Časopis INNOVATION, který vám již deset let přináší úspěšné příběhy českých firem a jejich manažerek a manažerů, ve svém prosincovém čísle nabízí opět pohled na zajímavé firmy, jejich inovace a technologie – a především jejich očekávání a plány na rok 2025.
Začneme však letošním vydáním „černých labutí“, které každoročně na konci roku připravuje tým expertů Saxo Bank. Jde o osm nepravděpodobných a šokujících predikcí na rok 2025, které se zaměřují na řadu nepravděpodobných, ale přitom ne zcela doceňovaných událostí.
Pokračujeme také dalším dílem seriálu, který vás provede nástrahami nástupnictví a předávání firem. Tentokrát je na řadě krizový a závětní plán. Nabízíme též pohled na nové příležitosti pro akcie v roce 2025. Akciovým investorům nastávají v důsledku mnoha geopolitických událostí vzrušující časy!
Víte, jaké následky může mít nedotažený IT projekt? Všichni máme v živé paměti nepovedenou digitalizaci státní správy a stavebního řízení. Podobné problémy se ale objevují i v sektoru soukromém. Také firmy se v této oblasti potýkají s celou řadou táhlých a chronických problémů. Poradíme, jak je řešit.
A jak bude v příštím roce vypadat svět jedniček a nul? Odborníci očekávají v oblasti IT významné změny. Ovládne ji umělá inteligence a automatizace. Firmy do zavádění nových technologií investují miliardy. Rok 2025 tak bude ve znamení AI, kyberbezpečnosti a další regulace těchto oblastí. O tom všem si přečtete na stránkách prosincového čísla INNOVATION!
Co najdete v aktuálním čísle?
* Šokující předpovědi jsou opět tady!
Tým expertů Saxo Bank připravil stejně jako každý rok osm nepravděpodobných šokujících predikcí na rok 2025. Ty se zaměřují na řadu nepravděpodobných, ale přitom ne zcela doceňovaných událostí, které by v případě, že by k nim opravdu došlo, mohly pořádně rozvířit finanční trhy.
* Jak se správně předávají firmy: Krizový a závětní plán jako zásadní prvky nástupnického plánu
Ve spolupráci s časopisem Lawyers & Business a partnerem společnosti Wardens Stanislavem Servusem, advokátem a předním českým odborníkem na toto téma, pokračujeme v pravidelném seriálu, který vás provádí různými nástrahami nástupnictví. Čtvrtý díl je o krizovém a závětním plánu.
* Jaký bude pro firmy a podnikatele rok 2025?
Nálada mezi malými a středními firmami a podnikateli se dále drobně zlepšuje. Hodnota Indexu očekávání firem, který sleduje poptávku, investice a rozsah podnikání, se přehoupla poprvé od jara 2023 do kladného pásma značícího převažující optimismus. Každá pátá firma chce v následujících dvanácti měsících také rozšířit své podnikání, mírně narostl jejich optimismus a chystají také inovace.
* Nové příležitosti v roce 2025: Akciovým investorům nastávají vzrušující časy
Jednoznačný výsledek amerických voleb, politické rozbroje v Evropě a probuzení čínských fiskálních opatření předznamenávají pro akciové trhy v roce 2025 větší volatilitu. Ale také nové cesty k výnosům, uvádí prognóza na příští rok.
* Povinnost nefinančního reportingu se blíží
Stále víc českých firem je ochotných poskytnout svá nefinanční data. Třetina velkých subjektů působících na českém trhu stále ještě CO2 stopu nepočítá nebo se jí obává zveřejnit. Ukázaly to výsledky šetření Carbon Tracker 2024. I přes blížící se povinnost nefinančního reportingu se tak často děje u velkých znečišťovatelů, téma ignorují také subjekty působící v oboru zábavy a hazardu.
* Lidskost je důležitá i v informační bezpečnosti
Říká to Jaromír Tvrzník, zakladatel společnosti Top Solution. Tento uznávaný a oblíbený auditor naplňuje se svým týmem vizi – polidštit oblast ISO standardů a IT legislativy a pomoci v ní firmám k užitku za hranici papírování.
* V IT dochází ke slučování rolí, mzdy ale stagnují
Rozmach IT a podnikových služeb, rostoucí počet kybernetických útoků i pokračující digitalizace firem i státní správy. To jsou důvody, proč stále roste poptávka po IT specialistech. Těm firmy často slučují role a preferují jejich nábor.
* AI čelí výzvám v oblasti rizik a práce s daty
Navzdory rostoucím investicím a počátečnímu nadšení zůstávají správa rizik a práce s daty klíčovými výzvami pro širší využívání generativní umělé inteligence. Zpráva společnosti Deloitte ukazuje, že dvě třetiny firem zvyšují investice do GenAI díky jejímu prokázanému potenciálu. Překážky, jako jsou problémy s daty a řízením rizik, však brání plnému rozvoji a snižují nadšení vedoucích pracovníků.