Unikátní katetr má v plánu dobýt svět zdravotnictví
Český výrobce unikátních zdravotnických prostředků RIOCATH nabízí kvalifikovaným investorům mimořádnou příležitost stát se spoluvlastníkem českého patentu světového významu.
Realizační tým RIOCATH ve spolupráci se stěžejními technologickými partnery, akademickými a klinickými pracovišti zahájil počátkem června proces implementace revolučního urinárního katetru využívajícího vynálezu auto-everzibilní trubice do klinické praxe. Do konce září chce připravit rozsáhlý školicí program zavedení nového standardu, který RIOCATH katetr přináší, do široké léčebné a ošetřovatelské praxe s cílem výrazně snížit riziko zavlečení infekce do močového traktu při katetrizaci močového měchýře. Aktuální stav projektu a plány na rozvoj představili lékaři během kulatého stolu odborníků a následné tiskové konference, která se konala ve Štejfově posluchárně Domu lékařů, moderního vysočanského objektu České lékařské komory.
Skupina RIOCATH nyní nabízí kvalifikovaným investorům možnost stát se spoluvlastníkem společnosti RIOCATH Global, vlastnící unikátní patent zaregistrovaný ve více než padesáti zemích světa zahrnujících celou Evropu, Severní Ameriku a další státy s vyspělým zdravotnictvím. Tímto způsobem chce skupina zajistit investiční zdroje k vytvoření moderního výrobního zázemí s kapacitou dostatečnou pro zajištění distribučních objemů katetru na evropském trhu. Součástí záměru na využití těchto rozvojových investičních zdrojů bude také posílení sekcí vývoje a konstrukce k co nejrychlejšímu zavedení širokého portfolia zdravotnických prostředků nové generace, vesměs využívajících inovativní výhody auto-everzibilní trubice do široké praxe v řadě dalších lékařských oborů.
Akcionáři RIOCATH nyní pro tento plán uvolnili k prodeji část kmenových akcií mateřské společnosti RIOCATH Global a.s., aby bylo možné naplnit hlavní misi RIOCATH. Ta spočívá v uskutečnění globální ambice rozšíření urinárního katetru RIOCATH® jako nového standardu, který bude účinně bránit nejčastější příčině nozokomiálních infekcí v podobě zavlečení této infekce do těla pacienta v průběhu jeho hospitalizace právě při katetrizaci močového měchýře. Celkově bylo za tímto účelem uvolněno 360 ks kmenových akcií Riocath Global, a.s., které představují 12 % základního kapitálu společnosti. Jednotlivá akcie je nabízena za pevnou cenu tří milionů korun, celkový objem akumulovaných investičních zdrojů tedy přesahuje částku jedné miliardy Kč.
Při stanovení ceny RIOCATH vychází z rozsáhlých analýz rozhodujících trhů se zdravotnickými prostředky, zejména v segmentu urinárních katetrů, podpořených též soudně znaleckými odhady ceny patentů a unikátních technologií, soustředěných pod ochrannou známkou RIOCATH, s přihlédnutím k faktu, že postupně, v průběhu dvanácti let trvajícího vývoje a formování unikátní technologické platformy, umožňující zvládnutí výroby koncepčně zcela nového katetru, byla překonána řada rizik a naplněna všechna známá kritéria nezbytná k úspěšné realizaci záměru a k atraktivnímu zhodnocení investice realizované za výše uvedených podmínek, což prozatím platí pro střednědobý horizont. Soudně znalecký posudek vypracovaný před sedmi lety ocenil potenciál patentu na 42 miliard korun, v dnešní době je s ohledem na vývoj ekonomiky cena nepochybně významně vyšší.
Průběh spolupráce týmu Riocath s ÚOCHB již od roku 2013 od samého počátku pozorně sleduje zástupce ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR PhDr., RNDr. Zdeněk Hostomský, CSc.: „Od chvíle, kdy MUDr. Svoboda přišel s ideou revolučního technického řešení auto-everzibilní trubice pro koncepčně nový urinární katetr, se náš ústav významně podílel na složitém průběhu aplikovaného výzkumu a vývoje tohoto nového zdravotnického prostředku. Takový procesně komplikovaný interdisciplinární výzkum a vývoj, založený na tzv. ,novém stavu techniky‘, se vždy měří na dlouhé roky vynakládaného úsilí, často s nejistým výsledkem. A také v tomto případě bylo třeba překonat mnoho překážek, přicházejících nejen v rovině očekávatelného, jak tomu bývá s každým aplikovaným výzkumem a následným vývojem inovativního produktu, ale také v souvislosti s tím, jaký vliv měla na práci a celou komunitu vývojářů relativně nedávno odeznělá pandemie COVID-19.
