Zvažte, zda je opravdu nutné firmu prodat. Služby interim managementu vám umožní odpočinout si

Ilustrační snímek, foto: pixabay.com

Majitelé firem většinu své energie věnují podnikání. Mnohdy jsou generálními, výkonnými, obchodními i marketingovými řediteli v jediné osobě. A pokud na tuto problematiku ve firmě zaměstnávají další lidi, zásadní rozhodnutí i strategie se jim stejně dostávají pod ruky. Mají poslední slovo. Protože úspěch je odpovědnost. Nechtějí nic nechat náhodě. Ale i jim někdy mohou ubývat síly a potřebují si nerušeně odpočinout. Kladou si však otázku, jak to udělat, aby byla firma řízena po dobu jejich nepřítomnosti, ať už delší či kratší, perfektně. Mnozí majitelé v takových chvílích netuší, jak prospěšnou službu může zastat interim management.

Jak to vypadá v praxi? Přestože se exponované osobnosti vydávají na dovolené, organizují si čas i podle osobních potřeb a zdravotního stavu, někdy to prostě nestačí. Zejména při vyčerpání a zdravotních potížích je nutné firmu opustit na delší dobu. V ten okamžik nastává problém. Těžko za sebe hledají náhradu. V rámci společnosti například nemají člověka, který by dočasně takovou odpovědnost chtěl nebo mohl převzít. To je pro mnohé z nich natolik palčivá a neřešitelná výzva, která jim přináší další stres. Jedou nadoraz.

„V našem oboru se velmi často setkávám s vlastníky firem, kteří jsou vyčerpaní. Mnoho let, někdy dokonce desetiletí nezažili klidnou dovolenou, neměli delší čas na odpočinek. Museli odbývat zdraví, které varovně zdvihalo prst. Nevěnovali se rodině tak, jak by si přáli. To je dovedlo až do stavu, kdy člověk už nemůže dál kráčet po roky vyšlapaných cestách. Takový vnitřní konflikt a vyčerpání ústí do momentů, kdy uvažují, jak z podnikatelského života na chvíli vystoupit, nebo alespoň z jeho exekutivní části. Mnozí z nich zvažují prodej,“ osvětluje Ing. Jiří Jemelka, MBA, interim manažer a jednatel společnosti J.I.P. pro firmy. Podle něj je to však unáhlené řešení, které nemusí přinést sladké ovoce.

Pokud majitel nemá podnik komu ze svých kolegů nebo nástupců v rámci rodiny dočasně předat, může zvážit další možnosti. Jednou z nich je zmiňovaný prodej. Jenže ten vždy nezajistí kontinuitu, kterou by si podnikatel-srdcař přál. Prodej přináší řadu otázek: Jakým směrem se firma bude ubírat v cizích rukou? Zachovají si výrobky a služby kvalitu? Poroste výroba? Bude o stávající zaměstnance dobře postaráno? A dokáže kupec porozumět tomu, co a proč zde děláme? Dalším významným otazníkem je cena. Někteří investoři se totiž snaží cenu jinak prosperujícího podniku snížit, často i způsoby, které by bylo možné označit za nečestné. Hodnota a cena společnosti se neustále mění v závislosti na řadě faktorů. Prodat rychle a tratit, nebo si dát na čas? Podnik rozprodat po částech, nebo najednou? „Pokud podnikáte zodpovědně a na tom, co jste vytvořili, vám záleží, tak jak to vídáme denně u našich klientů, je prodej tím, co si opravdu nepřejete. Znamená to zbavit se něčeho, čemu jste věnovali kus života. I to je stresový faktor, který může dané osobnosti ve složité situaci přitížit. Je to krajní řešení. A ne vždy přináší uspokojivé výsledky,“ komentuje Jiří Jemelka.

jiri-jemelka-celek
Ing. Jiří Jemelka, MBA, interim manažer a jednatel společnosti J.I.P. pro firmy

Existuje ale také alternativa. O chod podniku se postará zkušený interim manažer. Výkonná funkce mu bude svěřena a podnik zůstane v rukou majitele. Ten si konečně může vzít zasloužené volno, čas na všechny radosti a zážitky, které jej dosud míjely. Lze takovému cizinci dát důvěru a s hlavou lehkou odjet na několikaměsíční zdravotní pobyt? Určitě ano. Předně se interim manažer zodpovídá majitelům nebo například správní radě. Je smluvně vázán a ručí za újmy, kterých by se na firmě mohl nedbalým jednáním dopustit. To ovšem není vše, čím by unaveným majitelům mohl pomoci. „Pokud narazíte na zkušeného a dobrého interim manažera, setkáte se s člověkem, který má nadhled, ale bude zároveň chápat vaši osobní i profesní situaci. Do podniku nenakráčí jako všeznalec, ale bude potřebovat chvilku, aby mohl převzít váhu otěží výkonné moci a podnik poznal se všemi jeho klady i zápory. Pak se ale pustí do své práce a je možné, že se začnou dít věci, které vám přinesou dokonce nečekané výsledky. Právě pohled zvenčí mnohdy pomůže firmu opětovně rozjet, třebaže trochu jiným směrem. Jestli je totiž něco překážkou růstu společnosti, pak je to často vyčerpanost vlastníka, což je stav, do něhož se dostane občas skoro každý podnikatel. Jeho invence a energie nejsou nekonečné, vše má své hranice. Podnikatel si zaslouží v určitou chvíli vypnout a zregenerovat síly, aniž by odpovídal na každý telefon, mail či SMS. A všední starosti spojené s řízením lidí i procesů může přenechat interim manažerovi, jehož denním chlebem je optimalizace chodu komerčních i nekomerčních subjektů,“ poznamenává Jiří Jemelka.

Interim manažeři mají za sebou praxi v různých firmách rozličného zaměření. Dobrý interim manažer má za sebou také kvalitní a četné reference, které lze ověřit. A výhoda pro majitele firem spočívá i v tom, že ke zlepšení situace firmy dokáže zkušený interim manažer využít také svých multioborových znalostí. Obvykle v ní najdou značný potenciál, a ten dokáží svými zásahy násobit na rozdíl od majitele, který nahlíží na věc zevnitř a hodnotí firmu pouze vlastníma očima.