firem

V MEMOS Software za sebou máme přes tisíc projektů ve firmách, kde software na míru nahradil původní řešení. V mnoha případech šlo právě o nevyhovující masové produkty. Ty v některých případech mohou dávat smysl, ale častěji se spíše setkáváme s tím, že vhodný produkt pro firmu v daném odvětví zkrátka neexistuje a přizpůsobení krabicového řešení je příliš nákladné nebo nespolehlivé.

Každý byznys je totiž unikátní a specifický. Příkladem z praxe může být třeba firma OR Plus (čerpací stanice s železářstvím), kde náš software na míru nahradil silně nevyhovující řešení. To stálo firmu během let miliony korun, a přesto neobsahovalo některé potřebné funkce, takže se řada věcí musela stále dokola dělat ručně. Díky vlastní, pečlivě navržené aplikaci všechny předchozí potíže odpadly a klient se může soustředit na zvyšování prodeje i další rozvoj.

Podobný problém řešil prodejce hutních materiálů a hobby potřeb CZSystem, který nedávno dostal nabídku na krabicové řešení s přizpůsobením, která vycházela cenově dokonce výše než software na míru. Vyvinuli jsme proto účetní a skladový systém, který dokáže přesně reagovat na fungování firmy a jejích zaměstnanců. Zrychlili jsme procesy i objednávky, zjednodušil se prodej, řízení skladu i fakturace. Systém je plynule propojen s čtečkami čárových kódů, s účetní aplikací Pohoda a dokáže držet krok s růstem firmy, což byl dříve problém.

Ukazuje se, že zakázkový software může poskytnout firmě konkurenční výhodu. Je to precizní řešení šité na míru vašim potřebám a lze ho snadno rozvíjet tak, jak se vaše podnikání vyvíjí. Díky tomu si udržíte náskok, budete vypadat lépe před svými zákazníky i zaměstnanci, a hlavně nakonec i více vyděláte.

Ideální je si obě varianty srovnat

Ještě než se rozhodnete pro konkrétní produkt, je dobré nechat si zpracovat nabídku na zakázkový software. Pravděpodobně budete totiž překvapeni – nejen nižšími dlouhodobými náklady, ale také možnostmi, jak automatizovat a odladit své procesy na maximum.

Víme, že klienti se často obávají ceny, nebo si neumějí vývoj na míru dobře představit. Proto jsme se rozhodli nabídnout analýzu zdarma, během které poznáme vaše IT, jeho potřeby i nedostatky, a dovedeme vám ukázat konkrétní příležitosti pro zlepšení. Vítanou součástí je i nezávazná cenová nabídka, ve které okamžitě vidíte, co by pro vás zakázkový vývoj znamenal, a můžete si sami nejlépe porovnat, zda se vám software na míru vyplatí.

Stejně jako u obleku platí, že se nemusíte spokojit se s univerzálním produktem pro všechny případy a velikosti. Obvykle to není vhodné ani výhodné.