TotalService

Autonomní „elektrárna“ pro armádu a IZS

Speciální přívěs, který plní funkci energetického ostrova, představil největší tuzemský výrobce přívěsů Agados. Uvedení energetického přívěsu ukazuje, kudy se ubírají trendy energetické soběstačnosti v přímém propojení s obnovitelnými zdroji a mobilitou. Vše tak můžete řídit a optimalizovat na dálku přes mobilní nebo satelitní systém. Nový přívěs lze připojit i za osobní automobil.

Energetický přívěs je vlastně autonomní elektrárna poháněná solárními panely a doplněná malou větrnou elektrárnou. Vedle dalších výhod nabízí mobilitu a možnost přísunu potřebné energie přesně tam, kde je jí zrovna zapotřebí. To ocení nejen armáda nebo složky Integrovaného záchranného systému. Mobilní elektrárna sama dokáže plně napájet například další produkt z dílny Agados – polní kuchyni, která má při záchranných operacích kapacitu až 900 strávníků.

Společnost Agados se inspirovala energetickými ostrovy zajišťujícími soběstačnost bez ohledu na vnější vlivy a vsadila na vlastní cestu využívající primárně obnovitelné zdroje. „Energetický přívěs tak využívá ekologickou energii – ať už solární nebo z baterií, případně jejich kombinaci. Navíc umí získat část energie z pomocného větrného zdroje, který však slouží především k udržení funkčnosti řídící jednotky a komunikace v rámci systému,“ řekl o technologické novince Petr Ostrý, jednatel společnosti Agados.

Přívěs vznikl na platformě DONA-55 ve spolupráci s firmou Mifre Energy, dodavatelem fotovoltaických systémů SAWEP. Fotovoltaických panelů je standardně šestnáct, celkem vyrobí 6160 Wp. Těm pomáhá osm trakčních baterií po 185 Ah. Celý systém je připravený k připojení do energetické sítě, disponuje zásuvkami podle evropského standardu a umožňuje také dobíjení baterií. Zcela v duchu dalších speciálních přívěsů jde i tentokrát o systém navrhovaný přesně na míru konkrétního zákazníka. Díky individuálnímu přístupu je tak možné postavit přívěs se specifickým výstupním napětím nebo velikostí trakčních baterií.

Foto: Agados