Kongresová turistika: Patříme mezi světové velmoci!

Do TOP 5 nejpopulárnějších kongresových destinací se vůbec poprvé v historii dostala Praha. Čelní příčku v žebříčku Mezinárodní kongresové asociace ICCA (International Congress and Convention Association) za rok 2022 hlavní město Česka nově drží spolu s Vídní, Lisabonem, Paříží a Barcelonou. Do TOP 20 se dostalo i Česko.

Praha dlouhodobě patří mezi kongresové velmoci světa. A to díky poloze, kvalitním službám, inovačnímu potenciálu i jedinečným možnostem doprovodného programu od originálních vystoupení, přes gastro zážitky po unikátní turistické cíle ve všech krajích.

 „Praha se dlouhodobě pohybuje v TOP 10 světových kongresových destinací. Zásadní pro skokový posun do TOP 5 bylo naše předsednictví v Radě Evropské unie. Praha a Česko ukázaly, že mají kapacitu i potenciál patřit mezi nejlepší kongresové destinace. Klíčem, jak si udržet naše pozice, je ovšem systémová podpora destinačního marketingu a podpora pořádání mezinárodních kongresů a dalších akcí,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Nejen Praha má však co nabídnout. Organizátoři mezinárodních akcí se zajímají například i o Brno, Karlovy Vary, Ostravu a další. S rozvojem kongresového turismu pomáháme v celém Česku.“

Praha v loňském roce přivítala podle agregovaných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Prague Convention Bureau (PCB) téměř čtyři tisíce akcí s 616 000 delegáty. Posouvání termínů velkých asociačních kongresů a konferencí vedlo k tomu, že v roce 2022 Praha přivítala nejvíce akcí tohoto typu za posledních pět let. Celkem se jich zde uskutečnilo 309. Na téměř každý kalendářní den roku tak připadla jedna konference či kongres. „Počet konaných kongresů a konferencí začátkem roku 2022 ještě ovlivnila doznívající pandemie a s ní spojené restrikce nejen v České republice, ale i v zahraničí, a také vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině. Ačkoliv tak akcí bylo ve srovnání s předcovidovými léty méně, zaznamenali jsme enormní zájem o účast na nich. Praha v roce 2022 přivítala 616 597 delegátů, což odpovídá 86 % účasti na akcích v rekordním kongresovém roce 2019. Tato čísla jen potvrzují to, že osobní kontakt je nejen při obchodních jednáních nenahraditelný,“ uvádí Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau.

Umístěním v TOP 5 nejpopulárnějších kongresových destinací světa v roce 2022 Praha předčila města, jako je třeba Berlín, Brusel, Madrid, Atény či Londýn. A čelní příčku v žebříčku ICCA získalo i Česko jako takové. Mezi kongresovými destinacemi světa obsadilo 20. místo, mezi evropskými zeměmi dokonce příčku 16.   

 „Skvělé umístění Česka považujeme za obrovský úspěch a jasnou zprávu, že kongresový průmysl u nás je na vysoké úrovni a dokázal překlenout obtížné koronavirové období a adaptovat se na nové výzvy. Může za to společná práce a obrovské úsilí řady aktérů – regionálních conventionbureaus, PCOs (profesionálních kongresových organizátorů), asociací i profesorů. Právě díky nim se podařilo zrealizovat velké množství kvalitních akcí. Moc ráda bych jim touto cestou poděkovala za skvělé nasazení a práci, které si velmi vážíme,“ říká vedoucí manažerka Czech Convention Bureau Tereza Hofmanová.

Největší počet akcí se v roce 2022 konal tradičně v hotelových zařízeních, která jsou vhodnou variantou pro menší kongresy a konference. Právě hotelový trh nyní prochází významným rozšířením. V posledních měsících došlo k otevření hned několika větších hotelů a do roku 2024 by měly přibýt další, a to především v luxusním segmentu. Tato nová zařízení nabídnou bezmála 2000 hotelových pokojů, které se přidají ke stávajícím 4 000 pokojům v 873 ubytovacích zařízeních, a více než 1700 m2 meetingových prostor. „Pevně věřím, že kongresový průmysl Prahy též dozná pozitivních změn díky zvýšení poplatku z pobytu z původních 21 na 50 korun, ke kterému hlavní město přistoupilo již na začátku minulého roku. Takto získané finance putují na kultivaci cestovního ruchu a jeho udržitelný rozvoj, a to včetně podpory Prahy jakožto významné kongresové destinace,“ doplňuje Roman Muška.

Žebříček nejpopulárnějších kongresových destinací sestavuje ICCA každý rok. Hodnotí přitom mezinárodní akce, které se v daných lokalitách konají, účastní se jich víc než 50 lidí a místa, kde se událost odehraje, se pravidelně mění.