Internet se stal nepostradatelným i v oborech, kde dosud hrál jen okrajovou roli

Videocheck, zdroj: Peugot

Současná doba si žádá bezkontaktní řešení. Internet si tak razí cestu i tam, kde se dosud uplatňoval pouze v omezené míře. Obrovský posun je patrný v automobilovém průmyslu.

Na jaře loňského roku se masivně rozjel online prodej nových vozů. Mnoho automobilek spustilo internetové prodejní portály řešící kompletní proces od objednávky až po doručení nového vozu ke klientovi. Přes internet se dají vyřešit i přidružené služby jako financování nebo výkup starého vozu na protiúčet. Zatímco dříve si málokdo představil, že bude nakupovat auto v e-shopu, v roce 2020 se online prodej aut stal realitou. Například koncern PSA takto celosvětově prodal přes 40 tisíc vozidel a pro rok 2021 předpokládá dokonce 100 tisíc.

Mechanici na webu

Internet ve spojení s audiovizuální technikou pronikl ve velké míře i do autoservisů, tedy do oboru, kde se dříve spoléhalo hlavně na šikovné ruce schopné vykonat různé více či méně komplikované manuální úkony. Například u Peugeotu loni na jaře zavedli Videocheck – vynález, se kterým se můžete virtuálně dívat mechanikovi přes rameno, zatímco si pohodlně hovíte doma.

p-foto01
Videocheck, zdroj: Peugot

„Videocheck je nová bezplatná služba pro zákazníky servisů značky Peugeot. Jedná se o nástroj pro elektronickou komunikaci a on-line potvrzení rozsahu zakázky. Díky této aplikaci klient obdrží důvěryhodný, přesný a přehledný report, který je srovnatelný s výsledkem prohlídky vozu za jejich přítomnosti,“ říká Jan Matoušek, ředitel poprodejního servisu Peugeot a dodává: „Umožňujeme zákazníkům v podstatě bezkontaktní řešení servisu jejich vozu a přitom jim dáváme srozumitelné podklady pro rozhodování o dalším postupu.“

Jak vlastně Videocheck funguje? Přijímací technik převezme vůz od zákazníka. Mechanik poté vůz důkladně prověří a vytvoří videozáznam, ve kterém zrekapituluje veškerá zjištění z detailní inspekce vozu. Současně vyplní formulář, ve kterém uvede rozsah navrhovaných prací včetně předpokládané ceny. Celý soubor obsahující rozpočet a videozáznam pak zašle klientovi.

Ten tak má v ruce zcela jasný a důvěryhodný podklad, na jehož základě může bez obav potvrdit případné dodatečné práce, aniž by se musel dostavit do servisu. V pohodlí svého domova se tak může zúčastnit prohlídky vozu a ujistit se, že svému koncesionáři může plně důvěřovat. Kromě vyloučení osobního kontaktu má Videocheck i další benefit pro klienta, a tím je značná úspora času.

PSA RETAIL PEUGEOT
Videocheck, zdroj: Peugot

Připojená auta

Samostatnou kapitolou využití internetu v automobilismu, jsou konektivní služby. Auto díky připojení k internetu dokáže získávat externí data od dalších subjektů a dokáže vás tak navést na čerpací stanici, kde pořídíte nejlevnější palivo, zjistí, kde jsou v okolí volná parkovací místa, vyhledá dobíjecí stanice pro váš elektromobil apod. Dokáže vás samozřejmě i spolehlivě varovat před dopravními komplikacemi. Novinkou jsou 3D online navigace, které vás dokáží informovat i o nebezpečných úsecích či rychlostních radarech.