Pro náš ústav i jako pro spoluvlastníka patentu k základnímu vynálezu RIOCATH je o to silněji potěšující, že můžeme nyní být u uvedení katetru RIOCATH jako certifikovaného a notifikovaného zdravotnického prostředku nové generace do plného života a věříme, že překoná všechny dětské nemoci se ctí, neboť už fakticky směřuje ke svému širokému využití, aby přispěl nejen k celkovému zvýšení komfortu značného počtu pacientů, ale hlavně je významnou měrou pomohl chránit před zavlečením infekce i před jinými závažnými komplikacemi, doposud spojovanými s katetrizací močového měchýře. Protože ale současně působím jako člen Správní rady Nadace NEURON, která podporuje uplatňování nových vědeckých poznatků a jejich přenášení do praxe, nelze zůstat stranou ani v případě, kdy je třeba pomoci tomuto projektu a prakticky přispět k naplnění jeho poslání. To však nelze pouze deklarovat, neboť je třeba počínat si také vstřícně a projevit sílu nést rizika, která s sebou přináší investiční spoluúčast. Proto je správné vedle pozitivního etického náboje a humanitárních dopadů v přínosu pro medicínu a rovněž v péči o hendikepované upozorňovat rovněž na skutečnost, že nic se neuskuteční samo od sebe. A jakýkoliv projekt se může rozvíjet, jen pokud v úvodu najde své konkrétní podporovatele. Jen jestliže je tato finanční podpora včasná a dostatečná, tedy adekvátní měřítkům, v nichž se daný projekt pohybuje, může se z unikátního nápadu stát rychle i pozoruhodný byznys.
A RIOCATH je právě s ohledem na své měřítko výjimečným jevem, protože skutečně přináší zcela novou, objevnou technologii, která bude mít globální dosah. A jsem navíc přesvědčen, že tato vize se časem naplní nejen ve zdravotnictví a v sociálních službách v podobě katetru nebo jiných zdravotnických prostředků, ale též v jiných, zejména čistě průmyslových, technických oblastech využití. Něco takového je v našem státě stále ještě spíše vzácným kořením nežli běžnou záležitostí. Proto je, myslím, třeba v této době ukázat na jedinečnou příležitost. A je na místě k tomu poznamenat, jakkoli s veškerou skromností a pokorou, že přece jen nastávají situace, kdy už bude čas od času zapotřebí začít se na svět dívat jiným pohledem a operovat v úplně jiných rozměrech, než jaké nabízí naše lokální prostředí, což platí zejména v případech, kdy dokážeme zase jednou světu kolem nás poskytnout něco skutečně užitečného.“
„Aplikace dvouplášťových katetrů RIOCATH®začne postupně, tak jak budeme pronikat na konkrétní trhy, přinášet skokovou zněnu kvality péče o katetrizované pacienty v mnoha oblastech medicíny. Unikátní patentovaná konstrukce dokáže oproti stávajícím katetrům zásadním způsobem snížit riziko infekce a zřejmě zmenšit i mechanické poškození tkání. To přináší pro pacienty bezpečnější, prakticky nebolestivé a všeobecně pro ně a též pro zdravotnický personál komfortnější používání. Uvedené žádoucí vlastnosti mají katetry RIOCATH®díky tomu, že se plášť katetru proti sliznici močové trubice neposouvá, jak je běžné u všech v současné době používaných katetrů. Vnitřní plášť katetru se při zavádění vybaluje zevnitř ven v ,koruně everze‘ katetru a na slizniční stěnu močové trubice postupně po celém svém obvodu při zavádění do těla pacienta nalehává. Katetr se při zavádění kontinuálně převrací naruby (evertuje), podobně jako to můžeme vidět třeba na zrakovém orgánu docela obyčejného šneka zahradního,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Svoboda, iniciátor projektu RIOCATH.
„Katetr RIOCATH® se dostal na naše pracoviště nedávno, nyní postupně shromažďujeme první poznatky spojené s jeho běžným používáním pro krátkodobou katetrizaci. Ve vztahu k jeho perspektivní úloze v prevenci zavlečení infekce do uropoetického traktu jsme doposud nezaznamenali žádný případ svědčící pro rozvoj infekčních komplikací v souvislosti s jeho zavedením. I když je jisté, že i tento katetr najde svoje limity například v možnostech zavedení například u pacientů s patologicky hrubě změněnou močovou trubicí, potenciál tohoto zdravotnického prostředku je mimořádný a není vyloučeno, že s postupným rozšiřováním indikačního spektra začne měnit celkový přístup ke katetrizaci od základů, platných déle než století,“ doplňuje MUDr. Jan Neumann,CSc., vedoucí lékař CHJIP Chirurgické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Motole, který od počátku spolupracuje s výrobcem na vývoji katetru, zejména s přihlédnutím k jeho využití v kolemoperační chirurgické praxi a také v oblasti urgentní medicíny, která se prolíná každodenním provozem jedné z největších chirurgických jednotek intenzivní péče v naší zemi.
