TotalService

Elektřina je cesta k soběstačnosti

Otec a syn, stejná firma, stejný cíl. Společnost Fenix Group v devadesátých letech zaskočila svět svými elektrickými topnými systémy. Dnes vyváží své produkty do více než 70 zemí na čtyřech kontinentech. Majitel firmy Cyril Svozil zapojil do svého projektu syna stejného jména. A Cyril Svozil mladší nabídl trhu další produkt – bateriová úložiště. Je to budoucnost? Odpověď je stejná: ANO.

Jaký byl rok 2022 pro Fenix Group, padly další rekordy?

Cyril Svozil st.: Padaly, pro nás to byl nejúspěšnější rok. Poprvé jsme překročili dvě miliardy v rámci celé skupiny Fenix Group. Takže velmi slušný rok.

Cyril Svozil ml.: My jsme loni naplno rozjeli divizi, která se zabývá vývojem, výrobou a prodejem bateriových úložišť. Tato divize nám přinesla 160 milionů korun obratu navíc. Je to vlastně nový čtvrtý pilíř. Typologicky výrobní řada, kterou jsme předtím neměli a naplno jsme ji integrovali loni.

Museli jste sáhnout k výraznějšímu zvýšení vašich cen, náklady firem se dost navýšily?

Cyril Svozil st.: Dva poslední roky byly složité, nechtěli jsme jít výš a celý rok 2021 jsme čekali, až se ceny nějak ustálí. Ceny jsme nenavyšovali. Bohužel, v roce 2022 jsme museli poprvé ceny navýšit. Snížila se nám ziskovost, situace na trhu nám nedovolila přenést navýšení nákladů do cen.

Cyril Svozil ml.: Kdybychom kopírovali některé firmy, tak bychom přišli o zákazníky. Museli jsme udržet nějaký finanční plán, abychom o klienty nepřišli a hledat vnitřní úspory.

Ve své praxi poznáváte provozní realitu mnoha českých ale i světových firem. Dá se říci kde české firmy v oblasti energetické náročnosti výrobních provozů takzvaně nejvíc „svědí pata“?

Cyril Svozil st.: Energetická část je jen dílčí, samozřejmě pro firmy jsou důležité náklady jako celek. Mohou být firmy, které mají vysoké energetické náklady, ale přesto jsou velmi konkurenceschopné. Pak jsou firmy, pro které to může být smrtící. Pokud se bavíme o Evropě, tak za posledních 20 let zde probíhá deindustrializace. Kdy jsou výroby přemísťovány a vymísťovány z Evropy pryč. Naštěstí se to České republiky zatím moc netýkalo, jsme stále relativně průmyslová země. Ale ve stále více oblastech se stáváme závislými na nějakých dovozech, hlavně z Asie. Samozřejmě, pokud tady zůstanou výroby pouze s malou energetickou náročností, tak se naše dovozní závislost skokově zvýší! Nemyslíme si, že hledisko energické náročnosti vypovídá o vyspělosti či nevyspělosti dané země. Projevem vyspělosti země je, že dokáže produkovat výrobky, které může směňovat či vyvážet bez ohledu na to, jak jsou energicky náročné.

Cyril Svozil ml.: Vzhledem k situaci, která nastala v minulém roce, kdy v nejvyšších hladinách cena silové elektřiny atakovala 1000 eur za 1 mWh, výrobní závody trápila zaprvé spolehlivost dodávek, v podstatě, zda budu mít jistotu dodávky elektřiny, abych mohl plánovat výrobu. Zadruhé, jakým způsobem manažersky zvládnout spotřebu areálu. Abych ze sítě kWh nakoupil co nejméně. Protože každá kWh nenakoupená ze sítě je v podstatě úspora. A když ji musím nakoupit, tak abych ji nakoupil tehdy, kdy se mi to vyplatí. To znamená v časově výhodných pásmech. Je to jakási energetická matematika, management, se kterým se potýkají všechny výrobní závody u nás i v celé Evropě.

Cyril Svozil st.: Je to naprosto nezbytné. Míra a rychlost nasazení chytrých algoritmů a řídícího softwaru energetického managementu rozhodnou o tom, jaký objem výrobních aktivit zůstane v České republice.

