Jen klimatizace a zeleň, zbytek zařídí chytré technologie
Jaro je obdobím, kdy je třeba pečlivě zkontrolovat stav budov po dlouhé a chladné zimě. Zatímco u rodinných domů to často znamená celkovou údržbu, kontrolu kotlů, fasád a komínů, administrativní nebo průmyslové budovy nového tisíciletí se bez těchto úkonů obejdou. Efektivní vytápění, chlazení i servis u nich celoročně spravují moderní technologie, jejichž vývoj nabízí facility manažerům stále nové možnosti prediktivní údržby spravovaných objektů.
Ať už jde o pasáže v obchodních centrech, velké administrativní budovy nebo logistické haly, všechny tyto objekty disponují systémem, který pečlivě udržuje požadovanou vnitřní teplotu. A to jak s ohledem na jejich využívanost, tak i venkovní teplotu. Dřívější pochůzky do kotelen a fyzický dohled nad zimním a jarním vytápěním, jsou proto už nějakou dobu minulostí.
„Systém měření a regulace (BMS), který se v Česku začal v běžné praxi objevovat na přelomu tisíciletí, se celoročně stará o vytápění i chlazení objektů. Ručně zadávaným změnám se správci budov snaží spíše vyvarovat, protože vždy přináší riziko chyby,” popisuje Stanislav Kolář, provozní ředitel údržby SSI Group.
Brzy pomůže umělá inteligence
Řídící elektronika, která respektuje nastavené ekvitermní křivky, navíc dokáže identifikovat případné úniky tepla. Jakkoli je ale tato technologie úsporná a účinná, stále ještě vyžaduje asistenci zkušených facility managerů. To by se v blízké době mohlo změnit s nástupem systémů využívajících strojového učení a umělé inteligence.
„Chytré systémy založené na strojovém učení se u objektů postupně učí z chyb, které se tam kdy staly a snaží se je minimalizovat tak, aby provoz byl co nejefektivnější a spotřeba energií byla co nejmenší,” vysvětluje Stanislav Kolář z SSI Group, pro kterou je využití chytrých technologií při správě budov jasnou vizí budoucnosti. Využití nových technologií znamená pro řadu firem i cestu z personální krize, která se dotýká celého odvětví facility managementu.