V dnešní energeticky náročné době se požadavky na moderní systém vytápění stále zvyšují. Vedle běžných radiátorů jsou oblíbené i konvektory. Fungují na principu ohřevu vzduchu za pomoci cirkulace, tedy konvekce. Jejich multifunkční využití umožňuje vytápění i dochlazování interiéru, což mnozí ocení zejména v letních měsících. Některé domácnosti budou mít na jejich pořízení možnost využít dotace až do výše 95 % ceny.
Některá roční období mohou přinášet značné výkyvy teplot, které interiér v průběhu dne výrazně zahřívají, nebo naopak prudce ochlazují. „Multifunkční systém konvektorů s ventilátory v chladném pozdním létě přitápí, naopak v horkém počasí dokáže prostor dochladit,“ popisuje výhody konvektorů Ivo Drábek, energetický expert a konzultant České rady pro šetrné budovy. Domácnosti, které používají dva samostatné systémy na topení a dochlazování, přicházejí podle Drábka zbytečně o desítky až stovky tisíc korun ročně. Další významnou úsporu energií přináší i jejich napojení na centrální řízení technologií. „Využití jednotné technologie chlazení, vzduchotechniky, osvětlení i stínění optimalizuje náklady na spotřebu a na konečném vyúčtování se to výrazně projeví,“ vysvětluje fungování systému Drábek.
Konvektory versus radiátory
Hlavní rozdíl mezi konvektory a klasickými radiátory je především v distribuci tepla. Konvektory k vytápění využívají proudění vzduchu, na které je nutné před jeho pořízením myslet, protože nemusí každému vyhovovat. Nabízí široké možnosti využití, a to jak designové, tak i praktické. „Vedle vysoké účinnosti a rychlého nástupu tepla umožňují využití napojení na všechny typy zdrojů, a to včetně tepelných čerpadel, kotlů na biomasu či solárních panelů. Navíc jsou vhodné jako hlavní prvek vytápění nebo jako doplněk k velkoplošným systémům,“ popisuje výhody konvektorů Luboš Rydlo, produktový specialista ze společnosti KORADO, která je největším českým výrobcem ocelových topných těles. Naproti tomu radiátory ohřívají vzduch v místnosti a částečným sáláním okolní stěny i předměty. Radiátor se standardně umisťuje na stěnu, většinou pod okna. Konvektory nabízejí možnost zabudování do podlahy nebo jako lavice.
Konvektory poskytují úsporné a bezpečné vytápění
I když moderní radiátory splňují přísné normy na energetickou úsporu a disponují elegantním vzhledem, pro svůj provoz potřebují ve srovnání s konvektory mnohem více vody. „Pro vytápění průměrného rodinného domu potřebuje konvektorový systém pouhých 40 procent vody. Ta se zahřeje mnohem rychleji a zajistí tak okamžitý nástup tepla. Tím se výrazně snižuje spotřeba energie,“ upřesňuje Rydlo. Současně jsou konvektory velmi bezpečné, protože jejich povrch se zahřívá maximálně na 40 stupňů.
Estetičnost a funkcionalita v jednom
Dnešní doba klade stále větší požadavky na estetiku a design. Většina lidí chce, aby radiátor vzhled interiéru doplňoval. Konvektorová tělesa tyto požadavky do maxima splňují. Některé typy jsou přímo navrhovány tak, aby se staly designovým doplňkem. „V naší nabídce máme nespočet variant konvektorových těles, které splňují parametry dnešního designu, včetně luxusní varianty lavičky s dřevěnou deskou,“ představuje typy konvektorových těles Rydlo. „Naopak podlahový konvektor ocení především ti, kteří vyžadují ničím nerušený interiér. Viditelný je pouze ozdobný rámeček s mřížkou, který je vyráběn v široké škále barev i typů,“ uzavírá Rydlo. Také radiátory díky nepřebernému množství barev a typů dokážou uspokojit požadavky i těch nejnáročnějších designérů. „Vzhled každé místnosti mohou skvěle doplnit vertikální, trubková, nebo dokonce designová tělesa se zabudovaným zrcadlem,“ vysvětluje Rydlo.
Část nákladů lze získat zpět pomocí takzvaných kotlíkových dotací
Domácnosti, které uvažují nad pořízením nového topení s konvektory, mohou využít dotace. Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje v létě 2023 spustit další výzvu takzvaných kotlíkových dotací. Při splnění podmínek bude možné dotaci získat nejen na tepelné čerpadlo, ale i na novou otopnou soustavu. „Peníze z evropských fondů chceme využít pro nízkopříjmové domácnosti, které mohou získat až 95 procent výše nákladů jako podporu na výměnu emisně nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Konkrétně se jedná o náhradu za tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu. O podporu mohou domácnosti zažádat i v případě, že si zastaralé zařízení vyměnily už dříve,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Podle něj by domácnosti mohly využít i dotaci z programu Nová zelená úsporám, pokud by parametry kotlíkových dotací nesplnily.