TotalService

Informační technologie aneb Jak proměnit věk ve finanční výhodu

Pokud vám už není 20, už vám není ani 30, 40, 50 a zajímá vás IT. Nebojme se smést ze stolu mýty, že IT je jen pro mladé. Programování je občas považováno za obor pro mladé. Ale není to pravda. Každý v IT může najít své místo a uplatnění. Tento velký krok totiž pomůže hned z několika důvodů. A samozřejmě peníze budou na jednom z prvních míst.

Proč se v každém věku vyplatí zkusit štěstí v IT? Co může s rekvalifikací lépe pomoci? Jak správně využít předchozí zkušenosti i v úplně jiném oboru? V konečném důsledku jsou kariéry v oblasti programování jedny z nejlepších zaměstnání, na které se lze rekvalifikovat v 50 letech nebo přibližně v tomto věku, protože nabízejí flexibilitu, možnost více si spořit na důchod a další výhody. Nikdy se nenechte demotivovat, že už jste promeškali svou příležitost v IT. Jakmile jednou začnete, jediné, co vás zastaví, jste vy sami. Přinášíme 10 užitečných tipů, které vám mohou pomoci.

Zatni zuby, jde se programovat

Během změny kariéry ve středním věku můžete rozhodně získat skvělou práci v IT i bez technického vzdělání. Neexistují žádné ‚speciální‘ požadavky na to, aby se člověk stal vývojářem. Požadavky, které je nutné splnit, jsou věci, které máme na dosah všichni. Je pravda, že musíte být ochoten tvrdě pracovat, hodně se učit a být důsledný. Nesmíte to také vzdát při první větší výzvě. S trochou cviku tyto věci zvládne každý. A výsledky vaší usilovné práce rozhodně budou stát za to.

Experimentujte s IT technologiemi a projekty

Neexistuje jen jedna cesta k úspěchu, zejména při změně kariéry ve středním věku. Různé metody osloví různé lidi. Když se poprvé začínáte zaobírat myšlenkou začít programátorskou kariéru ve věku 40+, vyzkoušejte bezplatné online kurzy programování a zjistěte, jaké jazyky vás osloví. Například IT network nabízí mnoho příležitostí, jak si zdarma vyzkoušet jednotlivé technologie. Cílem není ‚poskakovat‘ příliš dlouho a tzv. přebrat, ale prozkoumat své možnosti dostatečně dlouho, abyste našli něco, co vás zaujme. Jakmile si vyberete cestu, začněte se ponořovat hlouběji, například do kombinovaných rekvalifikačních kurzů vedených lektory a mentory.

IT není jen programování

Jinými slovy, najděte průsečíky mezi předchozí kariérou a zkušenostmi a přeneste je do IT. Která kariérní volba je pro vás zrovna jako stvořená? Baví vás design a kreativita? Mohl by vás zajímat UX nebo front-end. IT není jen programování. Je toho tolik, co člověk může dělat a jak se realizovat. Využijte své předchozí zkušenosti, jak jen můžete. Možná vás překvapí, kolik toho už víte a umíte. Pokud se vám podaří najít technickou pozici, která se překrývá s věcmi, které už děláte, nesmírně vám to usnadní přechod k nové profesi. Tuny lidí přešly do technických oborů z úplně jiných profesí a využily své dřívější dovednosti, aby v nich uspěly.

Mějte konkrétní představu

Termíny jsou sice špatným pánem, ale dobrým sluhou. Pokud má člověk stále své zaměstnání, může během procesu učení občas trochu zpohodlnět. Proto je dobré stanovit si konkrétní datum, do kdy chcete svou kariérní cestu změnit. Zvláště, když uvažujete o změně kariéry ve věku 50+, mohou vám termíny pomoci. Ideálním a koncentrovaným řešením je akreditovaná rekvalifikace. Za 3 měsíce získáte základy programování a Osvědčení a později se můžete soustředit na konkrétní technologie a nástroje podle toho, co vás zajímá.

Vytvářejte vlastní projekty

Spolehlivým způsobem, jak si vyzkoušet své nové kariérní dovednosti v oblasti kódování, je začít s vlastním projektem. Může se to zdát jako banalita, ale opravdu působí mnohem lépe, když je vaše portfolio plné (klidně menších projektů), než když je tam pouze 1 velký. Vytvářejte si i aplikace jen tak pro radost, nebo proto, že vás skutečně zajímá, jak vlastně fungují. Tím, že každý projekt bude trochu jiný, budete trénovat pokaždé trochu jiné dovednosti a můžete si vybrat, jestli pracovat s tím či oním nástrojem. Na druhou stranu, i 1 jediný projekt, jakékoliv velikosti, je lepší než žádný projekt v portfoliu. Tím, že nemáte v oboru žádné předchozí zkušenosti, musíte projevit více iniciativy a pokusit se zaujmout něčím trochu jiným. Zahájení vedlejší činnosti může být také skvělým způsobem, jak si vybudovat své programátorské portfolio – a vydělat si při tom nějaké peníze.

