Propojení auta s telefonem. Praktické, ale nedoceněné aplikace

Aplikace, mobilní telefon. Ilustrační foto.

Možná je váš telefon už plný různých aplikací, z nichž některé takřka nepoužíváte. Možná si říkáte, že auto má hlavně jezdit, a ne komunikovat s telefonem. Tudíž usuzujete, že žádnou aplikaci od automobilky nepotřebujete. Objevíte-li však výhody, které stažením appky získáte, je velká šance, že změníte názor.

Automobilky často a rády využívají technologické a komunikační prostředky moderní doby pro své vozy, ať už se jedná o internet, počítač či smartphone. Konektivní aplikace automobilové značky objevily už poměrně dávno a mnohdy je i aktivně nabízejí svým zákazníkům, přesto je řidiči zatím příliš nevyužívají. Přitom často jsou aplikace zcela zdarma a mají spoustu užitečných funkcí.

My jsme vyzkoušeli MyPeugeot od známé francouzské automobilky Peugeot. Tato aplikace je zdarma dostupná na platformách iOs a Android a umožňuje v rámci stejného rozhraní spravovat všechny služby související s vozem.

Za jednu z nejužitečnějších funkcí považujeme automatické zaznamenání polohy parkování. To oceníte v okamžiku, kdy jdete ověšeni nákupy a nemůžete si vzpomenout, kam jste zaparkovali vaše auto. Další funkce jsou spíše informativní, ale rozhodně zajímavé a užitečné. Zjistíte například informace o spotřebě paliva nebo elektřiny, dojezdu, nákladech na provoz vozu, údaje o celkové době jízdy apod. Velice jednoduchou a oceňovanou službou je možnost připravit si před cestou trasu přes telefon a následně ji zobrazit automaticky v navigačním systému vozu.

Používání vozidla ovšem není jen zábava, aby auto plnilo správně svoji funkci, vyžaduje pravidelnou údržbu a péči. I s tím vám aplikace MyPeugeot pomůže. Hlídá servisní interval, předvídá příslušné servisní úkony doporučené výrobcem a můžete si pomocí ní naplánovat návštěvu servisu. Celkově vám MyPeugeot usnadňuje spojení s prodejní a servisní sítí Peugeot, včetně služby Peugeot Assistance, pro případ, že vás při cestě zastihnou potíže.

S příchodem elektromobilů automobilky zapojily telefony ještě víc než kdykoli předtím. U Peugeotu si například pomocí aplikace ve vašem mobilu můžete naplánovat dobíjení vašeho elektromobilu či plug-in hybridu, abyste co nejlépe využili výhodnější tarify. Můžete také v reálném čase sledovat rychlost a zbývající dobu dobíjení. V případě neočekávaného přerušení nabíjení nebo při plném dobití baterie vás váš telefon informuje. Praktická je i možnost dát mobilem autu příkaz, aby se před jízdou začalo samo vytápět či klimatizovat, a vy se tak můžete vydat na cestu v ideálních tepelných podmínkách a s plně nabitou baterií.

A konečně, přejete-li si, aplikace vás v pravý čas informuje o novinkách značky, speciálních nabídkách či spotřebitelských soutěžích.