Firmy mladé lidi potřebují

Letos je šance na zotavování ekonomiky, což je dobrá zpráva i pro absolventy, protože jejich příchodu na pracovní trh by to mohlo pomoci. Většina firem totiž mladé zaměstnance potřebuje, zejména ty IT zdatné.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

Absolvent střední školy s maturitou dostane podle dat portálu Platy.cz v průměru 33 958 Kč, absolvent vysokoškolského studia druhého stupně pak 41 439 Kč. Pokud se podíváme na platy absolventů podle oborů, nejvyšší mzdu dostávají ti, kteří pracují v oboru IT, a to 48 146 Kč. Ti, kdo pracují v managementu si měsíčně přijdou na 45 497 Kč, v bankovním sektoru 41 197 Kč. Ekonomika, finance a účetnictví přináší absolventům 38 568 Kč a elektrotechnika a energetika pak podle dat z Platy.cz 38 334 Kč.

Absolventi jsou dnes dobře připraveni na výzvy současného trhu práce, který vyžaduje flexibilitu a schopnost rychle se učit nové dovednosti v reakci na technologický pokrok a měnící se ekonomické podmínky. Současní absolventi jsou dalším ročníkem, který vyrostl na technologiích. Vstupují na trh práce, který je formován rychlým pokrokem, zejména v oblastech automatizace a umělé inteligence. To digitální generaci nahrává, protože technologie jsou v její DNA.

Bez znalosti IT a komunikačních technologií už se dnes neobejdou lidé téměř v žádném oboru a s dalším rozvojem digitalizace poptávka po technologicky vzdělaných pracovnících ještě vzroste. Sháňka po IT pracovnících také motivuje zaměstnavatele k tomu, aby do případného přeškolení a dalšího odborného IT vzdělávání zaměstnanců investovali.