Startup je nově vzniklý podnikatelský projekt, nejčastěji v podobě firmy. Tento podnikatelský záměr by měl stát na úspěšném nápadu, pak má obrovský potenciál k růstu a velkému zisku. Česká republika v posledních několika letech zažívá startupovou renesanci. Podívejte se na společnosti, které rostou raketovou rychlostí a slaví úspěchy u českých i zahraničních zákazníků.
Zásilkovna
Zásilkovna je český franšízový logisticko-technologický projekt Simony Kijonkové, který vznikl v roce 2010. Od té doby se Zásilkovna vypracovala mezi nejúspěšnější společnosti v Česku, které poskytují komplexní logisticko-technologické služby pro internetové obchody. Zásilkovna je dnes součástí 14 společností holdingu Packeta, který působí v 6 zemích, do 34 zemí doručuje. Holding řídí Simona Kijonková. Packeta provozuje také úspěšnou službu Mezi námi pro doručování zásilek mezi fyzickými osobami. V roce 2020 spustila Z-BOXy, ekologické automatické výdejní boxy. Jejich počet překročil 3 000 instalací, kromě České republiky fungují také na Slovensku a v Maďarsku. Packeta má aktuálně více než 10 000 vlastních výdejních míst (v ČR je to více než 7 300), téměř 100 000 partnerských výdejních míst a spolupracuje s více než 32 000 e-shopy.
Rohlík.cz
Internetový supermarket asi není třeba více představovat. Vznikl v roce 2014 a v roce 2021 se stal unicornem (startup s hodnotou přes 1 miliardu dolarů bez vstupu na akciový trh). Magazín Forbes ho v roce 2021 označil za startup roku. Dnes si přes internet nakoupí téměř celá republika, je dostupný pro 2,5 milionu obyvatel. Dále Rohlik expandoval do Maďarska pod názvem Kifli.hu, Rakouska pod názvem Gurkerl.at a do Německa pod názvem Knuspr.de. V roce 2022 vstoupil na rumunský, italský a španělský trh. V těchto zemích působí pod názvem Sezamo.
Gen (dříve Avast a NortonLifeLock)
Společnost Gen Digital, zkráceně Gen, vznikla v listopadu 2022 po úspěšném dokončení fúze společností Avast a NortonLifeLock. Gen zastřešuje přední kyberbezpečnostní značky jako Norton, Avast, LifeLock, Avira, AVG a další s cílem posilovat digitální svobodu všech. Akcie společnosti Gen se obchodují na americké burze Nasdaq. Pod vedením generálního ředitele Vincenta Piletta a prezidenta Ondřeje Vlčka firma přináší špičková technologická řešení v oblasti kyberbezpečnosti a ochrany soukromí a identity více než půl miliardě lidí po celém světě. Gen má dvě centrály v Praze a v americkém Tempe v Arizoně. Firma si zakládá na své silné přítomnosti v České republice, která bude její globální centrálou pro vývojářské a technologické týmy.
Twisto
Twisto je chytré řešení pro placení a nakupování. V roce 2013 jako první přineslo do ČR platby BNPL (buy now, pay later). Se službou Twisto Pay mohou zákazníci jedním kliknutím, zdarma a bez registrace odložit platbu za nákup a stačí, když ho zaplatí do 30 dnů. Registrovaným uživatelům Twisto otevírá dveře k modernímu placení s vlastní virtuální či fyzickou kartou, odložením až na 45 dní, rozdělením plateb mezi přátele, zaplacením faktur jejich vyfocením, rozdělením platby na třetiny bez navýšení nebo na splátky. V roce 2018 Twisto úspěšně vstoupilo na polský trh a v roce 2021 firmu koupil globální fintech lídr Zip. Platit Twistem již zkusilo 1,6 milionu lidí a na obou trzích ho podporuje celkem 22 tisíc e-shopů.
Liftago
Liftago je český startup, který se u zákazníků prosadil i vedle miliardové zahraniční konkurence. Firmu založili v roce 2012 s myšlenkami o autonomním řízení a budoucnosti městské mobility Martin Hausenblas, Juraj Atlas a Ondřej Krátký. Zprvu se firma zaobírala pouze taxi dopravou, kdy jako jediná na trhu nabídla zákazníkovi možnost výběru z nabídek profesionálních taxikářů podle hodnocení řidiče, času příjezdu, typu vozu a odhadu ceny. Postupem času se přetransformovala ve sdílenou přepravní síť, která stále více posiluje na poli přepravy zásilek. Ta nyní tvoří necelou třetinu počtu přeprav na Liftagu a meziročně vzrostla dvojnásobně, přesto je na svém začátku. Liftago je v současnosti nejlépe hodnocenou aplikací svého druhu. Funguje už ve 21 českých a slovenských městech a svézt se můžete ve 14 z nich. V současné době má společnost přes 2 tisíce aktivních řidičů a přes 500 tisíc zákazníků a plánuje nadále maximálně vytížit přepravní prostředky, které ve městech již jsou, aniž by je zbytečně zahlcovala dalšími.
