Cyril Svozil vybudoval během posledních 30 let velkou firmu Fenix, která vyrábí a dodává elektrické sálavé topné systémy do 70 zemí světa. Stal se ve svém oboru světovou jedničkou s miliardovým obratem. Výrobce a dodavatel topných systémů Fenix Group má za sebou dokonce nejlepší rok v historii. Tržby za rok 2021 vzrostly o 20 procent na 1,93 miliardy korun a zisk se zvýšil o 11 procent zhruba na 195 milionů.
Fenix Group má továrny v několika zemích světa. Největší v Jeseníku, kde zakladatel firmy Cyril Svozil profesně vyrůstal, žije tam a je tamním patriotem. Nyní úspěšně prosazuje svůj koncept energeticky nezávislého domu, tzv. koncept Fenix. Systém s fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm je schopen autonomně komunikovat se sítí a případně do ní i dodávat elektřinu.
Energetický koncept Fenix
Před pár lety firma přišla s novou myšlenkou, kterou nazývá energetický koncept Fenix. Jde o plně elektrifikovaný, úsporný dům. Je vybaven fotovoltaickou elektrárnou, která pokryje 30 až 50 procent spotřeby, bateriovým úložištěm, flexibilním topným systémem, ventilací s rekuperací atd. Dům je schopen autonomně spolupracovat se sítí a dokonce zásobovat síť energií. Pokud by to byly tisíce či desetitisíce domů, tak jde o zdroj na úrovni elektrárny, která může do sítě vstupovat.
V segmentu bateriových úložišť založili ve Fenixu start-up Aers, který se věnuje jejich vývoji. Již nyní nabízí tři typy, od těch pro rezidenční výstavbu, až po ty určené pro průmyslové podniky. Firma je tak schopna nejenom výrazně snížit odběr ze soustavy, ale také ho zrovnoměrnit. To je velmi důležitý faktor pro průmyslové podniky, který zajišťuje ochranu proti výpadkům. Úložiště dokáže tyto výpadky vyvážit.
V plánu je udělat ze zmíněného start-upu plnohodnotnou součást podniku. Zřejmě tomu napomůže i růst cen energií a evropská energetická politika, kdy výpadky budou častější. To vše může zvýhodňovat ukládání energií.
Plně elektrifikovaný, úsporný dům
Z energetického konceptu by ve Fenixu chtěli postupně vybudovat hlavní směr. Úsporný dům má energetickou náročnost na úrovni 20 procent toho, co bylo běžné před několika lety. Sálavé vytápění je dokonale regulovatelné a má nesrovnatelnou flexibilitu v porovnání s jakýmkoli jiným systémem. Není úplně jednoduché udržet vytápění budovy jako celku, nicméně Fenixu se to podařilo.
Sálavé vytápění je schopné dodávat energii cíleně a do každého prostoru zvlášť, to žádný jiný systém neumí. Třeba u teplovodního vytápění jsou reakční doby v řádu hodin. Energetické ztráty jsou pak v porovnání s uvedeným řešením 40 až 50 procent. Když přijdou tři lidé do jedné místnosti k obědu, systém to rozezná a okamžitě upraví svůj výkon.
V oblasti bateriových úložišť uzavřel Fenix zajímavou dohodu se společností Volkswagen o využití jejich baterií z programu Second life. Jde o použité, ale stále využitelné baterie, které lze pomocí softwaru upravit tak, že původně těžce namáhaná baterie z auta bude ještě 20 let fungovat.
Ecofloor i jako hlavní zdroj vytápění
Historie podlahového vytápění se začala psát před třemi tisíci lety. Již tehdy byl tento způsob vytápění velice populární, protože se teplo šířilo rovnoměrně. O to víc je s podivem, že podlahové vytápění se své renesance dočkalo až ve 20. století.
Vědí to i ve Fenixu. Jejich elektrické topné kabely a rohože Ecofloor jsou tradičním reprezentantem nízkoteplotního velkoplošného podlahového vytápění. Jde o ideální řešení z hlediska spotřeby energie a optimálního rozložení teploty v pobytovém prostoru. Topné prvky jsou navíc zabudovány do konstrukce a neruší vnímání prostoru.
Rohožemi nebo kabely lze ohřívat menší plochy v chodbách, koupelnách i kuchyních, ale Ecofloor spolehlivě slouží i jako hlavní zdroj vytápění bytu či domu, případně zimní zahrady, využitelný je i v exteriéru. Hodí se jak pro novostavby, tak i pro rekonstrukce. Jsou-li topný systém i regulace správně navrženy, životnost činí minimálně 30 až 50 let. Horní hranice životnosti pak závisí na provozních hodinách. Obecně platí, že uvedené výrobky mají takovou životnost, jakou má stavební část.
Doživotní záruka
Topné kabely procházejí několika stupni kontroly, takže expedice přerušeného kabelu není možná. Jediným místem, kde by se případně mohla dodatečně projevit výrobní vada, jsou spojky topných kabelů. Proto je důležité, aby do záručního listu bylo zakresleno schéma pokládky a umístění spojek. Praxe však ukazuje, že téměř všechny poruchy jsou způsobeny nedodržením instalačních předpisů či mechanickým porušením kabelu.
Už v roce 2013 rozšířila firma Fenix Trading záruku na podlahové vytápění Ecofloor u rezidenčních objektů na doživotní životnost vrstvy, v níž je topný prvek umístěn. Na rozdíl od topných fólií, které jsou pod plovoucí podlahou poměrně snadno přístupné, výrobce u klientů zaznamenával určité obavy, zda desetiletá záruka současně nevymezuje životnost topných kabelů. Nebo co potom, když jsou celoplošně zality v betonu či anhydridu? Společnost se proto rozhodla rozptýlit tyto obavy právě formou mimořádných záruk.
Plánované investice
Aktuálně firma dokončuje nový výrobní závod na Slovensku, chystá zásadní investice do robotizace a automatizace a také nový centrální, plně automatizovaný sklad.
Kvůli vysokým nákladům na energie bude rovněž investovat do větší energetické samostatnosti. Fenix vybuduje velkou fotovoltaickou elektrárnu, vodní elektrárnu, která s ní bude spolupracovat, a velké bateriové úložiště. Chce si tak vybudovat energetické centrum, které pokryje zhruba polovinu vlastní spotřeby elektrické energie.