„I když bychom dnes možná už mohli být ve výše uvedených směrech alespoň zčásti úspěšní, rozhodli jsme se jít, stejně tak jako tomu bylo na samém začátku, znovu cestou otevření příležitosti přímé investice od těch, ke kterým máme ,systémově‘ nejblíže: jsou to především privátní investoři. Podle měřítek kapitálového trhu možná sice většinou jen ,drobní‘, ale z hlediska české a evropské legislativy tento trh regulující pro daný druh investice plně ,kvalifikovaní‘. Očekáváme, že většina zájemců o investici do projektu RIOCATH se bude rekrutovat z vyšší střední vrstvy. Věříme, že dokáží zodpovědně posoudit povahu projektu a možná trochu jinak, než je možné očekávat od analytických pomůcek risk manažerů, ocení nejen ekonomický potenciál, ale také přínos medicíně. Zaujme jistě i fakt, že stále jde o ryze národní projekt, který má reálnou ambici se zařadit mezi ty, co nejen že pomáhají řešit závažné medicínské problémy doma, ale díky svému proexportnímu potenciálu vedle medicínského užitku začnou významnou měrou pozitivně přispívat též ke kladnému přebytku celkové exportní bilance ČR – jednak přímým prodejem hotových výrobků a jednak příjmem z licenčních poplatků inkasovaných na základě licencí poskytovaných podle principu otevřené licence (kterýmkoli) zahraničním zájemcům,“ soudí Ing. et Bc. Jan Peták, výkonný ředitel výrobce, tj. společnosti Riocath Medical Devices, a.s.
Zvláštní investiční nabídka je připravena pro lékaře, kteří sami o sobě tvoří významnou část cílové skupiny potenciálních investorů. Ty společnost RIOCATH osloví prostřednictvím oborového zdravotnického tisku speciální nabídkou. RIOCATH si je dobře vědom, že právě tato skupina se může stát významnými investory i s ohledem na skutečnost, že si snáze dokáží ověřit aktuální stav projektu z medicínské perspektivy a jsou schopni velmi kvalifikovaně na tomto podkladě zvážit jeho zásadní potenciální přínos nejen pro každodenní praxi, v těchto souvislostech ale i z pohledu čistě ekonomického.
Dalším navazujícím plánem je vytvoření obchodní soustavy, umožňující efektivní šíření Licenčního programu RIOCATH v globálním měřítku formou tzv. otevřené licence. K tomu již byly vytvořeny podmínky důslednou patentovou ochranou základního vynálezu ve všech technologicky rozvinutých státech i zpracováním podrobných manuálů distribučního konceptu, na kterém se podíleli přední mezinárodně uznávané advokátní kanceláře a kanceláře patentových zástupců, zaměřené na autorské a průmyslové právo, a specialisté na franšízová řešení působící v Asociaci franšízingu ČR.
V průběhu brífinku byla provedena prezentace investičního záměru a na webových stránkách společnosti je v části „PRO INVESTORY“ vystavena detailně zpracovaná dokumentace v podobě investičního prospektu, emisních podmínek a četných příloh těchto základních dokumentů, sloužící jako podklad pro investiční rozhodnutí. Nabídka je strukturována do tří úrovní: od úvodní informace přes podrobnější prezentaci investiční příležitosti až po přístup do data roomu, obsahujícího vybrané interní materiály, určené jen vážným zájemcům o investici umožňující seznámit se podrobněji se společností a vlastním projektem. Materiály budou vážným zájemcům k dispozici proti podpisu standardního Vyjádření vážného zájmu.
Urinární katetry v ČR
Různé typy urinárních katetrů, které každodenně jen v České republice aplikují tisíce zdravotníků a pečovatelů pacientům a osobám s vážným zdravotním postižením, pomáhají nenápadně, zato však z hlediska zdravotnictví doslova na každém kroku chránit zdraví a v mnoha případech i život. Jejich aplikace se ale pojí s určitými riziky, bývá také zdrojem značného diskomfortu a často i pacientovy bolesti. Při zavádění a používání katetrů dochází k podráždění, nebo dokonce k poškození sliznice močové trubice s následným jizvením a snížením její průchodnosti. S těmito problémy se potýkají nejvíce ti, kteří tyto prostředky používají opakovaně, což jsou zejména zdravotně postižení s porušením nebo jiným postižením míchy nebo CNS.
