TotalService

Zahraničí investory láká Chile. Největší zájem je o energetiku

Santa Laura, Chile

Počet projektů zahraničních společností podle agentury InvestChile navzdory pandemii koronaviru meziročně narostl o 20 %, což představuje bezmála 500 nových iniciativ v zemi. Zahraniční investoři se nejvíce zajímají o sektor energetiky.

Agentura na podporu zahraničních investic InvestChile zaznamenala v průběhu pandemického roku 2020 pozitivní výsledky projektů společností ze svého portfolia. Spravovaná částka meziročně narostla o 23 % na 22 miliard USD (487 miliard korun). Přitom na konci roku dosahovala 17,8 miliard USD (394 miliard korun).

“Pro Chile je a nadále bude důležité, aby si zahraniční společnosti pro své projekty vybíraly právě tento region. S odchodem pandemie koronaviru budou zahraniční investice rozhodující pro oživení místní ekonomiky a vytváření nových pracovních míst,” komentoval Andrés Rodríguez, ředitel InvestChile.

Zahraniční investoři mají největší zájem o sektor energetiky, který nyní čítá projekty v hodnotě 7,9 miliard USD (167,8 miliard korun). Následuje těžební průmysl s investicemi ve výši 7,1 miliard USD (157 miliard korun) a globální služby představující 3,9 miliard USD (86,5 miliard korun).

Pokud jde o země původu zahraničních investic podporovaných agenturou, první místo zaujaly Spojené státy (4,5 miliard USD), druhé místo Kanada (4,1 miliard USD) a třetí Čína (3,9 miliard USD).

Mezi přední investory v oblasti obnovitelných zdrojů energie v Chile se řadí také česká energetická společnost Solek Zdeňka Sobotky s projekty solárních elektráren. Za posledních sedm let skupina v Chile dokončila 13 solárních elektráren o celkovém instalovaném výkonu 75 MW a během dvou let chce dosáhnout 500 MW.