Za loňský rok uzavřelo v České republice tzv. předmanželskou nebo manželskou smlouvu téměř 18 % párů. Podíl tak oproti předcházejícímu roku poprvé za posledních několik let výrazně poklesl – v roce 2021 tyto smlouvy uzavřelo 23 % párů.
Již loni podíl velmi mírně klesl z předloňských 23,3 %, v předchozích letech přitom neustále rostl. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, Češi tak rezignují na právní ochranu svého majetku. Výhoda předmanželských smluv se totiž nemusí ukázat jen u rozvodu – ochrání například i v případě, kdy jeden z manželů podniká, což může být zejména v současné době zásadní. Důvod poklesu byl v loňském roce dán prudkým nárůstem počtu uzavřených sňatků (z předloňských 46 778 na 54 503) a zároveň i relativně velkým poklesem celkového počtu uzavřených předmanželských či manželských smluv (z 10 754 smluv v roce 2021 na 9 712 v roce 2022).
Takzvané předmanželské smlouvy jsou často vnímány jako projev nedůvěry mezi partnery. Přitom jsou jedním z vhodných nástrojů uspořádání majetkových vztahů, který může pomoci ochránit majetek obou stran. „Předmanželskou smlouvu je dobré uzavřít především tam, kde jeden ze snoubenců vlastní významný majetek, má výrazně vyšší příjmy, nebo naopak závazky. Možná ještě lepším důvodem může být případ, kdy jeden ze snoubenců má blíže k rizikům – například když podniká, protože tato rizika by pak mohla negativně dopadnout na celou rodinu,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.
Správné vyřešení problematiky související s úpravou společného jmění manželů ale není jednoduché a mnoho párů tak neřeší právní ochranu majetku dostatečně. „Velmi často se stává, že zájemci čekají vyšší ochranu přímo ze zákona, než jakou jim současná právní úprava poskytuje. Tento problém se pak obvykle ukáže v případech, kdy se jeden z manželů dostane do dluhů a exekucí je ohrožen i majetek ve výlučném vlastnictví druhého manžela. K právní ochraně majetku je tak třeba přistupovat zodpovědně a řešit ji komplexně,“ dodává Pavel Strnad.