TotalService

Lepší než zlato? Investujte do vlastního ředitele!

Ing. Jiří Jemelka, MBA, majitel a jednatel společnosti JPF Czech

Dobrá investice není nutně spekulace. „Nemusíte se mnou souhlasit. Dokonce se ukazuje, že ani start-upy, zlato, diamanty či technologie vám peníze nedokážou zhodnotit tak jako investice do lidského kapitálu ve vlastním podniku,“ říká Jiří Jemelka, jednatel JPF Czech a odborník na řízení firem, prodej a leadership. Začít je podle něj potřeba na nejvyšších příčkách. Kvalita CEO totiž ovlivní, jestli za dva roky bude firma na stejném místě, nebo se její zisk zvýší o vyšší desítky procent.

Možná rozumíte vlastní firmě, ale rozumíte taky příležitostem?

Podle dat JPF Czech řídí až 95 % malých a středních firem v Česku výhradně majitelé. A netýká se to jen podnikatelů z přelomu milénia nebo těch, kteří zakládali podnik těsně po krizi roku 2009. I mladí majitelé firem si nesou tohle tak trochu smutné dědictví. Zatím jsou plní energie, svěží, ale jakmile se začnou roky kupit a jejich pozornost bude třeba směřovat i do jiných oblastí života, dokáže je tahle dvojrole rychle vyčerpat a s tím i zahradit firmě cestu k rozvoji.

„Přitom tu máme mnoho podniků, které by si vlastního ředitele zasloužily a mají na to i prostředky. Asi se ptáte: Tak proč s tím vlastníci něco neudělají? Často si myslí, že firmě dokonale dokážou porozumět jen oni sami. Přitom se denně topí v exekutivních úkolech, které maří jejich plány na velkou budoucnost,“ komentuje tento stav Jiří Jemelka.

Náklady, nebo investice

Řekněme, že roční náklady na zaplacení vlastního CEO by mohly činit asi dva miliony korun. Bez něj nyní podnik vydělává milionů sedm. „Tak si spočítáte, že s najatým výkonným ředitelem vlastně bude v banku jen milionů pět. A bude vás to stát nějaké úsilí. Přesně v těchto počtech majitele mozek někdy šálí. Na tuto matematiku potřebujete hledět jinak – optikou budoucích výnosů, nikoli vynaložených nákladů,“ vypočítává Jiří Jemelka.

Po roce s kvalitním ředitelem firma nabere rychlost a projeví se to na obratu a zisku. Po roce může její byznys vydělat klidně milionů devět, pokud se držíme umírněného odhadu. Zhodnocení firmy s dobrým CEO předčí všechny ty atraktivní spekulace, zlato, umělecké předměty, nemovitosti i technologie. Není to růst o jednotky, ale o desítky procent.

Stačí se podívat příklady ze zahraničí i tuzemska. „Zdravá společnost pak ročně stabilně roste v průměru kolem 15 až 20 %. Kvalitní řízení není jen o prudkém vzestupu na počátku, ale také o umění křivku vzestupu udržet. Kolik opravdu úspěšných firem, které dlouhodobě prosperují, řídí jen zakladatel? A co hodnota času, který získává podnikatel pro sebe? Mnohdy nevyčíslitelná,“ dodává Jiří Jemelka.

Nefunkční představy o řízení byznysu je třeba zlomit

Mentální blok není dán jen obavou z vynaložených prostředků. Tvoří ho celá soustava očekávání, která v Česku ovlivňuje podnikatelské uvažování od devadesátek: bez majitele to nemůže fungovat, majitel přece musí být u všeho.

„Na začátku podnikání je v pořádku, že se angažujete napříč firmou. Ale jednou narazíte na vlastní limity. A obskurní představa, že musíte být u každé maličkosti, aby to správně fungovalo, bude brzdit úplně všechno – vás, kolegy i byznys. Kdysi se mi to taky přihodilo, ale naštěstí mě to přešlo – a prospěl jsem tím všem i sobě. Když zlomíte tuto kletbu, podnikání se vám odmění,“ popisuje své zkušenosti Jiří Jemelka.

Potřebnost výkonného ředitele poznáte snadno

Když majitel začne ve firemním kolotoči cítit unaven, věnuje se všemu, ale ničemu pořádně. Vše na něj útočí s velkou naléhavostí a priority se řídí spíš jen podle deadlinů. Je přehlcen multitaskingem a po delší době, několika měsících je vyčerpaný a chybí mu nadhled. Bohužel to většinou neodnáší jen on, ale také okolí. Šíří kolem sebe chaos místo jistoty.

„Představte si sebe třeba jako profesionálního sportovce. Copak má nějakou logiku ostrý trénink pětkrát denně a k tomu ještě zápasy? Potřebujete získat čas na regeneraci. A to znamená, že vy i firma potřebujete změnu,“ uvádí Jiří Jemelka.

Také počet zaměstnanců je důležitá proměnná. V podniku s 20 až 30 lidmi může CEO výrazně pomoci, ale jakmile je lidí 50 a více, měl by být vlastní výkonný ředitel samozřejmost. Ve světě uspořádání s oddělenou rolí vlastníka a ředitele běžně funguje. Místo utápění potenciálu v operativě si majitel uvolní ruce pro směřování firmy. Bude pracovat méně a vydělávat více. A bude spokojenější a šťastnější, protože získá větší svobodu při rozhodování o svém čase.

Má to smysl, i když se to povede až na další pokus

„Chápu, že s výběrem CEO do firmy majitelé bojují také proto, že jim na tomto poli chybí zkušenosti. Většinou to dělají poprvé. Na takovém místě bych se obrátil na profesionály, kteří mají s výběrem vrcholových manažerů zkušenosti. Můžete si najmout headhuntera, personální agenturu nebo nás z JPF Czech. Anebo zkuste všechny tři možnosti, abyste měli o celém procesu co nejlepší přehled,“ radí Jiří Jemelka.

Takový úkol se totiž nevyřeší za měsíc nebo dva, je třeba počítat spíš s rokem až dvěma. A dokonce se to vyplatí i tehdy, pokud výběr napoprvé nevyjde. Je nutné si uvědomit, že jde o dlouhodobou investici – a jeden nepovedený pokus ještě nevypovídá nic o dlouhodobé úspěšnosti. Ale když se čas už krátí, lze také udělat to, že se nejprve najme do čela interim manažer a formu na příchod vlastního CEO se připraví. „Zatímco náš interim manažer pečuje o zdraví podniku a jeho chod, my mezitím hledáme nejlepšího člověka, který obsadí ředitelské křeslo a bude podniku i majiteli sedět. Kupujete si profesionální transformaci z majitele na ředitele i čas,“ uzavírá Jiří Jemelka.

***

Ing. Jiří Jemelka, MBA

Podnikatel, interim manager. Zakladatel společnosti J.I.P. pro firmy s.r.o., která prostřednictvím svých interim manažerů dnes řídí zhruba 15 malých a středně velkých českých firem. Člen několika správních a dozorčích rad středně velkých podniků. Exekutivní poradce několika českých podniků. Odborník na řízení firem, prodej a leadership. Expert na mentorování a formování podnikatelů, manažerů a obchodníků.