Primoco UAV SE a český T-Mobile testují využití dronů u pokrytí mobilních sítí při krizových situacích
Společnosti Primoco UAV SE a T-Mobile Czech Republic společně ověřily možnost integrace základnové stanice BTS sítě LTE do bezpilotního letounu Primoco UAV One 150. Výsledkem je pilot moderního konceptu, umožňující zásadně zkrátit dobu obnovy spojení v případě mimořádných situací, použitelný v rámci v EU.
Stávající řešení krizové mobilní komunikace v případě mimořádných situací jako jsou požáry, povodně či větrné smršti, spoléhají na mobilní pozemní prostředky náhradního spojení. Jejich nasazení ale může být v mnoha případech nemožné nebo časově příliš náročné. Integrace BTS stanice do bezpilotního letounu Primoco UAV One 150 s nosností vybavení až 30 kg tyto nedostatky překonává. Letoun splňuje všechny evropské civilní i vojenské a bezpečnostní předpisy a jeho provoz byl schválen v téměř deseti zemích EU.
Generální ředitel společnosti Primoco UAV SE Ladislav Semetkovský vidí ve spolupráci ohromný potenciál: „Podpora při zvládání krizových situací je jednou z našich hlavních produktových linií. Bezpilotní technologie umožňují rychlé rozvinutí v místech, kde je potřeba, a i v podmínkách ČR vidíme mnoho příležitostí pro podobné nasazení, ať již jde o rozsáhlé požáry, tornáda či povodně. Spolupráce s T-Mobilem do tohoto pilotního konceptu perfektně zapadá, protože komunikace v postižených oblastech je jednou z klíčových služeb, které je nezbytné v případě mimořádných událostí zajistit. Společně se specialisty T-Mobilu jsme integrovali do našeho letounu novou generaci BTS stanice a ověřili možnosti tohoto řešení během řady zkušebních letových hodin. Celý koncept lze nasadit kdekoli v Evropské unii, protože náš letoun plně odpovídá evropským předpisům a zástavba nijak neovlivňuje klíčové parametry jeho provozu a bezpečnosti.“
Pokrytí mobilním signálem s pomocí dronů představuje často jedinou možnost, jak v zasažených oblastech zajistit provoz mobilní sítě. Rovněž je takto možné zajistit dočasné pokrytí v místech, kde legislativa neumožňuje novou výstavbu nebo zahušťování základnových stanic: „Pilotujeme řešení, vyvinuté společně s Primoco UAV, které je v rámci Evropy zcela unikátní. Může zásadně pomáhat v práci složkám integrovaného záchranného systému a zájem o něj projevila také armáda. Stále jsme ale na začátku. Máme funkční koncept, ale potřebujeme nastavit regulaci v rámci Evropy a také začínáme jednat o součinnosti s vládami zemí EU na financování provozu tohoto řešení,“ dodává Jaroslav Holiš, Research&Development Senior Manager, který v T-Mobile projekt pro Deutsche Telekom řeší.
Bezpilotní letouny Primoco UAV One 150 nesou vybavení dodané T-Mobilem o hmotnosti 8 kilogramů. Pohybují se v operačním nasazení ve výšce jeden až dva kilometry nad zemí. Letouny zcela autonomně startují a přistávají, testování technologií bylo prováděné na letišti Písek – Krašovice, které rovněž provozuje společnost Primoco UAV SE. V závislosti na vzletové hmotnosti vydrží ve vzduchu až 15 hodin.