Kontakty jsou nade vše

Podpora a komunita jsou při změně kariéry ve středním věku neocenitelné. Obklopte se dobrou sítí podpory, která vám pomůže překonat těžké chvíle, kdy jste opravdu mimo svou komfortní zónu hluboko v učební křivce. Konexe se hodí i mimo proces učení. Spousta pracovních příležitostí přijde od lidí, které znáte. Navštěvujte různá setkání a seznamujte se s lidmi. Mluvte spolu o svých nadějích. Mluvte o tom, co každý z vás buduje. Snažte se o programování přemýšlet jako o společenské aktivitě. Možná ti, se kterými jste se seznámili, znají někoho, kdo nabízí pracovní pozici, pro kterou se hodíte.

Vybudujte si online prezentaci

Udělejte si jméno, což se dnes často odehrává online. Dejte kolegům a firmám vědět, kdo jste. Zřiďte si e-mail, webovou doménu, LinkedIn, Twitter, Facebook, kanál na YouTube atd. Stránka s profesionálním portfoliem je důležitým nástrojem, je to vaše hlavní forma reklamy. Nezáleží, jestli chcete pracovat na volné noze, nebo se snažíte získat práci na plný úvazek, je to váš„billboard“. Musí to být tedy dobrá stránka.

Ukažte, jak moc IT práci chcete

Nebudeme lhát. Najít si práci v IT po čtyřicítce bez předchozích zkušeností nebude jednoduché a budete muset rozeslat desítky a desítky životopisů. Zde přichází pozitivní ALE – Ale nakonec si vás někdo vyslechne, a pokud svou novou kariéru berete vážně a dáte to i během pohovoru najevo, nakonec vás i přijme. Uvidí ve vás totiž kvality věku – životní zkušenosti a moudrost. Existují skvělá pracovní místa a na jednom z nich je vaše jméno. Ale než se k ní dostanete, bude to vyžadovat čas a práci, a to je dobře. Kdyby to bylo snadné, dělal by to každý.

Dejte na pohovoru vyniknout své osobnosti

I když by to mělo být přizpůsobeno atmosféře pohovoru, není vždy ve vašem nejlepším zájmu být v technologické společnosti příliš formální. Pro ty, kteří mění kariéru ve věku 50+, to může být velmi odlišné prostředí, než na jaké jsou zvyklí. Při pohovorech se snažte působit mladě a bezstarostně. Vaším cílem je působit jako někdo, koho chtějí vidět 40 hodin týdně. Při pohovorech se vyplatí působit otevřeně a živě. A kouzelná kombinace je být vtipný a zároveň kompetentní.

Nikdy se nepřestávej učit

Pokud se neradi učíte, nemusí být IT obor zrovna pro vás. Neustále se mění specifikace jazyků, vyvíjejí se knihovny, přepracovávají se rozhraní API. A tohle všechno musíte mít v malíku. Jak s tím vším držet krok? Určitě se vyplatí sledovat různé osobnosti a konkrétní stránky na internetu. Profesní rozvoj může být součástí vaší práce, nebo si můžete vyhledávat příležitosti, jak si udržet nové znalosti a dovednosti, například v rámci skupin meetup, konferencí nebo kurzů. Pamatujte: NIKDY NENÍ POZDĚ!

Proč se nebát pozice IT?

Kariéra -Naučit se programovat posune v kariéře vpřed, ať už si vyberete jakoukoli práci.

Plat – Můžete si zvýšit plat; V Čechách je průměrný plat programátora 70 000 Kč měsíčně a není problém najít nabídky i za 200 000 Kč/měsíc.

Žádanost – Po kariéře programátora je vysoká poptávka, což znamená, že je snazší práci skutečně získat.

Má to smysl – Práce je smysluplná, můžete se podílet na inovativních projektech, které skutečně mění svět k lepšímu.

Flexibilita – Práce v technických oborech je často flexibilní (práce z domova, pružná pracovní doba atd.), což může být v pozdějším věku super důležité.

Rozmanitost – Kariéra programátora nabízí výzvy a rozmanitost, což pomůže zůstat nadšený a duševně stimulovaný celou svou kariérou, místo abyste vyhořeli.