Budoucnost mobility v Česku

Město Touškov je prvním městem se sdílenou komunitní elektromobilitou

Město Touškov se stalo prvním českým městem se sdílenou komunitní elektromobilitou. Ve spolupráci s českým startupem PeopleCar a ŠKODA X, inovačním centrem automobilky Škoda Auto, nabízí městská služební e-auta k zapůjčení svým občanům. Koncept, který již úspěšně funguje v řadě západních měst, tak nyní přichází také do České republiky.

„Podobná komplexní služba komunitního carsharingu v Česku zatím neexistuje. Průměrné auto je aktivně využíváno pouze pět procent času, zbylých 95 procent svého života tak stojí zaparkované a zbytečně zabírá místo. Proč tedy služební městská e-auta nenabídnout občanům města a zajistit maximální využití každého vozu?” uvádí starostka Města Touškov Kateřina Duchková.

Obliba sdílených vozů v tuzemsku každoročně roste dvouciferným tempem. Asociace českého carsharingu uvádí, že zatímco v roce 2014 jezdilo po českých silnicích jen třicet sdílených aut, v letošním roce už to je 1 930. Město Touškov se proto rozhodlo jako první město v České republice spustit pilotní projekt sdílených elektrovozů, které nabídne k zapůjčení svým občanům. Vozidla budou dostupná na vyznačených místech městského úřadu, kde bude také nabíjecí stanice. „Velkou výhodou byla dotace a podpora ze strany Státního fondu životního prostředí, která umožnila získání elektrovozů s výhodami pro město i občany,“ dodává Duchková.

Pilotní projekt zajišťuje pro Město Touškov český startup PeopleCar, který poskytuje komplexní servis sdílené komunitní elektromobility jako je zprostředkování nákupu vozů a dobíjecí stanice přes údržbu vozu až po aplikaci pro rezervaci vozů a zákaznickou linku. „Pomáháme hledat udržitelná řešení moderních měst. Komunitní elektromobilita pro nás není pouze momentálním trendem, ale přirozeným pokrokem ve vývoji osobní dopravy. Hlavní výhoda našeho projektu spočívají v tom, že zařídíme prakticky celou realizaci projektu a kompletní servis. Od samotného zpracování projektu a získaní dotace až po pravidelný servis aut,” přibližuje spoluzakladatel a CEO startupu PeopleCar Patrik Bureš.

Za vývojem speciální mobilní platformy, prostřednictvím které si mohou občané městský elektrovůz vypůjčit, stojí společnost ŠKODA X, která je inovačním centrem automobilky Škoda Auto. „Aktivně podporujeme rozvoj celého ekosystému elektromobility a vždy se soustředíme na využití nejmodernějších technologií v každodenním životě. Unikátní mobilní platforma nabízí lidem jednoduchý a rychlý způsob rezervace elektromobilů. Koncept sdílené komunitní elektromobility přináší ekologické a moderní řešení městské dopravy,” přibližuje Jaroslav Pelant, jednatel ŠKODA X.

Koncept sdílené komunitní elektromobility PeopleCar necílí pouze na obce a veřejnou správu. Své využití nalézá také v developerských projektech, které se zaměřují na rezidenční bydlení. Pilotním projektem je spolupráce s realitní a investiční skupinou Salutem Group, která nabízí službu sdílené elektromobility v rámci svých horských bytů v Loučné nad Desnou. PeopleCar také plánuje v blízké době expanzi do okolních evropských států a jedná s potencionálními partnery v Německu, Slovensku, Polsku či Rakousku.