TotalService

Mobilní telefon integrovaný do těla?

Vynálezce mobilního telefonu Martin Cooper. Zdroj: The Times

Lidé budou mít jednou mobilní telefon integrovaný do těla, myslí si vynálezce tohoto přístroje Martin Cooper. Mobilní telefon vynalezl v roce 1973, současné přístroje ale považuje za příliš složité a svou podobou uživatelům neuzpůsobené. Třebaže se mobilní telefon podle něj stává prodlouženou rukou člověka, Cooper nečekal, že přístroj nabude podoby malého přenosného počítače.

„Příští generace bude mít telefon umístěný pod kůží v uších,“ řekl Cooper. Tato zařízení nebudou podle něj nutná nabíjet, protože „lidské tělo je dokonalou nabíječkou“, řekl. „Když lidé jedí, jejich tělo si vytváří energii,“ pokračoval. „K provozu tohoto sluchátka je zapotřebí jen malé množství energie,“ dodal. Cooperova vize počítá s vývojem, kdy bude možné lidské tělo rozšířit o mikročipy a senzory. Technologie, které se snaží propojit počítače s lidským mozkem, vyvíjí několik start-upů, například společnost Neuralink podnikatele Elona Muska. Vynálezce mobilního telefonu si myslí, že dnešní chytrý telefon je příliš složitý, má mnoho aplikací a displej, který nevyhovuje tvaru lidského obličeje. „Kdykoli telefonuji a nemám sluchátko, musím si vzít tento plochý kus hmoty proti své zaoblené hlavě a ruku držím v nepohodlné poloze,“ řekl Cooper.

S ohledem na technologický pokrok má Cooper „pevnou víru v lidstvo“. „Lidé se teď mají lépe. A žijí déle. Jsou bohatší, jsou zdravější než kdykoli předtím. Prožíváme vzestupy a pády. Ale obecně lidstvo dělá pokrok,“ řekl. „Před padesáti lety to byla opravdu primitivní doba. Neexistoval internet, neexistovaly žádné velké integrované obvody, nebyly digitální fotoaparáty,“ řekl k dnešní podobě mobilních telefonů Cooper. „To, že se jednou telefon stane fotoaparátem a encyklopedií, nás nenapadlo,“ vzpomíná. „Věděli jsme, že propojení je důležité. A vyprávěli jsme si vtip, že jednoho dne, až se narodíte, bude vám přiděleno telefonní číslo. A pokud člověk telefon nezvedne, bude mrtvý,“ dodává. Podle Coopera je nyní na světě více předplacených mobilních telefonů než lidí. Osobní mobilní telefon mají dvě třetiny obyvatel planety.