TotalService

Obory, které aktuálně hýbou českým rodinným byznysem

Zbrojní průmysl, stavebnictví, potravinářství, strojírenství či elektronika. To jsou obory, které aktuálně hýbou rodinným byznysem v České republice. Někdo si polepšil, někdo mírně propadl, ale objevili se i skokani, kterým byla loni první desítka ještě hodně vzdálená. Jaké jsou podle magazínu Forbes největší české rodinné firmy pro rok 2023?

1 Czechoslovak Group

1. CZECHOSLOVAK GROUP

Rodina: Strnadovi

Tržby: 28,1 miliardy

EBITDA: 4 miliardy (zisk před započtením úroků, daní a odpisů)

Zaměstnanci: 10 000

Ti, kteří se na ně dívali skrze prsty, u nich dnes stojí frontu. Tak by se dala popsat otočka, kterou po vypuknutí války na Ukrajině prodělal obranný průmysl. Jedním z hráčů, který na tom v regionu kapitalizuje vůbec nejvíce, je Czechoslovak Group. Impérium založené Jaroslavem Strnadem a poslední roky rozvíjené jeho synem Michalem Strnadem tak zaznamenalo rekordní tržby i ziskovost. Největším výpadem zbrojařské skupiny je loňská akvizice italské Fiocchi, což je lídr ve výrobě malorážového střeliva. Daří se ale i kopřivnické Tatře, která pod rukama Strnadů vzkvétá a vyváží do celého světa. „Já se vůbec nestydím za to, že prodáváme zbraně. My neprodáváme zbraně, aby s nimi primárně někdo někoho zabíjel nebo útočil, ale aby se bránil. My jsme obranný průmysl, ne útočný,“ řekl miliardář Michal Strnad.

2 Dek

2. DEK

Rodina: Kutnarovi

Tržby: 29,8 miliardy korun

EBITDA: 3,1 miliardy korun

Zaměstnanci: 4280

Nedostatek materiálů během posledních let poslal jejich ceny raketově vzhůru a s nimi vzrostly i výsledky obchodníků se stavebninami, kterým v Česku dlouhodobě kraluje DEK rodiny Kutnarových. Zakladatelem a nejvyšším šéfem rodinného byznysu je Vít Kutnar, který firmu spoluvlastní se svou bývalou ženou Petrou. Ve firmě je doplňuje ještě Vítův otec Zdeněk a zapojovat se začínají i děti – nejstarší syn Adam a dcery Adéla, Anna a Andrea.

3 Mattoni

3. MATTONI 1873

Rodina: Pasqualeovi

Tržby: 16,5 miliardy

EBITDA: 2 miliardy

Zaměstnanci: 3200

Největší středoevropský výrobce nealkoholických nápojů má za sebou dobrý rok a rekordní tržby. Stovky milionů korun investoval do nové výrobní linky v Karlových Varech a významně posílil svou pozici na Balkáně. Čerstvou novinkou také je, že ředitelské křeslo opustil majitel Alessandro Pasquale, aby jej nahradil dosavadní ředitel strategického marketingu Ondřej Postránský.

4 Promet

4. PROMET

Rodina: Materovi

Tržby: 15,6 miliardy korun

EBITDA: 1,1 miliardy korun

Zaměstnanci: 4400

Byznys klanu Materů má za sebou velkou akvizici i rodinné předávání. Operativu ve strojírensko-metalurgické skupině Promet Group převzala od patriarchy Reného druhá generace (sourozenci Denisa a Radim), otec teď dohlíží na strategii z dozorčí rady. Materovi loni k třicítce společností v rodinné skupině a podílu v Tatře přidali ještě podíl v chorvatské společnosti Đuro Đaković. Balkánského výrobce nákladních vlaků ovládli (82procentní podíl) společně s Jaroslavem Strnadem.