STRV
STRV je tým softwarových designérů a vývojářů. Při svém založení v roce 2004 se společnost soustředila exkluzivně na budování partnerské sítě v USA a postupně se podle dat portálu Clutch vyvinula v globálního lídra na trhu a zařadila se do 1 % nejlepších B2B firem na světě. STRV stojí za řadou webových i mobilních aplikací a AI/ML řešení pro partnery z rozličných odvětví – od startupů po korporace. Mezi tyto partnery patří například ClassDojo, Microsoft, Barry’s, The Athletic, MedMen a stovky dalších. V roce 2018 označila poradenská firma Deloitte a médium The Financial Times STRV jako druhou nejrychleji rostoucí evropskou firmu. Tým více než 190 lidí se vedle klientských projektů soustředí také na vlastní produkty pod značkou STRV Labs.
Warhorse Studios
Warhorse Studios je české nezávislé vývojářské studio zabývající se tvorbou počítačových her. Zakladateli studia jsou Dan Vávra, který proslul světoznámými hrami Mafia a Mafia 2, a Martin Klíma, který sklízel úspěch se svým Dračím doupětem. V roce 2018 studio debutovalo počítačovou hrou odehrávající se ve středověku Kingdom Come: Deliverance, se kterou slavilo úspěch po celém světě. Během jednoho měsíce se prodal více než milion kusů, celkem se prodalo více jak čtyři miliony kusů a tržby se odhadují na jednu miliardu korun.
Emplifi
Značka Emplifi byla uvedena na trh v roce 2021. Firma vznikla spojením společnosti Astute Solutions, která se zabývá engagementem zákazníků, a společnosti Socialbakers, marketingové platformy pro sociální média, založené v České republice v roce 2008. Dnes je Emplifi přední sjednocenou CX platformou, která spojuje marketing, obchod a péči o zákazníky a pomáhá podnikům porozumět svým zákazníkům. Více než 7 000 značek, včetně Ford Motor Company a McDonald’s, se spoléhá na Emplifi, aby svým zákazníkům poskytlo vynikající zkušenost při každém kontaktu. Emplifi má stále kanceláře a velkou část zaměstnanců v České republice. V roce 2022 společnost Emplifi oznámila růstovou kapitálovou investici od Sixth Street v hodnotě přesahující 1 miliardu dolarů, což z ní činí startupového jednorožce.
Livesport
Livesport je jedním z předních světových poskytovatelů sportovních informací. Česká technologická společnost se sídlem v Praze vyvíjí weby a aplikace se sportovním obsahem už od roku 2006, kdy ji založili Martin Hájek a Jiří Mareš. Vlajkovou lodí Livesportu je globální síť Flashscore (Livesport.cz je její českou verzí), která fanouškům přináší rychlé zpravodajství z více než 35 sportů. Aktuální výsledky, zprávy a další sportovní obsah ve více než třiceti světových jazycích vyhledává v síti Flashscore měsíčně zhruba 100 milionů uživatelů z celého světa. Některou z aplikací společnosti si do svých mobilních zařízení stáhlo přes 120 milionů sportovních fanoušků. V roce 2015 vstoupil Livesport také do B2B sektoru, když se stal stoprocentním vlastníkem dánského dodavatele sportovních dat Enetpulse. V roce 2019 skupina Livesport získala 100% podíl v Pragosportu, který zprostředkovává mediální práva ke sportovním soutěžím a událostem, a v jejím portfoliu jsou také podíly v investičním fondu Y Soft Ventures nebo přepravní platformě https://www.livesport.eu/ Liftago.
