Dosáhnout dokonalého poslechu v autě je věda. Peugeot a Focal vědí, jak na to

Touha poslouchat při řízení hudbu se objevila velice záhy po objevení automobilu. Zatímco první auta vznikla na konci 19. století, první autorádia přišla na americký trh ve třicátých letech 20. století. V Československu se pak prodávala asi o deset let později. O dalších pár let později byla autorádia doplněna magnetofonem. Po audiokazetách a cédéčkách nastoupila USBéčka. Dnes jsou autorádia schopna přehrávat i paměťové karty a prostřednictvím Bluetooth přehrají i hudbu z vašeho telefonu, ať už tu, kterou máte uloženou v paměti telefonu, nebo přímo z internetu.

Mít co poslouchat tedy není problém. Složitější je zajistit kvalitu poslechu. V autě totiž kromě hudby vzniká spousta dalších zvuků, které váš poslech narušují, a navíc tam proniká hluk zvenčí. Vyladit akustiku a zajistit rozložení reproduktorů tak, aby si celá posádka mohla užívat zážitek z kvalitního poslechu, je velice složité.

Jedním z nejlepších světových expertů, který toto dokáže řešit, je francouzská firma Focal. Ta se už před více než 40 lety etablovala jako referenční značka ve výrobě vysoce kvalitních reproduktorů pro domácnosti, monitorů pro nahrávací studia, sluchátek a audio souprav do automobilů a lodí. Její jedinečné know-how v oblasti akustiky a špičkového výzkumu a vývoje zaměřeného na audio zařízení přilákalo automobilové výrobce, kteří hledají v oblasti akustiky dokonalost, například francouzská automobilka Peugeot.

Spolupráce značek Peugeot a Focal začala v roce 2014 a nejprve se týkala koncepčních vozů. Konkrétně se jednalo o koncepční elektrické kupé Peugeot Fractal, prototyp autonomního vozu Peugeot Instinct a extravagantní ultramoderní retrovůz Peugeot e-Legend.

Bylo jen otázkou času, kdy se spolupráce mezi oběma francouzskými partnery přesune do oblasti sériových vozů. Firma Focal se tak stala exkluzivním dodavatelem Hi-Fi systémů pro řady Peugeot 2008, 3008, 5008 a 508. Akustické technologie firmy Focal se ve vozech Peugeot jednoznačně osvědčily.

Zatímco automobiloví vývojáři Peugeotu zapracovali na dokonalém odhlučnění interiérů vozů, Focal doladil akustiku a vyrobil Hi-Fi soustavy nejvyšší kvality. Řidiči auta a všem pasažérům tak tyto týmy zajistily akustický komfort s kvalitou poslechu na té nejvyšší možné úrovni. Posádka vozu tak může zažívat intenzívní pocit z jízdy. Trávit čas ve voze se stává skutečným zážitkem. Zákazníci si Hi-Fi systémy ve vozech Peugeot nemohli vynachválit.

Focal samozřejmě nemohl chybět ani u nejnovějšího modelu, Peugeotu 308. Ten se měl z hlediska zvukového zážitku stát skutečným mistrovským dílem. A povedlo se! Poté, co týmy Peugeotu a Focalu provedly precizní studii strategických částí (obložení, prosklení, atd.) a analýzu rozmístění reproduktorů od palubní desky až po zavazadlový prostor, umístily do vozu Peugeot 308 luxusní Hi-Fi systém Premium Focal® s exkluzivními patentovanými technologiemi. V novém Peugeotu tak najdete systém složený z 9 reproduktorů, subwooferu, a zesilovač s 12 kanály o celkovém výkonu 690 W. Zajímavé, a hlavně velice chytré je umístění subwooferu pod podlahu v zavazadlovém prostoru. Zvuková atmosféra na palubě je stabilní a přesná, výšky jsou jasné a dokonalé a basy hluboké a silné. Vše si pak špičkoví specialisté na akustiku ověřili mnohahodinovými testy, které provedli ve zvukotěsné komoře a po mnoha kilometrech reálné jízdy na všech typech silnic.