5 Hp Tronic

5. HP TRONIC

Rodina: Hradilovi

Tržby: 23,4 miliard korun

EBITDA: 1,1 miliardy korun

Zaměstnanci: 3232

Česká firma s třicetiletou tradicí, do jejíhož portfolia patří značky jako Datart a Eta, působí i v oblasti cestovního ruchu a gastronomie. Provozuje Resort Valachy ve Velkých Karlovicích a Bistrotérku Valachy ve Zlíně. Rodinný byznys, který třímá v rukou Danuše Hradilová a do nějž se zapojují i její dcery, byl loni, s ohledem na celkovou situaci na trhu, tržbově celkově dobrý. Je to jediná firma v aktuální TOP 10 čistě v rukou žen. Z hlediska profitu, zejména kvůli všeobecnému růstu nejvýznamnějších nákladových položek, ale za lety předchozími zaostal.

6 Agrostroj

6. AGROSTROJ

Rodina: Stokláskovi

Tržby: 10,2 miliardy korun

EBITDA: 1,6 miliardy korun

Zaměstnanci: 3179

Kvůli válce na Ukrajině uzavřel Agrostroj Pelhřimov svůj závod v Rusku. I proto teď plánuje rozšiřovat svoji výrobu ve Spojených státech. Přes náročnou situaci zakončil strojírenský, dopravní a hotelový holding loňský rok s rekordními tržbami téměř třináct miliard korun. Otěže firmy stále pevně drží v rukou Lubomír Stoklásek. V rodinném podnikání působí také jeho bratr Jiří a dcera Monika.

7 Colt Cz Group

7. COLT CZ GROUP

Rodina: Holečkovi

Tržby: 10,7 miliardy korun

EBITDA: 2,1 miliardy korun

Zaměstnanci: 2200

Pevně rozkročená mezi oběma břehy Atlantiku je zbrojařská skupina Colt CZ, na kterou se loni přejmenovala Česká zbrojovka Group. Do řízení skupiny se zapojil vedle majoritního vlastníka Reného Holečka i jeho syn Jan, a (teď už česko-americká) zbrojovka tak debutuje v rodinném žebříčku hned na sedmém místě, jako nejvýše postavený nováček. Colt CZ Group po dokončení akvizice pokračuje v rekordním růstu, loni skupina prodala téměř 700 tisíc pušek a pistolí. Skupina je po akvizici předním světovým výrobcem ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov a sportovní střelbu. Zatímco miliardář René Holeček se drží v pozadí, jeho syn je členem představenstva zodpovědným za obchod.

8 Juta

8. JUTA

Rodina: Hlavatí

Tržby: 8,6 miliardy korun

EBITDA: 1,4 miliardy korun

Zaměstnanci: 2023

Největší českou textilku drtí zdražení energií a surovin i ztráta trhů v Rusku, na Ukrajině a v Bělorusku Loni kvůli tomu firma musela propustit 165 lidí z 2250 zaměstnanců. Zakladatel a ředitel společnosti Jiří Hlavatý krotí náklady, seč se dá. A díky konzervativnímu přístupu se mu loni podařilo udržet stejnou stabilitu firmy jako v předchozích letech.

9 Hopi

9. HOPI

Rodina: Piškaninovi

Tržby: 6,9 miliard korun

EBITDA: 635 milionů korun

Zaměstnanci: 5000

Hopi loni oslavilo 30. narozeniny. František Piškanin a jeho dva synové David a Martin úspěšně navigují své logistické, potravinářské a zemědělské impérium turbulentní dobou. Aby zvládli raketový růst nákladů na energie, investují do rozšiřování vlastních energetických zdrojů v podobě solárních elektráren, velkokapacitních baterií, větrníků a záložních zdrojů.

10 Gz Media

10. GZ MEDIA

Rodina: Pelcovi

Tržby: 5,5 miliard korun

EBITDA: 1,2 miliardy korun

Zaměstnanci: 3259

Točí se svět, točí se kola byznysu, točí se vinylové desky. A nejvíc vinylů na světě vyrobí firma s ústředním v Loděnici u Berouna. Firma ovládaná rodinou Pelcových však nemá zdaleka továrnu jen v Česku. Impérium v čele se Zdeňkem Pelcem sahá do Francie, ale i to je mu pořád málo: v americkém státě Tennessee minulý rok otevřelo druhou továrnu, a protože má ještě jednu v Kanadě, jde o celkově třetí na severoamerickém kontinentu.