I přes vysokou cenu za kWh je elektrické vytápění chváleno za možnost přesného dávkování energie. Dá se říci, že u nově stavěných nemovitostí jde v některých případech o ekonomičtější řešení, než je třeba klasický plynový kotel či tepelné čerpadlo?

Cyril Svozil st.: U budov, které mají standardně nízkou spotřebu energie, zcela určitě, a to z mnoha důvodů. Životnost našich elektrických systémů, třeba podlahových, je například 50 let. S tím se plynový kotel či tepelné čerpadlo nemůže rovnat. Výhodou tepelného čerpadla je, že má větší účinnost, tedy provoz je zpočátku levnější, ale musíte počítat s relativně velkou investicí, kterou třikrát během životnosti vytápění znovu investujete. Druhá věc je, že naše systémy jsou bezúdržbové. U plynových kotlů a tepelných čerpadel máte dané revizní prohlídky. A cena lidské práce roste. Naše sálavé systémy jsou v dodávce tepla velmi přesné. Reagují na nahodilé tepelné zisky, tedy, že někdo začne vařit, žehlit a podobně. Na to teplovodní systémy neumí reagovat. Dávají teplo dál a jediné, co můžete udělat, je ho vyvětrat. Ale nejste schopen ho ušetřit. Náš systém vycítí, že v místě je nějaký dodatečný zdroj tepla, přestane „fungovat“ a čeká, až tepla bude nedostatek. V tom je efektivita našich systémů řádově někde jinde, než teplovodních systémů obecně.

Cyril Svozil ml.: Je to uživatelsky příjemnější a řekněme chytřejší řešení. Vy si v aplikaci na telefonu nastavíte a naprogramujete v jaké místnosti kdy, a jakou teplotu chcete mít. Naše systémy nemají prakticky žádnou setrvačnost. Dokáží rychle vypnout, rychle zapnout. Máte kontrolu nad okamžitou spotřebou. Co je na tom sexy je, že v elektrifikovaném domě budoucnosti je v podstatě elektřina jediný nutný energonositel ve spotřebě celé domácnosti. Naše sálavé topné systémy jsou elektrické jako vytápění objektu společně s dalšími, dnes běžnými domovními technologiemi, jako rekuperace, stínění až po nabíjení elektromobilů. Vše běží na elektřinu a nemusíte řešit přívod plynu, údržbu apod. Navíc dnes již téměř všichni pochopili, že fotovoltaika se opravdu vyplatí všude. A vyšší přidanou hodnotu tomuto plně elektrifikovanému obytnému domu s FVE elektrárnou na střeše dodává bateriové úložiště, které máme v nabídce. Zákazníku dává možnost, aby si zisky z fotovoltaiky naakumuloval a využil, kdy uzná za vhodné, protože typicky nespotřebovává, kdy vyrábí. Nepotřebujete k tomu plyn ani trubky s vodou.

Fotovoaltiku už známe, ale co ta úložiště, jak to funguje, jak si vybrat, jak se poučit?

Cyril Svozil ml.: Realita je taková, že devět systémů z deseti, které vám někdo na trhu nabídne, je „Made in China“. U těch systémů je omezení v tom, že není možné je použít jakýmkoliv způsobem, než je předepsaný distributorem. Není možnost, jak tuto funkcionalitu rozšířit. Čínský výrobce se o tom nebude bavit ani s distributorem pro střední Evropu. Zatímco my tady žijeme, v těsném styku s trhem, veřejností, a sledujeme, kam se trh posouvá, jaké jsou jeho požadavky, a můžeme flexibilně reagovat.

Můžete prozradit, jak dlouho zhruba trvá vývoj nové produktové řady, od první myšlenky po nasazení v praxi?

Cyril Svozil st.: Je to rozdílné, v oblasti topidel je to kratší, jsou to technicky jednodušší výrobky. Jedná se o několik měsíců. U bateriových úložišť se jedná o delší dobu. Startup jsme založili v roce 2016 a v roce 2021 jsme slavili první výrobek. Vše chce svůj čas.

