Zaměstnanci se připojují na dálku ze soukromých zařízení, klesá obezřetnost a na pracovištích se pohybují neprověření a neproškolení brigádníci. Doba dovolených tak prověří nastavení procesů a bezpečnostních pravidel ve firmě.
Prázdniny a doba dovolených vnášejí do provozu firem jiný rytmus. Zaměstnanci se střídají na dovolených, přijímají se brigádníci na výpomoc, zapomenuté úkoly se často řeší nezabezpečenými komunikačními kanály z dovolených. Rizikem je komunikace ze soukromých zařízení nebo také využívání veřejně dostupných počítačů v hotelech a kavárnách. Zde stačí zanechat otevřené okno s komunikací, přístup do pracovního mailu nebo zapomenut USB v portu, a problém je na světě.
Soukromé telefony a tablety, které s sebou většina lidí na dovolené bere, nejsou ve většině případů tak dobře chráněné proti kybernetickým hrozbám. Nepodléhají totiž odborné správě IT oddělení, které si dává záležet na pravidelných aktualizacích a softwarové ochraně. Navíc jde často o zařízení, které slouží dětem ke hraní her a stahování obsahu. Mohou tedy obsahovat škodlivý software, který se po vstupu do firemního systému aktivuje a ohrozí jej.
Jedním z nejúčinnějších způsobů obrany, ale stále zůstává vzdělávání zaměstnanců a jejich poučení v počítačové bezpečnosti. Přes 60 % všech úniků dat totiž způsobují vlastní zaměstnanci, ne hackeři snažící se prolomit systém. I když ani ti si dovolenou neberou. V drtivé většině případů jde o neúmyslné chyby pramenící z neznalosti či nepozornosti v letních měsících, kdy jsou pro to ideální podmínky.
Text redakce, foto Gopas