Málokdo dokázal ve světě sportu to, co on. Čtyřikrát ovládl slavnou Tour de France, dvakrát španělskou Vueltu, jednou italské Giro a k tomu přidal například tři vítězství na Critériu du Dauphiné nebo se dvakrát radoval v závodě Kolem Romandie. Chris Froome je právem jednou z největších osobností sportovní historie. Tento týden britský cyklista zavítal vůbec poprvé do Prahy.
V Praze se v rámci slavnostního otevření showroomu nově vzniklého cyklistického klubu L27 osobně zúčastnil charitativní aukce na podporu léčby Mikuláše Raka, syna Froomova osobního maséra, který je s dětskou mozkovou obrnou upoután na vozík. Byla to rychlá akce, pod níž je podepsán především René Andrle, reprezentační trenér a sportovní ředitel stáje Israel – Premier Tech, za kterou Chris Froome momentálně závodí. „Bylo to celkem jednoduché. Chrise jsem oslovil a on mi odpověděl, že to pro Mikuláše velmi rád udělá a přiletí,“ poodkryl Andrle, jak se rodila Froomova návštěva hlavního města.
Brit přistál na letišti Václava Havla během úterních dopoledních hodin. V tichosti se nejprve ubytoval v jednom z pražských hotelů a následně se vydal poznávat krásy metropole. Prošel se po Karlově mostě, zavítal na Staroměstské i Václavské náměstí, poseděl v kavárně a zašel si na oběd, po kterém neodolal vůni některých vánočních specialit linoucích se po celém městě – jak sám přiznal, okusil mimo jiné svařák nebo trdelník. „Praha je krásné město, jednou bych se sem rád vrátil i s rodinou,“ prozradil Froome.
Po návratu na hotel a krátkém odpočinku byla další Froomovou zastávkou Lumírova 27 na Vyšehradě. Právě tam se v podvečer uskutečnilo slavnostní otevření showroomu nově vzniklého cyklistického klubu L27.cz, který pro cyklistické nadšence pořádá například pravidelné vyjížďky s profesionálními cyklisty nebo výjezdy na závody Grand Tour. V prostorách shoowroomu může široká veřejnost rovněž zhlédnout výstavu unikátních kol s příběhem.
Součástí slavnostního otevření byla i charitativní aukce. Dražil se žlutý trikot, ve kterém britský cyklista slavil v roce 2013 své premiérové vítězství na Tour de France. Jeho cena se nakonec vyšplhala na 199 999 korun. Vydražila ho společnost A11 Group, která dlouhodobě pomáhá handicapovaným dětem prostřednictvím své vlastní nadace Špuntíci – její zapojení do aukce tak bylo téměř povinností.
„Vůbec jsem nepočítal, že by se částka mohla vyšplhat takhle vysoko. Jsem moc vděčný, že nám Chris prostřednictvím aukce takhle pomohl,“ nechal se slyšet Mikulášův otec Tomáš Rak s tím, že finanční prostředky budou využity na rehabilitaci a zakoupení veškerých dalších potřebných pomůcek.
Z celkového výtěžku měl radost i samotný Chris Froome, který hned následující nasedl do letadla směr Girona, kde počínaje prvním prosincovým dnem absolvuje v rámci přípravy na novou sezonu první týmové soustředění. Sám věří, že ani v sedmatřiceti letech, navzdory těžkému zranění z roku 2019, neřekl v pelotonu poslední slovo.
Letos tak znovu hodlá zaútočit na celkový pátý vavřín z Tour de France, jehož ziskem by se zařadil do společnosti nejčastějších vítězů tohoto slavného závodu – Jacquese Anquetila, Bernarda Hinaulta, Miguela Induraina a Eddyho Merckxe. „Vnímám to jako rozdělanou práci, takže motivace mi rozhodně nechybí. Vím, že to nebude jednoduché, ale chci se pokusit uspět,“ dodal Chris Froome.