6G sítě: Klíč k robotizované a virtuální budoucnosti

Zdroj: Shutterstock

Sítě 6G dosud zůstávají vzdálenou budoucností, někde se ale už testují. S rostoucími nároky na komunikaci a modernizaci průmysluse 6G sítě stanou nutností. V České republice je pokrytí 5G signálem standardem zatím pro vyšší desítky procent populace. Další rozvoj technologií bude znamenat i větší požadavky na pokrytí sítěmi nové generace. Šestá generace sítí umožní ještě promyšlenější robotizaci a rozvoj v udržitelné podobě.

Moderní technologie utvářejí budoucnost. Usnadňují nám práci, vzdělávají nás, zachraňují životy a znamenajíjejichnedílnou součást. Pro jejich celosvětovévyužitíje nutné zajistit potřebnéparametryinfrastruktury. Rychlost procesů má zásadní význam pro agilní vývoj aplikací, softwaru, AI, VR i samotného metaverza.Jeproto nutné jim zajistit co nejrychlejší připojení ke zpracování požadavků v co nejkratším čase.

V současné době jsou 6G sítě ve fázi testování a ustanovení společných standardů, ale lze očekávat, že poskytnou lepší hodnoty ve všech svých parametrech. Přenos dat iodezva budou rychlejší, nižší bude energetická náročnost. Bude také nutné zvládnout vyšší vytížení sítě, protože počet připojených zařízení rapidně stoupne.Evolucesíťových generací ale přinese mnohem víc, než většina z nás očekává. Technické parametry nejsou u 6G sítí ještě pevně standardizovány, ale předpokládá se, že budou mít přenosovou rychlost dat 1 TB/s, latenci řádově 0,1 msa budou až 2x energeticky úspornější v porovnání s 5G sítěmi.

Robotizace díky 6G síti

Továrny budoucnosti ovládané roboty, kontrola pohybu pomocí bezdrátové technologienebo autonomní auta. Nejen tento výčet vymožeností přinesou sítě 6. generace. Vysoce efektivní továrny bez nehod nebo selhání lidského faktoruse rýsují na dosah ruky už se stávajícími technologiemi, rychlejší přenos dat ale pomůže kintenzifikaci procesů. Robotizace přinese jednoznačné výhody pro všechny. Vysoká efektivita práce se promítne do nižších cen produktů, do ochrany lidského zdravía též do udržitelnosti.

Nové generace připojení,ježnahrazujíkabelové technologie, jako například ethernet,přinášejí nové možnosti pro vznik továren budoucnosti, 6G sítě v tomto smyslu posunou dál současné možnosti. Rovněž chytrá doprava a provoz autonomních aut 5. úrovně vyžadujímimořádně nízkou latenci a spolehlivost přenosu dat včetně exaktní lokalizace, proto je i toto odvětví ideálně vhodné pro využití rychlejších sítí. Další stupeň robotizace, a především pohyb samořiditelných mechanismů v exteriéru,ale nebude tím jediným, co další generace sítí podpoří. Další vývoj může pomoci také v neurochirurgii, při rehabilitacích a připřekonávání fyzických postižení. Rychlost pohybu a výměny dat buderozhodující pro rozvojdalších technologií.

Konkrétní aplikace 6G sítí se nyní testují v laboratorním měřítku technologických společností nebo akademických institucí, ale do deseti let budou využívány globálně na každém kroku. Společnost Huawei je jedním z největších dodavatelů komponentů pro budování5G sítí a rovněž reprezentuje lídra ve vývoji sítí šesté generace. Sítě 6G naleznou uplatnění například v streamovacím odvětví, kde každá milisekunda prodlení připojení znamená rozdíl mezi úspěchem a prohrou. Pomohou k vytváření hologramů na bázi 3D(na rozdíl od aktuálních 2D hologramů založených na lomu světla vůči pohybujícím se lamelám) a rozšíření jejich používání. Moderní měřicí systémy se obdobně neobejdou bez toku dat na server v reálném čase. Sítě šesté generacenabízejí nespočet využití a přispějí k vylepšení technologií v mnoha oblastech života.

Osobní asistent pro každého

Rozpoznávání obrazu na principu strojového učení umělé inteligence s využitím sítí šesté generace ještě urychlí a zefektivní hledání informací. Inteligentní algoritmy budou sloužit jako váš osobní asistent.Upozornívás, že je venku chladno a měli byste se teple obléci a vyrazit dříve, cestou do práce odeslat zásilku, protože vzhledem k vašemu nabitému kalendáři to po práci do zavírací doby nestihnete. Když si kupujete po internetu nové kalhoty, moderní algoritmus vás upozorní, že ponožky jste si naposled kupovali před půl rokem a měli byste si koupit při této příležitosti nové. Technologie budoucnosti, které vyžadují použití 6G sítí s rychlým přenosem, se o nás postarají a ušetří nám čas i energii.

Díky energetické úspoře provozu se řadí sítě 6Gmezi udržitelné technologie a splňují Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) Organizace spojených národů. Mimo nízkoenergetického provozu se také budou podílet na kvalitnějším vzdělávání díky dostupnosti informací, na inovaci průmyslu a na mnoha dalších prospěšných cílech. Jejich aplikace v průmyslu pomůže snížit počet hladovějících osob na světě, dokáže bojovat proti změnám klimatu a chránit přírodu.