TotalService

Prodělali jste covid-19? Experti doporučují návštěvu lázní a inhalace

Ilustrační foto: Pixabay

S tím, jak přibývá lidí nakažených novým koronavirem, zvyšuje se i množství lidí trpících následnými dýchacími obtížemi. Podle odborníků může zlepšení zdravotního stavu pomoci specializovaný léčebný pobyt v lázních.

„Pomáhají především individuální inhalace přírodní minerální vodou v čele s Vincentkou, dechová rehabilitace, masáže, vybrané vodoléčebné procedury a pitná terapie zdejších minerálních vod. Pro každého sestavujeme individuální léčebný program. První návrhy na lázeňskou péči po covidu jsme již obdrželi. Pacienti léčbu neodkládají a přijíždějí již od zahájení provozu na začátku ledna,“ říká hlavní lékař Lázní Luhačovice MUDr. Jiří Hnátek.

happiness-1866081_1920
Ilustrační foto. Zdroj: pixabay

Lázeňskou léčbu si lze zaplatit, ale na doporučení lékaře ji lze absolvovat i na náklady zdravotní pojišťovny, informoval ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.

Lázně Luhačovice, se kterými je Vincentka od počátku jejich existence spojena, se na léčbu nejčastějších následků covidu, tedy poškozených plic a průdušek, specializují. Mezi následky po prodělané nemoci je kromě dýchacích problémů také přetrvávající únava, svalová slabost, úzkost, bolesti hlavy a svalového aparátu. Stále větší důraz při boji s covidem je kladen na prevenci.

Děti už od 1,5 roku

„Právě v době pandemie koronaviru se například obecně doporučuje kloktání solných roztoků jako dezinfekce dutiny ústní, a vhodné je i prolévání nosu, k čemuž je ideální například Vincentka,“ uvádí primářka luhačovických dětských léčeben MUDr. Jana Rydlová a dodává, že kromě dospělých se v Luhačovicích léčí i děti od 1,5 roku.

„Ačkoliv je u dětí průběh nemoci většinou zcela lehký, tak i jim může naše lázeňská léčba pomoci s rekonvalescencí. Naposledy jsme úspěšně léčili dítě, které trápil po překonaném covidu kašel. U nás v lázních se učí správně inhalovat i děti s různými dýchacími onemocněními, z nichž některé mají rovněž malé inhalátory i doma, takže je mohou nyní využít. K inhalacím se přitom využívá minerální voda o teplotě 37 ͦC, která z inhalačních přístrojů vychází jako mléčná pára,“ říká Rydlová.

 „Vincentka se inhaluje přímo z pramene v Lázních Luhačovice, ale lahvovanou ji využívají téměř všechna inhalatoria v Čechách a máme informace, že i na Slovensku. Na inhalace používají inhalatoria naši lahvovanou Vincentku bez jakékoliv úpravy. V současnosti pozorujeme stále častější využívání Vincentky v domácích inhalátorech v domácím prostředí,“ informuje Jan Šumšal, ředitel společnosti Vincentka.

Domácí inhalace

Pokud někdo nevlastní žádný inhalační přístroj, může doma inhalovat i bez něj. Stačí, když do nerezového hrnce nalejete Vincentku (zhruba 2-3 cm) a pomalu ji zahříváte tak dlouho, než se začne uvolňovat pára. Pozor, voda nesmí dojít k varu, převařením se minerály a stopové prvky zkrystalizují a v organismu jsou pak těžko vstřebatelné. Když se začne pára uvolňovat, přehodíte si přes hlavu ručník a opatrně se nahnete nad hrnec v takové vzdálenosti, aby nedošlo k opaření. Poté stačí 5 až 10 minut normálně dýchat. Upozornění: dbejte zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k opaření či popálení o horký hrnec. Nikdy nenechávejte inhalovat děti bez dozoru dospělých.