Cyril Svozil ml.: Dnes už víme, co jak zhruba trvá. Vývoj nového bateriového úložiště cca 12 měsíců. Naši produktovou řadu rozšiřujeme o různé mezistupně. Mezi velkými a menšími úložišti.

Máte již odzkoušený projekt domu s fotovoltaikou a bateriovým úložištěm, který díky chytrému softwaru dokáže plánovat dopředu a prodávat přebytečnou energii na spotovém trhu. Je toto řešení vhodné i pro běžného majitele rodinného domu?

Cyril Svozil ml: Rozhodně, dnes asi žádná diskuse.

Cyril Svozil st.: Je to použitelné od rodinných domků až po výrobní závody. Dokonce pro města a obce, v rámci komunitní energetiky. Princip je stejný, jen se jedná o velikostech. Způsob řízení je stejný, jde pouze o velikost.

Cyril Svozil ml.: Každý má jiné požadavky ohledně funkcionality. Někdo chce mít ochráněnou drahou technologii. Ale co se týká čisté ekonomiky, při dnešních cenách elektřiny, které dramaticky nižší už nikdy nebudou, mohu říct, že návratnost fotovoltaiky na střeše s bateriovým úložištěm, podotýkám s chytrým bateriovým úložištěm, je ekonomicky velmi zajímavá možnost pro každého uživatele. A současně je to záruka soběstačnosti, která dává smysl. Jde o jistou formu penzijního připojištění.

Existuje dle nějakých dat ideální bateriové úložiště, nebo platí, že více je vždy lépe?

Cyril Svozil st.: Dnes u fotovoltaiky platí, čím více, tím lépe. Je s porovnáním cen energií tak levná, že se vám vždycky vyplatí. U bateriového úložiště záleží na tom, co od systému očekáváte. Někdo to chce využít jen doma, takový stupeň nula. To umí drtivá většina systémů. Pak jsou další stupně, které vám zvyšují efektivitu těchto systémů. Vrchol je, že systém jede na spotovém trhu nebo poskytuje tzv flexibilitu. Je schopen si sám rozhodovat, v kterých hodinách nejlépe nakoupit energii a naopak kdy má dostatek kapacity v bateriích a prodávat za výhodné ceny. V tom případě se ekonomika mění velmi dramaticky. Návratnosti se pohybují kolem pěti šesti let. A to je zajímavé a rozhodně výhodné.

Bateriová úložiště by se měla stát dobrou příležitostí pro uplatnění staré baterie z elektromobilu, jak to funguje a máte už vlastní koncept?

Cyril Svozil ml.:našich domácích bateriových úložištích HES používáme akumulátory z elektromobilů. Spolupracujeme s koncernem Volkswagen. Používáme typicky například ze Škody Enyaq. Tam se v podstatě použijí Li-on bateriové články. Elektromobil najezdí stovky tisíc kilometrů a vzhledem k vysokým nabíjecím a vybíjecím proudům pak již není nadále dostatečně komfortní k dalšímu užívání. Dáte ho pryč a koupíte si nový. Ovšem tento typ akumulátoru je natolik vyspělý a densita energie taková, že v podstatě jeho využití typu stacionárního zdroje bateriového úložiště je pro něj velmi lehký provozní režim. To znamená, že jeho druhý život v domácím bateriovém úložišti může být delší než ten první. Klidně desítky let. To je smysl cirkulární ekonomiky.

Jak správně zvolit místo pro bateriové úložiště?

Cyril Svozil ml.: Administrativně žádné nároky nejsou. Zákazník si nainstaluje fotovoltaickou elektrárnu, k tomu bateriové úložiště. Od specializované firmy, zároveň si zažádá o dotaci. Vyřídíte si administrativní kolečko, není to moc komplikované. Jsou nějaké parametry, kde a za jakých podmínek by to bateriové úložiště mělo být. Ideálně v technické místnosti, v garáži. S odstupy od stěny, od stropu, kde by měl být respektován nějaký teplotní a vlhkostní rozsah. Doporučený rozsah je od 0 do 40 stupňů.

Jaké hlavní ponaučení jste si odnesli z nedávných krizí? Byla to potřeba držení nadstandardních skladových zásob?

