TotalService

Světová poptávka po „edge“ datových centrech bude ročně růst o 22 procent

Data. Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Spolu s kontinuálním rozmachem informačních technologií a rychlou digitalizací zažívají obrovský boom i datová centra. A to především tzv. edge datová centra přibližující výpočetní kapacitu co nejblíže ke koncovým uživatelům. Tento trh poroste podle odborníků ze společnosti Altron v tuzemsku v příštích pěti letech až o stovky procent. Světově by pak podle nich mohl trh růst až o 30 % ročně.

Podle dat Českého statistického úřadu patří 80 % Čechů starších 16 let mezi aktivní uživatele internetu. Celosvětově bylo k začátku roku 2021 k síti připojeno téměř 60 % všech obyvatel planety, tedy celkem 4,66 miliardy lidí. Za miliardami připojených uživatelů stojí i masivní infrastruktura datových center, která umožňují uchovávání a sdílení dat. Ať už jde o e-maily, webové stránky, sociální sítě, ale především také o data z mobilních aplikací, jejichž vývoj v posledních letech extrémně roste.

Růst poptávky i celého trhu

Rychlý růst poptávky bude přicházet zejména ze strany států a státních institucí. V druhé řadě potom ze strany soukromých firem. Tato stabilně rostoucí poptávka ovlivní celkový objem nejen českého, ale také globálního trhu. „Do roku 2027 se očekává růst poptávky po datových centrech až o 22 %. Pro více než 40 % globálního trhu s datovými centry je domovem severoamerický region. Největší růst se však očekává v oblasti Asie a Tichomoří, a to až o 24 %,“ říká Martin Souček, generální ředitel společnosti Altron.

Datová centra od české firmy Altron můžeme kromě Česka a Slovenska najít především v oblasti Blízkého východu. A to například v Jemenu, Ománu, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, ale rovněž i v dalších zemích Evropy. „Právě region Blízkého východu je v současné době silným trhem datacenter. Jedním z hlavních důvodů je například to, že je zde výborná dostupnost kvalifikovaných pracovníků,“ vysvětluje Martin Souček.

Čeká nás datový boom

S exponenciálním nárůstem konzumace internetu a počtu připojených zařízení v soukromém i veřejném sektoru roste také celkový objem vyprodukovaných dat. Ten se každoročně zvyšuje přímo rapidně – například ještě v roce 2016 se celosvětově vyprodukovalo 6,8 zettabytů dat, letos se očekává produkce až 59 zettabytů. „My za tímto rozvojem vidíme rychle se rozvíjející odvětví e-commerce, velký nárůst startupů, vliv internetu věcí, ale rovněž i snahy vlád po celém světě o digitalizaci státní správy,“ říká Martin Souček.

Veřejné instituce podle Martina Součka nejčastěji poptávají především technologie pro bezpečné ukládání dat. „Specializujeme se i na menší datová centra, která přibližují výpočetní kapacitu co nejvíce ke koncovému uživateli, tedy takzvaná edge datová centra,“ vysvětluje Martin Souček. Globální trh právě s těmito datacentry by se měl podle analýzy poradenské společnosti PwC do roku 2024 téměř ztrojnásobit. Dosáhne tak objemu 13,5 miliardy dolarů oproti čtyřem miliardám dolarů v roce 2017, a to právě díky obdobným datovým centrům, která vyvíjí a vyrábí i český Altron.

Pandemický rok 2020 výrazně zvýšil poptávku

Na růst poptávky po datových centrech měla zásadní vliv také celosvětová pandemie koronaviru. Lidé začali trávit přibližně o 30 % více času na internetu, jehož využití stouplo dokonce o 50 %. Na světě jen v loňském roce podle datového portálu DataReportal přibylo 319 milionů uživatelů internetu. Každoročně se také zvyšuje počet vyprodukovaných dat, letos se očekává až 59 zettabytů. Pro představu – jeden zettabyt má 21 nul.