Brand Embassy
Brand Embassy je omnichannel cloud-based platforma zákaznických služeb poskytující firmám nástroj pro efektivní komunikaci se zákazníky na internetu. Zákazníkem Brand Embassy je např. T-Mobile, Vodafone, Puma, Lenovo a Air Bank. Od roku 2015 dosahuje platforma 95% spokojenosti zákazníků na prestižním webu TrustRadius. V roce 2018 společnost oznámila vznik nových obchodních zastoupení v Argentině a Mexiku. Společnost byla založena v roce 2011 Vítem Horkým a Damianem Brhelem. Brand Embassy sídlí v Praze a má pobočky San Diegu, Bostonu, Londýně a Dubaji. Českou firmu Brand Embassy koupila v květnu 2019 izraelská společnost NICE.
ProductBoard
Productboard je platforma na řízení vývoje produktů zaměřená na zákazníky, která organizacím pomáhá vytvářet ty správné produkty a rychleji je dostávat na trh. Více než 5400 společností, jako je Microsoft, Zoom, Disney, Avast, JCDecaux, Zendesk či UiPath, používá Productboard k tomu, aby lépe porozuměly potřebám uživatelů, mohly lépe prioritizovat vývoj a sjednotit celý tým kolem vývojové roadmapy. Productboard je nejhodnotnějším českým startupovým jednorožcem ceněným na 1,725 miliardy dolarů a stojí za ním investoři stojící za nejúspěšnějšími světovými startupy jako Dragoneer Investment Group, Tiger Global Management a další včetně českého Credo Ventures a Rockaway Capital. Nyní již více než čtyřsetčlenný tým pracuje z kanceláří v Praze, Brně, San Franciscu, Vancouveru, Londýně a Dublinu.
Kiwi.com
Společnost byla založena Oliverem Dlouhým a Jozefem Képesim v roce 2012. Její unikátní algoritmus umožňuje uživatelům vyhledat lepší trasy i ceny, které ostatní vyhledávače nevidí. Denně Kiwi.com provádí několik miliard kontrol cen, a pokrývá 95 procent globální nabídky letů. Na Kiwi.com a spolupracujících prodejních kanálech denně probíhá přes 100 milionů vyhledávání a prodává se v průměru přes 70 tisíc míst v letadlech. Aktuálně společnost zaměstnává více než 1200 lidí z celého světa. V žebříčku Deloitte Technology Fast 500 EMEA se společnost umístila na sedmém místě a stala se tak nejvýše hodnocenou českou společností vůbec. O rok později se ve stejné soutěži umístila na místě pátém. V listopadu 2019 společnost oznámila vizi stát se prvním virtuálním globálním superpřepravcem a vyhrála Cenu publika na konferenci Phocuswright v Miami. Ve stejný měsíc vyhrál Oliver Dlouhý ocenění Křišťálová Lupa 2019 v kategorii Osobnost roku.
FTMO
FTMO vzniklo jako studentský projekt tří zapálených forexových obchodníku při jejich studiu na vysoké škole, kteří se rozhodli řešit společné problémy při obchodování na kapitálových trzích. Následně zjistili, že se s nimi nepotýkají pouze oni, ale také obchodníci po celém světě. Dnes FTMO přes svou platformu rozvíjí a pomáhá obchodníkům ve více, než 180 zemích. V roce 2021 se FTMO podařilo přepsat historii žebříčku Deloitte Fast Technology 50, který oceňuje technologické společnosti v Evropě, první místo získali s dechberoucím výsledkem ve výši 39 342% růstem za 4 po sobě jdoucí roky.
ROI Hunter
ROI Hunter je B2B SaaS scale-up. Jako první platforma pro produktový marketing (PMP) na světě byl ROI Hunter vytvořen s cílem využít plný potenciál online prodejců. Propojuje je s informacemi, které potřebují, ale nevědí, že mohou získat – s údaji o výkonnosti na úrovni produktů napříč kanály. PMP shromažďuje product-level data z různých kanálů maloobchodního prodejce (Google Analytics, Google Shopping, Meta, vlastní zdroje atd.) a kombinuje je s inventářem produktů, čímž odstraňuje datová sila mezi jednotlivými odděleními a vytváří jediný zdroj informací. Vše se automaticky zapojí do kreativních nástrojů PMP: Creative Factory pro tvorbu produktových videí během několika minut a Template Editor (TEDI) pro tvorbu krásných dynamických reklam, aniž byste potřebovali grafika. Více než 90 zaměstnanců společnosti ROI Hunter pracuje po celém světě, včetně kanceláří v Londýně, Bostonu, Sao Paulu, Dubaji, Brně a Praze. ROI Hunter získal v roce 2018 investice ve výši 125 milionů korun a v roce 2021 dosáhl finančního milníku 400 000 eur měsíčních opakujících se příjmů (MRR).
