Celých 16 milionů dolarů za hodinu – takové jsou podle studie Světového ekonomického fóra náklady na extrémní jevy počasí, ke kterým došlo v letech 2019 až 2020.
Jen v loňském roce bylo v USA potvrzeno 28 povětrnostních nebo klimatických katastrof, přičemž každá měla ztráty přesahující jednu miliardu dolarů.
„Sílící hrozby klimatických změn se uprostřed politických debat začaly citelně propisovat do skutečných nákladů firem,“ upozorňuje Kateřina Klosová, obchodní ředitelka Dun & Bradstreet. Klimatické změny vytváří slepá místa v dodavatelských řetězcích, které nebyly předvídány a do budoucnosti budu představovat vážné výzvy pro obnovu a kontinuitu podnikání.
„Může se jednat o mnoho scénářů – vlna veder ochromí továrnu vašeho dodavatele a vaše regály zůstanou prázdné. Nebo zásilka životně důležitých dílů pro vaši výrobní linku uvízne v přístavu zpustošeném hurikánem,“ vysvětluje Kateřina Klosová z Dun & Bradstreet s tím, že přístavy, brány světového obchodu, jsou obzvláště zranitelné a kvůli extrémnímu počasí ročně ztrácí 100 miliard dolarů.
Jaké jsou faktory fyzického klimatického rizika?
Rizika klimatických změn lze rozdělit do dvou kategorií: fyzická rizika a rizika přechodu. Fyzická klimatická rizika, rizika vyplývající z klimatických jevů, mohou být buď akutní (způsobená událostí, jako je povodeň, bouře nebo požár) nebo chronická (vyplývající z dlouhodobějších změn klimatických vzorců). Bez ohledu na to, zda je riziko fyzického klimatu akutní nebo chronické, má trvalý dopad a představuje hrozbu pro váš globální dodavatelský řetězec.
Naproti tomu rizika přechodu jsou ta, která vznikají, když ekonomiky přecházejí od spoléhání se na energii založenou na uhlíku na čistou energii. „Podniky a vlády by měly přizpůsobit svá každodenní rozhodnutí tváří v tvář měnícímu se klimatu. Podniky potřebují přetvořit svou výrobu z uhlíkově náročných na bez uhlíkové metody. Silný a stabilní hospodářský růst je spojen se zvládáním a zmírňováním fyzických i přechodných rizik změny klimatu a předcházením katastrofickým bodům zvratu. Vývoj nových metod pro důkladné hodnocení a zveřejňování rizik souvisejících s klimatem pomůže dosáhnout uhlíkově neutrálního výsledku,“ doplnila dále Kateřina Klosová z Dun & Bradstreet.
Díky údajům o fyzických klimatických rizicích máte lepší přehled o pravděpodobnosti, že se vaši dodavatelé setkají s potenciálními katastrofami, a o jejich šancích odolat těm budoucím, které mohou udeřit.
Kolik škod způsobily katastrofy související s klimatem?
Skutečné škody způsobené fyzickými klimatickými riziky nejsou jen mýtus. Stoupající moře a extrémní počasí ochromují přístavy, což stojí 7,5 miliardy dolarů ročně. V roce 2021 tajfun Hagibis, který zasáhl Japonsko, Rusko a Aljašku, způsobil ztráty ve výši 17 miliard dolarů. V roce 2023 stály přírodní katastrofy Čínu 10 miliard dolarů.
Účet za přírodní katastrofy v USA v letech 2018 až 2022 dosáhl téměř 600 miliard dolarů. V roce 2021 zachvátila Zimní bouře Uri stát Texas, který utrpěl pojistné ztráty přes 10 miliard dolarů. Tato událost ochromila továrnu společnosti Samsung v Austinu v Texasu a způsobila ztráty na produktech ve výši 268 milionů dolarů. Jen v roce 2022 zasáhlo USA 18 samostatných povětrnostních a klimatických katastrof, z nichž každá stála nejméně miliardu dolarů. Toho roku hněv hurikánu Ian rezonoval po celé Floridě s celkovými ztrátami 100 miliard dolarů. Zdevastováno bylo také téměř 3000 výrobních závodů a 7000 výrobců léčiv, zdravotnických prostředků a diagnostických přístrojů. To jsou jen některé ze škod, které změna klimatu způsobila.
Text Dun & Bradstreet, foto Freepik