Levitující displej a volant, který rozpozná vaše prsty: i takové novinky už jsou na trhu!

Zdroj: Peugeot

Před rovným desetiletím spatřil světlo světa Peugeot i-Cockpit, revoluční uspořádání interiéru, které charakterizuje maličký volant, vyvýšený přístrojový panel, masivní středová konzole a velký dotykový displej. Nejvíce inovativní byl od samého začátku právě kompaktní volant, který neumožňuje sledování budíků skrz něj, jak je tomu u ostatních značek, ale nad ním. Designéři Peugeotu museli samozřejmě posunout přístrojový panel výš. Postupem času panel nabyl podoby 3D a informace nutné k řízení se tak začaly zobrazovat ve formě 3D hologramů, které připlouvají do zorného pole řidiče v závislosti na jejich důležitosti.

Za deset let existence se i-Cockpit neustále vyvíjel. Přibyly funkce, rozšířila se konektivita, zdokonalily se materiály… ovšem tak zásadní proměnu, jakou právě Peugeot oznámil, dosud ještě i-Cockpit nezažil. Budoucí klienty značky čeká interiér jak na vesmírné lodi: high-tech, ultramoderní, vysoce ergonomický a inteligentní. Prvním modelem, který bude zbrusu novým i-Cockpitem vybavený, bude nový Peugeot 3008. Na český trh dorazí pravděpodobně na začátku příštího roku. Jeho podoba bude odhalena v září. Už teď se ovšem ví, že se bude jednat o SUV fastback. Jeho i-Cockpit si však můžete prohlédnout už dnes. Jmenuje se Peugeot Panoramic i-Cockpit™ a podle Peugeotu se stane jedinečnou nabídkou na trhu. Řidičům, ale i cestujícím bude nabízet ještě větší potěšení, bezpečnost a pohodlí.

Největší inovací je spojení vyvýšeného přístrojového panelu a centrálního dotykového displeje do jediné zakřivené panoramatické obrazovky tvořené jednadvacetipalcovým panelem s vysokým rozlišením. Tato obrazovkaskutečně vypadá, jako by se vznášela nad palubní deskou. Plovoucí efekt podtrhuje speciální LED ambientní osvětlení pod displejem.

Pod obrazovkou najdete ovladače i-Toggles, neboli plně přizpůsobitelné dotykové ovladače, které lze nakonfigurovat tak, aby poskytovaly rychlý přístup k 10 oblíbeným funkcím uživatele. Můžete do nich vložit například příkaz, aby naladily oblíbenou rádiovou stanici, nastavili ideální teplotu klimatizace, zavolali vaší manželce nebo spustili navigaci do vašeho bydliště.

Zásadní proměnou prošel i volant. Zachoval si samozřejmě svou kompaktnost, ale má modernější design. Přepracovaná středová část je menší a je izolovaná od ramen volantu, aby působila levitujícím dojmem podobně jako panoramatická obrazovka nad palubní deskou. Ovládací prvky umístěné na novém kompaktním volantu jsou nyní pro optimální uživatelskou ergonomii hmatové a „klikatelné“: automaticky rozpoznají prsty řidiče, ale aktivují se až po stisknutí, aby se zabránilo chybným pohybům. Nový Peugeot Panoramic i-Cockpit® přináší dva nové, štíhlé a elegantní ovladače za volantem.

A protože jízda není jen o ovládání systémů, ale také o celkové atmosféře ve voze. Můžete si vybrat jeden z osmi odstínů ambientního osvětlení, které sahá po celé šířce palubní desky a výplní dveří. Toto osvětlení se odráží na elegantním obložení z hliníku a vytváří jedinečné prostředí, ve kterém se budete cítit příjemně.

Foto: Peugeot