TotalService

Od velblouda k zoo plné kovových zvířat

Celá KOVOZOO je nejen o zvířatech, ale i o mnohých exponátech, které nám bylo líto zničit. V každém z nich vidíme něco jako odkaz na minulost, kdy se věci dělaly užitečné, funkční a relativně kvalitní, říká Bronislav Janeček, zakladatel KOVOZOO a primář její Porodnice.

Kde se vzal nápad na vybudování KOVOZOO ve Starém Městě?

Nápad se narodil na dovolené v Tunisu, kde jsem narazil na sochy vyrobené z odpadu místními pouličními „umělci“. Spojení tohoto zážitku a kovošrotu, který provozujeme, vedlo ke zrození prvního zvířete – velblouda. Postavili jsme jej ve vstupní bráně jako dekoraci a vůbec nás v tu chvíli nenapadlo, jaké vyvolá ohlasy. První zvířata jsme vyráběli vlastně jen pro zaplnění prázdného prostoru v areálu – no, a dnes má KOVOZOO přes 350 zvířat.

Letos v dubnu jste oslavili 10 let od otevření. Jakých těch 10 let bylo?

Krásných, plných euforie a nápadů, ale také mimořádně náročných. Jsou za námi tisíce hodin dřiny, která se ale vyplatila. KOVOZOO je takový splněný sen, který táhne. Stále máme plný šuplík nápadů, které stačí JEN realizovat.

Kolik návštěvníků ročně na prohlídku netradiční zoo zavítá? Jak návštěvnost ovlivnila pandemie COVID-19?

V roce 2021 jsme poprvé pokořili hranici 100 000 návštěvníků ročně. Návštěvnost každoročně stoupá a my z toho máme opravdu velkou radost. Covid nás v roce 2021 nijak neomezil, spíš naopak. Tím, že jsme externí areál a neplatila pro nás tak přísná covidová opatření, k nám návštěvníci proudili tak nějak běžným způsobem. Ba naopak, zdá se, že jsme využili situace, kdy lidé nemohli vycestovat do zahraničí a věnovali se poznávání domova.

Ve vaší „porodnici“ vznikají opravdu zajímavé exponáty. Vzpomenete si ještě, které „kovozvíře“ bylo tím vůbec prvním?

Tak úplně první byl právě velbloud, kterého jsme víceméně vyrobili z recese. Ale tímto prvenství jeho výjimečnost končí. Od té doby se v naší Porodnici narodilo spoustu zajímavých kousků. Každý má svůj příběh složený z příběhu lidí, kteří u jeho zrodu stáli. Každé zvíře vznikalo v jiné době a byl použit jiný materiál, který byl vhodný. Je to taková tradice vyrobit minimálně jedno velké zvíře, které vždy pokřtíme na Dnu Země v dubnu. Jinak se v Porodnici rodí stovky a dnes už tisíce malých zvířátek, které pak najdete v našem obchůdku se suvenýry.

Jak dlouhá je cesta od nápadu k hotovému přírůstku do vaší zoo?

U nás platí, že každý si může dělat svůj individuální projekt. Velká zvířata jsou o spolupráci několika lidí a na začátku je vždy záměr, pro který se všichni nadchneme. Takže jde o to vědět, co chcete dělat. Je to většinou takové zvíře, které u nás ještě nemáme. Pak si najdeme několik fotek a informací o daném zvířeti, jak žije, kde žije, jak jsou velká atd. Je to vždy trošku studium daného druhu. Pak vybereme fotku, která se nám nejvíce líbí co do postoje zvířete a přeneseme do obrázku základní rozměr. Podle toho si uděláme drátěný model v životní velikosti a najdeme vhodný materiál na výrobu. No a pak už jen s chutí začít obalovat model vybraným materiálem. Nejednou se stalo, že jsme vybraný materiál po začátku práce změnili za jiný. Prostě to k sobě musí sedět a dávat nějaký smysl. Práce je společná a každý vždy navazuje na práci svého předchůdce. Výroba průměrně trvá u velkého zvířete cca 400 hodin.

Zajímá Vás, kolik lidí se na výrobě kovových zvířat podílí a na čem aktuálně pracují? Přečtěte si celý rozhovor s Bronislavem Janečkem, který najdete v červnovém čísle Innovation.