Whalebone
Whalebone vyvíjí produkty kybernetické bezpečnosti, který chrání miliony uživatelů internetu před různými formami hrozeb jako jsou škodlivé odkazy šířené skrz e-maily, vyděračský malware, programy sloužící k získání a následnému zneužití citlivých údajů, programy využívající uživatelská zařízení k těžbě kryptoměn bez jejich vědomí a další formy útoků. Whalebone chrání uživatele a zařízení bez toho, aniž by do nich bylo potřeba instalovat jakýkoliv software. Inovativnost tkví právě v nepotřebě instalace software do koncových zařízení, což výrazně zlepšuje uživatelskou zkušenost a nezatěžuje výpočetní výkon stroje. V současnosti chrání miliony uživatelů tří set společností po celém světě. Jejich cílem je v nejbližších letech ochránit miliardu uživatelů.
Elevēo
Elevēo má pobočku v České republice. Nová zpráva společnosti Growjo zařadila Elevēo na 26. místo nejrychleji rostoucích společností v Nashvillu pro rok 2020. Mezi faktory, které společnost Elevēo při sestavování žebříčku zohlednila, patří roční růst tržeb, tržby a finanční výsledky, nárůst ocenění a oznámení o náboru zaměstnanců a pracovní portály. Pořadí je odvozeno od historické výkonnosti a předpokládaného růstu pro nadcházející rok.Pro složité problémy kontaktních center poskytuje Elevēo jednoduché a efektivní řešení. Při vytváření našich produktů WFM a WFO se používají moderní rámce a cloudové technologie, které pomáhají pozvednout provoz a procesy vaší společnosti.
Socialbakers
Společnost Socialbakers, přední platforma pro marketing na sociálních sítích využívající umělou inteligenci, ve své zprávě o trendech v sociálních médiích zkoumá nejnovější trendy v sociálních médiích, které pomáhají značkám a profesionálům budovat smysluplnější spojení s jejich publikem.Socialbakers při tvorbě důkladného výzkumu čerpali z jednoho z největších souborů dat o sociálních médiích v oboru. Údaje ve zprávě sestavili z více než 10 miliard informací ze sociálních médií vytvořených více než 17 miliony profilů. Socialbakers má také přístup k 3 miliardám dolarů výdajů na reklamu na sociálních sítích, což jí umožňuje stanovit normy v oboru.
Resistant A.I.
Pražská společnost Resistant A.I. poskytuje umělou inteligenci a strojové učení pro zabezpečení finančních služeb před finančními podvody, manipulacemi a dalšími trestnými činy. Společnost získala v říjnu 2021 více než 14 milionů dolarů.Společnost Resistant A.I. byla založena v roce 2019 s cílem vytvořit štít, který chrání společnosti před podvody a útoky. Ti, kdo chtějí zneužívat a manipulovat finanční služby, využívají digitalizaci a A.I. k automatizaci a rozšiřování.Resistant A.I. umožňuje odhalit syntetické identity, převzetí účtů, praní špinavých peněz a další v současnosti neznámé formy finančních podvodů, které sužují vaše podnikání, a to kombinací nejmodernější forenzní analýzy dokumentů a chování zákazníků.
Flowbox
Firma Flowbox získala cenu pro nejlepší evropský startup roku 2022. Flowbox představuje autonomní platformu pro řízení energetických toků. Mezi jejich služby patří zefektivnění průmyslového podniku, digitalizace bytového resortu, optimalizace provozu základní školy, řízení multifunkčního sportovního areálu či řízení veřejného osvětlení.
CityZen
Firma tří kamarádů z východočeské Chrudimi, která se zaměřila na výrobu speciálního funkčního oblečení. CityZen vyrábí trika a spodní prádlo, které odolají špíně, snižují zápach a není na nich vidět pot. Oblečení vyrábějí za pomocí vlastní patentované technologie a díky své myšlence uspěli na trhu. Startup vznikl v roce 2018, za rok 2020 získal ocenění E-shop roku a do dnešního dne byly prodány desetitisíce výrobků.
Hedepy
Platforma Hedepy přichází s myšlenkou online terapie. Spojuje tak stovky terapeutů s lidmi, kteří si potřebují promluvit, postěžovat nebo jen trochu uniknout každodennímu životu. Terapie funguje na principu živých videohovorů, které klient musí předem zaplatit. V případě, že ale nebude spokojen, Hedepy mu peníze vrátí.