Covid-19 mění plány dovolených. Raději zůstaneme v Česku

Foto: Pixabay

Letošní dovolenkové plány změnilo kvůli covidu 44 % Čechů. Více než 67 % se rozhodlo trávit léto pouze v tuzemsku. Pouze necelých 18 % pojede do zahraničí – nejčastěji se za hranice chystají mladší ročníky do 34 let. Zhruba 15 % lidí chce svou dovolenou trávit zčásti v Česku a zčásti za hranicemi.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos, který si těsně před začátkem prázdnin nechala zpracovat společnost Sodexo Benefity.

„Pokud bychom to srovnali s podobným průzkumem, který jsme si nechali zpracovat před dvěma lety, tak propad ,zahraničních dovolenkářůʻ je opravdu velký. Tehdy se chystalo za hranice 62 % Čechů,“ říká Martina Machová, HR ředitelka Sodexo Benefity.

Nadpoloviční většina (61,5 %) z těch, kterým covid změnil plány, se rozhodla pouze pro tuzemskou dovolenou, nicméně jen 2 % zůstanou doma a necelých 11 % pojede k rodině či přátelům.

„Zajímavé je, že 14 % lidí si dovolenou vybere pouze ve formě prodloužených víkendů. Tady ale nejspíše nejde o důsledek covidu, tuzemští zaměstnanci si volno takto kouskují i v běžných časech,“ konstatuje Martina Machová a dodává, že podle dlouhodobých průzkumů si jen málokdo dopřává dvoutýdenní nebo delší volno najednou. „Podle psychologů přitom lidský organismus potřebuje pro opravdový odpočinek právě alespoň dva týdny v kuse,“ připomíná Machová.

15 % lidí si dopřeje dovolenou levnější než obvykle, přičemž více než 56 % lidí napříč všemi věkovými skupinami uvedlo, že na dovolenou si musí peníze šetřit. „Ačkoli se to zdá hodně, před dvěma lety si podle našeho průzkumu na dovolenou muselo šetřit ještě více dotazovaných, téměř 80 %. Tuzemská dovolená je prostě levnější,“ zamýšlí se Machová.
A kolik lidé za dovolenou chtějí utratit?

V utrácení jsou přitom velkorysejší muži – s náklady mezi 10 a 20 tisíci jich počítá 37 % oproti 29 % žen. Zhruba pětina lidí musí během dovolené vyjít s méně než pěti tisíci korunami na osobu – je mezi nimi 23 % žen a 14 % mužů. Zároveň ale většina (56 %) uvádí, že se během dovolené nemusí finančně nijak omezovat.

K financování dovolené lidé využívají i firemní volnočasové benefity. V předdovolenkovém čase, tedy v květnu a červnu 2021, si cestovní kanceláře „ukously“ z transakcí provedených volnočasovou FlexiPass CARD více než 14 %, což odpovídá jejich dlouhodobému podílu (15,2 % v 5-6/2019, 12,4 % v 5-6/2020). Průměrná útrata s FlexiPass CARD za dovolenou dosáhla letos ve sledovaných měsících 7 848 Kč. Je to dáno mimo jiné tím, že firemní výdaje na tuto oblast v posledních letech rostou. Zatímco v roce 2019 byl průměrný roční příspěvek na FlexiPass CARD 3720 Kč, letos je to už 4847 Kč. „Firem, které si uvědomují důležitost fyzického i psychického zdraví, přibývá. V tomto sehrála covidová pandemie pozitivní roli,“ míní Martina Machová a dodává, že roste počet lidí, kteří od svého zaměstnavatele dostávají tisíc a více korun měsíčně.

Dovolená zn. ideál

Doma, na vlastní chatě či chalupě anebo u příbuzných stráví dovolenou zhruba 30 % lidí. Mezi chalupáři možná poněkud překvapivě nevedou Pražáci, ale obyvatelé Královéhradeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje (shodně po 20 %). Obyvatelé Prahy spolu s Jihočechy a Karlovaráky pak často budou trávit léto u příbuzných. S tím souvisí i skutečnost, že jen zhruba 17 % dotazovaných využije při svých cestách služeb cestovních kanceláří.

17 % Čechů pojede pod stan. „Zajímavé je, že nejčastěji se pod stan chystají lidé ve věku 35 až 44 let. Zřejmě jde o rodiče, kteří vyrazí se svými školou povinnými dětmi, aby jim dopřáli dobrodružství,“ domnívá se Martina Machová.