MSK – kraj plný atraktivních míst

Moravskoslezský kraj (MSK) je jedním z nejzelenějších míst České republiky, například Beskydy jsou největší chráněnou krajinnou oblastí. K dalším CHKO v kraji patří Jeseníky a Poodří.

Nejvyšší horou Moravy a Slezska je Praděd v Hrubém Jeseníku, dominantu Beskyd tvoří Lysá hora a bájná slovanská hora Radhošť. Hory nabízejí možnosti vyžití nejen pro pěší turistiku, sjezdové lyžování, ale jsou protkány i hustou sítí běžkařských tras, které v létě slouží jako cyklostezky.

Kulturní, historické a technické zajímavosti

Kraj je však také plný kulturních, historických a technických atraktivních míst. K nejznámějším historicko-kulturním památkám patří zámky Hradec nad Moravicí, Bruntál, hrady Hukvaldy a Sovinec. Turisté mohou navštívit i řadu galerií a muzeí, a to rovnou nejstarší muzeum na území Česka – Slezské zemské muzeum v Opavě.

Moravskoslezský kraj je od nepaměti spjat s industriálním dědictvím. Region je tak ideálním místem pro průmyslovou turistiku s cíli jako Technické muzeum automobilů v Kopřivnici, Vagonářské muzeum ve Studénce, areál Dolní oblast Vítkovice, Landek Park s hornickým muzeem. Najdete zde i řadu vojenských památek na česko-polském pomezí.

Lázně, sport i kultura

V Moravskoslezském kraji se mohou návštěvnici těšit i z několika lázní. Nachází se zde Karlova Studánka, Klimkovice a Darkov. Všechny mají svá specifika. V Darkově a Klimkovicích využívají účinků jodobromové vody „solanky“ a zaměřují se na léčbu pohybového aparátu. Lázně Karlova Studánka jsou zasazeny do čisté přírody Jeseníků, charakteristická je pro ně především léčba dýchacích cest. Také klimatická měření dokládají, že je zde nejčistší vzduch ve střední Evropě.

Kraj žije i mnoha sportovními a kulturními událostmi. Každoročně se zde koná atletický mítink střední Evropy, ostravská Zlatá tretra nebo například Dny NATO. V areálu Dolní oblasti Vítkovic se každý rok pořádá jeden z největších hudebních festivalů ve střední Evropě, a to Colours of Ostrava.

Vydejte se s námi na pomyslný výlet po Moravskoslezském kraji na našich fotografiích.

LYSÁ HORA

Lysá hora se svými 1323 metry není jen nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd. Tajemná a zádumčivá hora umožňuje výhledy na města pod sebou – Ostravu, Havířov i Frýdek-Místek. Zároveň z ní uvidíte další beskydské vrcholy – Radhošť i Velký Javorník, Travný i Smrk. A jako bonus slovenskou Malou Fatru a také skalnaté štíty Vysokých Tater.

Lysa Hora

ÚZKOKOLEJNÁ DRÁHA TŘEMEŠNÁ – OSOBLAHA

Trať byla postavena už na konci devatenáctého století, aby spojila Osoblažsko s Krnovem. Dnes je mimo běžný provoz také oblíbenou atrakcí pro návštěvníky. Z oken vláčku mohou pozorovat nádhernou krajinu a vychutnat si tak pocit z cestování v dobách minulých.

Vlak

ZÁMEK HRADEC NAD MORAVICÍ

Zámek v Hradci nad Moravicí byl místem setkávání mnoha světových osobností. Koncertovali zde Beethoven i Liszt, zdejší lovecké revíry obdivovali kancléř Metternich i sám ruský car Alexandr I. Zámek má bohatou historii, kterou psaly královské přemyslovské rody. Strážil starou zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem.

KARLOVA STUDÁNKA

Horské lázně Karlova Studánka je nejen lázeňské město, ale i klenot skrytý v náručí přírody Moravskoslezského kraje. Pokud hledáte únik od každodenního shonu a toužíte po chvílích klidu a odpočinku, Karlova Studánka nabízí vše, co byste si mohli přát. S nejčistším vzduchem ve střední Evropě je to opravdový ráj na zemi, a to doslova.

Horske Lazne Karlova Studanka

AREÁL DOLNÍ OBLAST VÍTKOVICE

Největším turistickým lákadlem Ostravy se v posledních letech staly Dolní Vítkovice. Bývalý průmyslový areál je unikátní ukázkou industriální památky citlivě přetvořené v kulturní a společenské centrum. Dolní oblast Vítkovice je první památkou na území České republiky, která je zapsaná na seznamu Evropského kulturního dědictví. Součástí je také Malý a velký svět techniky plný interaktivních naučných atrakcí i pro ty nejmenší děti.

BOLT TOWER

Od roku 2015 se návštěvník Ostravy může těšit na novou vyhlídku přímo v srdci Dolní oblasti Vítkovic. Ze skla a kovu vznikla kavárna a vyhlídka doslova nasazena na původní průmyslový kolos. A protože vyhlídku pokřtil špičkový atlet Usain Bolt, který se v Ostravě pravidelně účastní atletického mítinku „Zlatá tretra“, nese věž jméno tohoto sprintera, tedy Bolt tower. Je to navíc skvělá slovní hříčka, protože v překladu to znamená „šroubovitá věž“ a právě obří šroubovici celá nástavba připomíná.

ŠTRAMBERK

Městečko láká svou bohatou historii, tajemné legendy a dřevěnou lidovou architekturu. Město leží v podhůří Beskyd a už z dálky se pozná podle charakteristické věže zvané Trúba. Občerstvit se můžete v mnoha restauracích a ochutnat lze i zdejší pivo zvané Trubač. Štramberk ale taky voní, a to díky perníku, který ucítíte v uličkách. Kořeněný kornout, zvaný Štramberské uši, se tu peče v mnoha chalupách jako vzpomínka na vítězství místních nad mongolskými hordami.

Stramberk