Naučila jsem se lidem naslouchat

Říká jednatelka společnosti FENIX Trading, obchodní společnosti největšího světového výrobce a dodavatele elektrických sálavých topných systémů FENIX Group. Do společnosti FENIX Trading v Jeseníku nastoupila Kateřina Jezerská ihned po skončení vysokoškolských studií v roce 2000. Dnes je v této společnosti současně jednatelkou a ředitelkou.

Jako dcera zakladatele společnosti FENIX Group Cyrila Svozila st. zná firmu dokonale, v letech 2010–2011 byla i výkonnou ředitelkou a jednatelkou dceřiné firmy CEILHIT SLU v Barceloně, kterou dokázala z původně ztrátové firmy transformovat do podoby efektivně fungující společnosti. Dnes i díky jejímu působení patří španělský trh z hlediska objemu prodeje mezi TOP 15 zemí FENIX Group.

„Určitě jsem nyní trpělivější, tolerantnější a naučila jsem se lidem lépe naslouchat. Dodnes, když jsem v nějakém vyšším pracovním vypětí, si vzpomenu na jednoho partnera, který mi říkával „tranquila“ (klid) a funguje to – hned jsem klidnější,“ hodnotí dnes Kateřina Jezerská přínos pracovních zkušeností ze Španělska.

Mateřský podnik FENIX Group založil před více než 30 lety Cyril Svozil st., který dnes spolu s ní a jejím bratrem Cyrilem Svozilem jr. tvoří správní radu akciové společnosti FENIX Group. Výrobním kategoriím FENIXu dominují systémy pro elektrické podlahové a stropní vytápění a sálavé topné panely. Třetím stěžejním pilířem produkce se aktuálně stávají domácí bateriové stanice pro ukládání energie.

To vše tvoří i součást nového „Energetického konceptu FENIX“, v němž firma vidí budoucnost vytápění, a koneckonců i svou. Jedná se o koncept energeticky úsporné budovy vybavené potřebnými technologiemi – tedy elektrickým sálavým vytápěním, fotovoltaickou elektrárnou, bateriovým úložištěm, případně ventilací s rekuperací, venkovním stíněním a kvalitním řízením Icool, které funguje jako aktivní prvek budoucích chytrých sítí. Ve spolupráci s ČVUT pak FENIX vyvinul k tomuto konceptu řídicí jednotku, která díky unikátnímu algoritmu sama dokáže elektřinu nakupovat, když je cena na spotovém trhu nízká, a naopak prodávat, když je cena vysoká, a tím radikálně snížit náklady na energie. V pilotním projektu, který probíhá v reálném provozu v rodinném domě v moravských Omicích, dosahuje koncept až neuvěřitelných výsledků – v cenách pro zákazníka se dostává až pod 1 korunu za kWh.

„Jsme přesvědčeni, že pro domy, které mají nízkou spotřebu energie, je elektrické vytápění nejvhodnějším řešením. Jsou zde nízké pořizovací i spotřební náklady, systém je velice flexibilní a rychle reaguje na změny okolí i požadavky zákazníka, dobře se kombinuje s obnovitelnými zdroji, například malou fotovoltaickou, větrnou nebo vodní elektrárnou, ideálně doplněnou o bateriové úložiště. Věříme, že budoucnost je v elektřině!“ je přesvědčena o budoucnosti svého oboru Kateřina Jezerská.

V současnosti dosahuje roční obrat společnosti FENIX Group více než 1,6 miliardy korun a její výrobky se prodávají v 70 zemích na čtyřech kontinentech. Kromě využití v obytných, kancelářských, skladových či průmyslových objektech patří mezi nejzajímavější realizace například vyhřívání zákristie v chrámu Sagrada Familia v Barceloně, Baziliky sv. Marka v Benátkách nebo Gran Palace v Turíně, ochrana vinic v kraji Champagne před mrazem či vyhřívání fotbalových hřišť v Norsku.

„Největší radostí a oceněním je spokojený zákazník. Naopak rozčilují mě nesmyslná legislativní nařízení typu Ecodesign nebo vyhláška o energetické náročnosti budov, které ve jménu ochrany životního prostředí doslova diskriminují elektrické vytápění. Z této vyhlášky vyplývá, že elektrické vytápění je méně ekologické než vytápění hnědým uhlím! Naopak elektromobilita je považována za ekologickou. Rozhodně nemám nic proti elektromobilitě, jen nechápu, proč elektromobily ekologické jsou a elektrické vytápění ne. Asi nejvíc mi vadí, že nařízení nedávají smysl a vítězí různá lobby,“ hodnotí legislativní zásahy do podnikatelského prostředí Kateřina Jezerská.

Zakladatel FENIX Group Cyril Svozil st. se jako člověk a podnikatel nikdy netajil, jakým zásadám a hodnotám věří a vyznává. Jasno má v této oblasti i jeho dcera. „Tátovu desateru nelze nic vytknout a plně se s ním ztotožňuji. Naprosto souhlasím, že bychom měli žít a pracovat tak, abychom se každý večer mohli beze studu podívat do zrcadla. Jsem obchodník a chci prodávat, ale vždy je důležitá spokojenost zákazníka – ten je náš skutečný šéf,“ dodává Kateřina Jezerská.