TotalService

UniCredit Bank Survey: Bohatí Češi vidí v současném stavu investiční příležitost

Zajímavá investiční příležitost především v oblasti technologií, zdravotnictví
a akciových fondů, mírný pokles hodnoty majetku. Skeptický pohled na rychlý restart ekonomiky. Tak hodnotí movití Češi vyhlídky ekonomiky po turbulentních měsících způsobených pandemií koronaviru. Bohatí Češi se stavěli ke správě majetku během pandemie proaktivně a upravovali své investiční portfolio, Slováci naopak více věří v rychlejší restart tamní ekonomiky. Výsledky ukázal průzkum UniCredit Bank Private Banking.

Tyto a další preference českých milionářů odhalil čtvrtý ročník exkluzivního průzkumu UniCredit Bank Private Banking Survey zahrnující informace o více než 10 000 klientech privátního bankovnictví banky v Česku a na Slovensku.  

Unikátní investiční příležitosti ale i propad trhů

Především prudký únorový a březnový pokles na finančních trzích a pokračující ekonomická nejistota způsobila mírný pokles, a to v jednotkách procent zhodnocení majetku poloviny movitých Čechů. Naopak aktivní desetina z nich se těšila z růstu majetku o 10 %. Klienti ale turbulentní ekonomické dění aktivně řešili a upravovali své investiční strategie (74 %).

„Až třetina (36 %) našich klientů vnímala aktuální situaci jako unikátní investiční příležitost. Klienti byli v denním kontaktu s našimi bankéři, kteří jim pomáhali s aktivní správou portfolia. Vzrostl zájem především o akcie technologických a farmaceutických firem. Klienti se také více zaměřili na akciové fondy, kde často volili cestu rozdělení investice do několika postupných nákupů. Nadále zůstávají populární nemovitosti,“ zdůrazňuje Jan Troníček, ředitel Privátního bankovnictví UniCredit Bank.

Ta část klientů, která současnou situaci vnímala pro svůj majetek spíše jako hrozbu (61 %), pak pochopitelně omezila investice i do rizikových nástrojů v podobě akcií či investičních certifikátů.

Akciové fondy a akcie investorům přinesly zajímavé výdělky

„Akciové fondy se přes počáteční únorový a březnový propad ukázaly jako sázka, která se investorům vyplatila. Mnoho titulů, především v oblasti technologií, zdravotnictví či farmacie se možná až překvapivě rychle vrátilo na svou hodnotu z před února, a dokonce ji některé i výrazně překonaly. Jedním z takových je fond CPR INVEST – GLOBAL DISRUPTIVE OPPORTUNITIES, který jsme klientům aktivně nabízeli a který od svého dna v polovině března vzrostl o více než 50 %. Naopak například akciové tituly z oblasti cestovního ruchu či dopravy ztrátu zatím nesmazaly,“ dodává Jan Troníček, ředitel Privátního bankovnictví UniCredit Bank.

Graf: Vývoj hodnoty indexu S&P 500, únor – červenec 2020

Zdroj: marketwatch.com

Riskující Češi vs konzervativní Slováci

Zajímavostí je, že zatímco movití Češi své investiční strategie v posledních měsících aktivně upravovali, ať už v turbulentních trzích viděli příležitost nebo aktivně řídili své portfolio pro zmírnění ztráty, jejich slovenští kolegové zvolili konzervativnější přístup a spíše vyčkávali.

Až 18 % klientů Privátního bankovnictví v Česku začalo letos více investovat do progresivních investičních nástrojů než loni, zatímco Slováci se jim doslova vyhýbali (0 %). Naopak až šest z deseti slovenských milionářů svou investiční strategii neměnilo, část (12 %) pak začala své prostředky přesouvat do konzervativních nástrojů. Čtyřem z deseti pak od začátku pandemie hodnota majetku klesla o 10 %, podobnému počtu pak dokonce až v rozmezí 11–25 %. Na obou trzích pak část klientů přesunula prostředky také do nemovitostí. Slováci a Češi také častěji hledají zajímavé investiční příležitosti nejen v technologiích obecně, ale specificky například v oblasti umělé inteligence.Oblíbeným fondem byl pro ně například Allianz Global Artificial Intelligence.