Filip Mikulec: Zlato by v určitém množství měl mít každý

Zdroj: Shutterstock

Podle Filipa Mikulce, obchodního ředitele společnosti Synergy Gold, a. s., musí být obchod vždy pochopitelný a průhledný. Aktuálně se ve své nové pozici věnuje vytváření obchodní strategie se zaměřením na využití současného trendu, kdy investice centrálních bank i drobných investorů do zlata a cenných kovů celosvětově rostou. Za důležité považuje edukovat spolupracující finanční poradce, aby nepodléhali vnějším tlakům a aby se vždy rozhodovali na základě pravidel, která by se u investic měla dodržovat. Uznává přitom, že v době současné krize mají finanční poradci mj. nelehký úkol – uklidnit své klienty i řešit případné ztráty na aktivech.

V čem podle vás můžou finanční poradci ocenit jako součást investičního portfolia právě zlato?

Obecně platí, že by finanční zprostředkovatel nebo nezávislý finanční poradce neměl dávat veškeré peníze klienta na jedno místo, a to z bezpečnostních důvodů. Nenajdeme produkt, který má vysoký výnos, je téměř bezrizikový a má okamžitou likviditu. Zlato je stabilizační prvek. Je po generace ověřeným nástrojem především jako uchovatel hodnoty. V době, kterou právě prožíváme, má zlato enormní smysl. V době, kdy je ekonomika úspěšná, úrokové sazby jsou nízké a investice mají vysoké zhodnocení, se zpravidla zlatu nedaří.

Je z pohledu finančního poradce možné tvrdit, že zlato do investičního portfolia nepatří?

Podle mého názoru ne. Bylo by nepochopitelné, proč například centrální banky zvyšují zásoby v devizových rezervách zlata, stejně jako skutečnost celosvětově rostoucího trendu spoření do zlata drobnými investory. Tím, že nenakupujeme, ale směňujeme papírové aktivum v podobě finančních prostředků za komoditní, rozhodně není co ztratit, ale musíme vyčlenit takovou částku, která do zlata a cenných kovů patří.

Dá se říci, že současná zvýšená poptávka drobných investorů vyvolala zájem také u finančních poradců oblast spoření do zlata více poznat?

Určitě dá, také jsme si všimli této přímé úměry. S rostoucí poptávkou drobných investorů i překvapivě částečně retailové klientely jsme zaznamenali zvýšenou aktivitu na našich stránkách v rámci zakládání spoření do zlata a zároveň příliv registrací finančních poradců, kteří se rozhodli s námi spolupracovat.

Existují obchodníci se zlatem mimo finanční poradce?

Ano, jsou některé skupiny lidí, kteří mají pouze jediný produkt a tím je zlato. Zatímco tento obchodník navrhne klientovi pouze investici do zlata například ve výši dvou milionů korun, nezávislý finanční poradce svého klienta usměrní a zmíněné dva miliony by doporučil diverzifikovat v rámci portfolia, a to je správně. Obchodníkův cíl je prodat zlata co nejvíce a už neřeší, jak to má klient v rámci svého portfolia rozložené. My tu strategii máme jinou. Jelikož je zlato volatilní, je podle nás lepší ho využívat pro dlouhodobou investici.

Jaké výhody přinese finančním poradcům zařazení zlata nebo jiných cenných kovů do portfolia?

Finanční poradce, který nám doporučí klienta, dostává provizi za dohodnutí klienta, který si u nás založí svůj zlatý účet, jehož prostřednictvím investuje do zlata. Dále mu to přináší sekundární, ale nezanedbatelné výhody. Například v případě investice do reálného zlata informujeme klienta i poradce v momentě, kdy je u nás slitek zlata fyzicky k vyzvednutí. Expedici zlatého slitku klientovi může realizovat napřímo finanční poradce. Při setkání s klientem může poradce vhodně identifikovat další možnosti, zhodnotit, kam se jeho klient posunul, a využít to jako obchodní potenciál.

Zaznamenali jste „úspěšné příběhy“ finančních poradců také v oblasti zlata?

Těch příběhů je napsaná celá řada. Je podle mě hezké, když poradce nereaguje pouze na masmédia v souvislosti s tím, co se na trhu aktuálně děje, ale přemýšlí komplexně a nadčasově. Třeba poradce, který založil spoření do zlata například v květnu 2021, kdy spoření do zlata se pohybovalo cca v hodnotě 1650 dolarů za trojskou unci, má teď samozřejmě velmi spokojené klienty. Dnes zlato osciluje něco mezi 1800 a 1900 dolarů za trojskou unci.

Na základě čeho, by se podle vás měl finanční poradce kvalifikovaně rozhodovat?

Finanční poradci mají zákonem stanovené povinnosti. Jsou mezi nimi například povinné zkoušky v rámci ČNB, povinnost stát se vázaným zástupcem investičního zprostředkovatele či dodržování zákonných standardů při sjednávání investičních produktů. To platí pro investiční zprostředkovatele i nezávislé finanční poradce. Pokud chci v mezích zákona zprostředkovávat investiční produkty, je určitě dobré sledovat aktuální události, které se na trhu dějí. Součástí toho je ale také znalost rizikového profilu potenciálního investora.

Proč je pro vás klíčové spolupracovat s finančními poradci?

Našimi obchodními aktivitami se snažíme atraktivně zaujmout potenciální investory. I v případě, že by investor nabídl napřímo astronomickou částku a investici do zlata, která by nám samozřejmě udělala radost, je pro nás klíčové nabídnout sjednání konzultace s naším spolupracujícím finančním poradcem, který s klientem může projednat veškeré možnosti, představit výhody investice do zlata a přiblížit potřebné informace pro správné rozhodnutí našeho klienta.