Cyril Svozil st.: Co se týká výrobních aktivit, byla to procházka peklem. Nám se výrobu podařilo udržet, neměli jsme ji ani na minutu přerušenu. V covidu to bylo obtížné vzhledem k různým restrikcím, potom to však bylo daleko horší, jelikož se rozpadly dodavatelské řetězce! Následovala nebývalá inflace, nedostatek vstupních materiálů. Věci, které jste běžně dostávali na dvůr během dvou týdnů, tak dodávka byla klidně deset měsíců. Radikálně jsme zvýšili skladové zásoby vstupních materiálů, abychom se nedostali do stavu, že nebudeme schopni vyrábět. Snažili jsme se financovat rozvoj z našich vlastních zdrojů. To se nám vyplatilo, omezili jsme zadluženost vůči bankám a třetím stranám.

Situaci kolem současného válečného konfliktu Ruska s Ukrajinou řeší stovky firem, i vás výpadek zejména ukrajinských odběratelů citelně zasáhl. Jak dva relativně významné trhy nahradit?

Cyril Svozil st.: V té chvíli byla pro nás zajímavější Ukrajina. Ale oba trhy jsou pro nás historicky důležité. Kupodivu Ukrajina nepadla úplně, očekávali jsme prodejně nulový scénář. Spadla o 60 procent, což je malý zázrak. Dodávky stále máme. Naší výhodou je, že jsme začali budovat obchodní strategii a postupně jsme se prosadili v 70 zemích světa. Krize, které nastanou, nepostihují všechny země ve stejný čas. Globálně, některé trhy klesají, jiné rostou či stagnují. To nám dává velkou stabilitu. V minulém roce nám tento firemní přístup přinesl historicky největší tržby.

Cyril Svozil ml.: Trochu se vrátím k poučení z krizí. Je to cesta k soběstačnosti. Nemyslím k totální soběstačnosti, ale každá domácnost či podnikatel by měli přemýšlet nad nějakou mírou soběstačnosti energie. To lze řešit obnovitelnými zdroji v kombinaci s bateriovým úložištěm. To není o tom nakoupit co nejméně kWh ze sítě, ale o tom, že bude tato energetická krize pokračovat a gradovat, a může to vést k black outům, výpadkům a narušení celých výrobních procesů.

Cyril Svozil st.: Energie bude méně a méně. Obnovitelné zdroje mají své místo, ale je třeba si uvědomit, že za každou kWh, kterou postavíme v fotovoltaice, musíme nějakou kilowattu instalovat buď v bateriích, nebo v nějakém zdroji, který bude fungovat. Když fotovoltaika pracovat nebude. Tady s tím nikdo nepočítá. Budují se fotovoltaiky, ale nikdo se nebaví o tom, že by energie měla být nějakým způsobem zálohována. Ani Evropská unie se tím nezabývá. Dostaneme se do situace, že v některých hodinách energie nebude, a naopak v jiných ji bude hrozně moc a bude v minusových cenách. Systém, který není životaschopný. Energetika musí fungovat 365 dní v roce, 24 hodin denně!

Může tedy přijít energetický kolaps?

Cyril Svozil st.: Jistě. Nabídka se může míjet s poptávkou. Takže se může stát, že energie bude fungovat tři čtyři hodiny denně, například jako v Libanonu. To by byl smutný konec. My tomu můžeme pomoct. S bateriemi, obnovitelnými zdroji, koordinací. Ale pokud to půjde tímto směrem, nejde tomu zabránit. Disproporce bude tak obrovská, že se s tím bude těžké vyrovnat.

Vaše motto je „Budoucnost je elektřina“. Bude jednou vůbec?

Cyril Svozil st.: Čím méně jí bude, tím poroste její atraktivita. Dnes toto motto zní tak trochu jako naléhavé zvolání k rozumnému řešení.

Cyril Svozil ml.: Asi se shodneme, že plyn není budoucnost. Takže to musí být elektřina. Řešením z energetické krize není zakazování si různých technologií s vírou, že se to nějak technicky dožene, ale je nutné stavět stabilní podpůrné zdroje, které budou fungovat kontinuálně. Ať už budou jaderné, uhelné, plynové, zkrátka jakékoliv. Nabídnou kilowatthodinu za rozumné peníze. To je řešení.