Festival Inovujeme Plzeň se zaměří na spojení inovací a technologií s medicínou

Propojení inovací a moderních technologií se zdravotnictvím, medicínou, zdravým životním stylem a sportem nabídne technologický festival Inovujeme Plzeň. Jedna z největších technologických přehlídek v Česku připravila na 7. a 8. června v centru TechTower program pro veřejnost, školy i místní technologické firmy.

Vnitřní i venkovní expozice doplní přednášky, dynamické ukázky robotů, dronů a složek integrovaného záchranného systému i streamované rozhovory. Pro děti je přichystaná soutěž v hledání miniatur robotického psa, řekl radní pro Smart Cities a podporu podnikání Daniel Kůs (Piráti).

512a4332

„Umělou inteligenci (AI) často bereme jako nástroj pro tvorbu obrázků a textů, ale její potenciál je mnohem větší. Čeští vědci začínají AI používat k pochopení nemocí jako Alzheimerova a Parkinsonova choroba či spinální atrofie. Díky tomu je možné tyto nemoci včas diagnostikovat a zlepšit samotnou léčbu. Jsme rádi, že na festivalu budeme moci toto propojení technologií a zdravotnictví představit,“ řekl Kůs. Akci pořádá SIT Port, součást Správy informačních technologií města Plzně (SITMP).

Na festivalu se představí přes 40 vystavovatelů. „Jde o technologické společnosti a startupy z regionu, o místní fakulty, školy a organizace zabývající se prací s dětmi a mladými lidmi. Toto spojení a spolupráce funguje během celého roku v rámci Plzeňského inovačního ekosystému (PINE), o kterém připravujeme na festivalu výstavu,“ uvedl ředitel SITMP Luděk Šantora.

512a5893

Návštěvníky čekají ukázky slaňování hasičů nebo zásah záchranářů ve vodní nádrži v TechToweru, dynamické ukázky robotů a dronů v polygonu postaveném před budovou. „Představíme například aplikaci proti Alzheimerově nemoci a aplikaci, která přispívá studentům k pohodě ve škole. Ukážeme mobilní roboty a navigátory, protetiku končetin, závodní a profesionální drony nebo asistenční systémy pro tramvaje“, popsala projektová manažerka SIT Port Anna Čudáková.

Páteční program je tradičně určen studentům středních škol, kteří se dozvědí novinky z elektromobility, virtuální a rozšířené reality, umělé inteligence, automatizace a robotizace. Festival Inovujeme Plzeň se v červnu zaměří na propojení inovací a technologií se zdravotnictvím a zdravým životním stylem. Učitelé a ředitelé škol zase získají informace o využití virtuální reality ve výuce nebo o robotice a internetu věcí. „Pro odborníky máme témata jako virtuální realita a rehabilitace, moderní přístupy v dětské protetice, využití AI v boji proti rakovině tlustého střeva a řadu dalších,“ doplnil ředitel SIT Port Tomáš Cholinský.

Zdroj: ČTK