TotalService

Kód jako majetek firmy: Kdy je vhodné do něj investovat?

V posledních letech jsme svědky další průmyslové revoluce (někdy označována jako Průmysl 4.0 či 5.0), která se v rámci technického pokoru dotýká celého trhu a stává se hybnou silou témat jako je modernizace, digitalizace a technologické inovace. Společností začalo rezonovat velké téma “umělá inteligence”, avšak není to pouze ona, která má zásadní vliv na transformaci podniků.

V dnešním dynamickém prostředí si firmy stále více uvědomují, že klíčem k růstu a udržitelnosti je integrace moderních technologií do jejich fungování. Zde však vyvstává zásadní otázka: Měli by se spoléhat na univerzální krabicová řešení od třetích stran, nebo se vydávat cestou investic do vlastního softwarového kódu? Každá z těchto cest nabízí určité výhody, ale z dlouhodobého hlediska se jedna možnost ukazuje jako vítězná.

„Stále mnoho manažerů si neuvědomuje, že využívání neoptimalizovaného či zastaralého softwaru může mít negativní dopad na jejich podnikání. Firmy se spoléhají na zaběhnuté programy a aplikace, ale často nepřihlížejí k tomu, kolik času a finančních prostředků je nutné investovat do kompenzace jejich nedostatků. Přitom investice do softwaru se z dlouhodobého hlediska ukazuje jako velice rentabilní. Nemusíme se teď bavit jenom o nadnárodních korporátech, softwarové řešení na míru dokáže pomoci i lokálním firmám a organizacím,” vysvětluje Tadeáš Matoušek, obchodní ředitel vývojářské firmy MEMOS Software. 

Nespornou výhodou investice do vlastního softwaru je fakt, že výsledný produkt funguje přesně podle vašich představ. Vzhledem k rostoucím nárokům trhu a neustálému technologickému vývoji je klíčové, aby podniky přehodnotily svůj přístup k softwarovým řešením. Zastaralé a univerzální systémy mohou zpomalovat firemní procesy, zvyšovat náchylnost k chybám a snižovat celkovou efektivitu. Naopak, softwarová řešení na míru přinášejí významnou přidanou hodnotu díky své schopnosti přesně vyhovovat specifickým potřebám podniku. Tato řešení nejenže zvyšují produktivitu, ale také například umožňují lepší analýzu dat a efektivnější rozhodovací procesy. 

Img 0158

Kdy se rozhodnout

Není to tak dávno, co byl zakázkový vývoj softwaru doménou především velkých firem, zatímco ostatní podnikatelé byli odkázáni na standardní, univerzální řešení. Dnešní situace však umožňuje realizovat vývoj softwaru, ať už interně nebo prostřednictvím externích dodavatelů, za mnohem příznivějších podmínek. Vlastní software se tak stává dostupným i pro podniky bez ohledu na jejich velikost. „Zamyslete se, zda jsou vámi využívané programy a aplikace dostačující a plně vyhovují vašim potřebám. Pokud ano, popřemýšlejte, zda by například jejich aktualizace nesměřovala k získání konkurenční výhody. Vývoj na míru ale není otázka jedné schůzky, je to dlouhodobý proces, který vyžaduje zkušený tým a k tomu se firmy velmi často rozhodují využívat specializované dodavatele. Důležité je ale vybrat stabilní firmu, u které máte jistotu perfektních výsledků,” vysvětluje Tadeáš Matoušek. Bohužel v Česku je míra povědomí o možnostech technologií nízká a mnoho manažerů s tímto oborem nemá zkušenosti. Tak si firma MEMOS Software připravila svůj vlastní edukační portál, který vám vše jednoduše představí. Dozvíte se úplné základy problematiky, ale i doporučení od zkušených odborníků. Poradí vám také, jak postupovat při výběru dodavatele i na co si dát pozor při sepsání správné poptávky.

“Co když IT vůbec nerozumím…?”

Pokud IT nerozumíte, není důvod k obavám. Důležité je rozumět vašemu oboru a vědět, jaké funkce a procesy by ho mohly posunout vpřed. Modernizace softwaru ve vaší firmě může začít například nezávaznou analýzou od MEMOS Software. „Často se setkáváme s firmami, které nemají představu o možnostech, které dnešní technologie nabízí. Nejsou si jisté, jak by jim vlastní software mohl pomoci ušetřit čas a zefektivnit práci. Proto jsme se rozhodli pravidelně vydávat rady a doporučení týkající se tohoto tématu a nabídnout bezplatnou a nezávaznou analýzu. Stačí nám napsat, domluvíme schůzku, probereme vaši aktuální situaci a následně naši experti navrhnou řešení na míru vašim potřebám. Takto získáte přehled o dostupných možnostech, odhadovaných nákladech a časovém rámci investice. Když totiž občas vidím, kolik různé firmy utrácí za licence a pronájmy svých univerzálních softwarů, tak se divím, že nezvažují investice do plně optimalizovaných vlastních řešení,” uzavírá Matoušek.

Závěrem se samozřejmě hodí zmínit, že software na míru nemusí být potřebný pro všechny firmy. Jsou obory, které mají dostatečné pokrytí krabicovými řešeními. Pro ty ostatní je však na čase zvážit, zda vyšší vstupní investice, která je časem vykoupena úsporami i efektivitou, nebude právě cestou jejich růstu.

Text: Martin Dušek, foto: Tomáš Smékal