Nejzávažnější komplikací i během jednorázového a krátce trvajícího zavedení všech doposud užívaných katetrů je zanesení infekce do těla pacienta. K tomu dochází i přes někdy až úzkostlivě důsledné dodržování urologickou společností doporučovaných postupů aplikace. Příčinou je skutečnost, že katetr zaváděný močovou trubicí do močového měchýře posouvá na svém povrchu mikroby, které jinak trvale a vcelku neškodně u každého člověka kolonizují koncový segment močové trubice v několika centimetrovém úseku při jejím ústí. Odtud mohou být mikroby snadno zaneseny do močového měchýře a dále až do ledvin, nebo v důsledku drobných poranění sliznice močové trubice krevním oběhem až do vzdálených orgánů.
Investiční projekt RIOCATH Global
Úspěšná rozvojová kapitalizace projektu je jedním ze základních předpokladů vedoucích k dosažení vytčených cílů, tj. postupného globálního rozšíření urinárních katetrů využívajících ve svém uspořádání unikátní vlastnosti auto-everzibilní trubice. V současné době se tento projekt poprvé ocitá v situaci, kdy splňuje všechny relevantní podmínky nutné pro doložení významného snížení rizika takovéto investice. A které podmínky to tedy jsou?
– Završená globální patentová ochrana vynálezu,
– udělení Pečeti excelence projektu Urinární katetr RIOCATH® Evropskou komisí,
– ukončený vývoj základní verze katetru pro krátkodobou katetrizaci,
– výroba aktivního profilu v prostorách s kontrolovanými podmínkami,
– manuální kompletace malých sérií katetrů v certifikovaných prostorách upravených pro čistou výrobu,
– úspěšná certifikace katetru I rektální rourky (jako pilotního projektu) pro celoevropský trh,
– notifikace SÚKL pro uvedení na český trh,
– katetr (zatím individuálně a v omezené míře) je k dispozici pro vážné zájemce a ty nejpotřebnější,
– ukončení tříletého programu zaměřeného na vytvoření uceleného know-how podporujícího systematické proškolení a edukaci všech tří základních cílových skupin,
– první ověření deklarovaných vlastností katetru v běžném provozu vybraných klinik a dalších pracovišť,
– vývoj unikátního modulárního robotického systému pro hromadnou výrobu,
– ověření robotické linky v praxi na výrobě rektální rourky RIOCATH®,
– finančně zajištěná a zahájená práce na konstrukci a výrobě první robotické linky na katetry.
V minulých letech nebyla skupina RIOCATH, možná z objektivních důvodů nedostatečné maturace ani nemohla, být úspěšná při četných pokusech o zajištění rozvojového financování vstupem strategického partnera z řad nejvlivnějších hráčů – zejména nadnárodních korporátních výrobců, působících v oblasti produkce jednorázových zdravotnických prostředků, kam RIOCATH katetr spadá. Významným investičním fondům se projekt RIOCATH jednoduše díky míře uplatněných inovací nevešel do tabulek hodnotících rizika. Podobně to zatím dopadlo i při jednáních s institucemi státu, které se touto problematikou zabývají. Skupina RIOCATH sice našla podporu a řadu pobídek od státu a snažila se některých využít, ale (je to sice jen náš dohad) nejspíš protože RIOCATH doposud nebylo možné zařadit do sféry strategicky významných výrob, neuspěl například v době covidové pandemie. Snaha skupiny RIOCATH o vyjednání podpory, například ve formě státní garance, umožňující převzetí kontroly nad vytypovanými výrobními celky, se tehdy nezdařila.
O Riocath Global, a.s.
Riocath Global, a.s. (www.riocath.cz) navazuje na čtyři roky činnosti původní společnosti Riocath Medical Devices, a.s., vytvořením holdingové struktury, kde naplňuje úlohu hlavního koordinátora projektu RIOCATH. Původní společnost byla založena MUDr. Miroslavem Svobodou v roce 2014 a získala první finance na rozvoj jeho originálního nápadu na „vybalující se“ katetr výhradně od drobných soukromých českých investorů. Společnost postupně vytvořila několik strategických partnerství s významnými vědeckými a vývojářskými pracovišti, mj. s Vývojovým centrem ÚOCHB AV ČR, v.v.i., s Centrem polymerních systémů při Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně nebo s firmami Compuplast s.r.o., K2 Machine, s.r.o., Invaz s.r.o. nebo Fillamentum a.s.
Po úspěšném vzniku funkčního prototypu v roce 2016 byla podána společně s ÚOCHB AV ČR přihláška Evropského patentu a (také díky tomu) společnost získala další financování od soukromých českých investorů na optimalizaci prototypu pro fázi klinického testování, certifikace a nastartování průmyslové výroby. V současné době funguje holdingová struktura společnosti Riocath Global, a.s., která má usnadnit další rozvoj projektu s ambicí vstupu na globální trh především poskytováním licencí pro jednotlivé aplikace RIOCATH®, tedy pro zdravotnické prostředky, určené pro humánní i veterinární medicínu. Urinární katetr představuje jeden z prvních.
Text a foto RIOCATH